O osudu plzeňských práv rozhodne ministr, studenti jsou jako na trní

  11:12aktualizováno  11:12
Páteční dopoledne, půl desáté. To je čas, k němuž se upínají stovky studentů plzeňské právnické fakulty. Ministr školství Josef Dobeš totiž v tu dobu na tiskové konferenci oznámí své rozhodnutí o osudu plzeňských práv. Zástupci fakulty věří, že bude pro školu příznivé. Někteří z nich se na ministerstvo osobně vypraví.

Co bude dál s právnickou fakultou? Na to v pátek odpoví ministr Josef Dobeš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministr Dobeš v pátek oznámí své stanovisko k vyjádření akreditační komise. Ta navrhla neprodloužit plzeňské fakultě akreditaci pro stěžejní magisterské studium, v úterý navíc oznámila změnu oproti původnímu návrhu. Akreditace by namísto konce října skončila fakultě už v červenci (více o rozhodnutí komise čtěte zde).

"Jsem tímhle rozhodnutím přímo šokován. Na naší věcné či právní argumentaci se tím ale naprosto nic nemění. Přinejmenším o platnosti tohoto druhého usnesení mám ale pochybnosti," reagoval děkan fakulty Jan Pauly s tím, že ale zatím nemá žádné další podklady.

Věří, že ministr školství rozhodne ve prospěch plzeňské fakulty. "Podle nejrůznějších právních stanovisek a ohlasů mohu říct, že neztrácím ani v nejmenším důvěru v pana ministra a jeho rozhodnutí," konstatoval Pauly.

Mluvčí ministerstva Radek Melichar už ve středu řekl ČTK, že podle právních analýz ministerstva jsou ještě možnosti, jak situaci na plzeňské právnické fakultě řešit. Konkrétní varianty by měl Dobeš představit v pátek.

Do Prahy se tak v tento den chystají minimálně desítky studentů, na místě je zřejmě podpoří i děkan. V sedm hodin ráno vyjíždějí do Prahy dva autobusy, další lidé podle organizátora studentských protestů Jakuba Siváka přijedou zřejmě auty, řada studentů navíc pochází přímo z Prahy, a na místo tedy mohou přijet přímo z domova.

Situace na škole rozlítila i rodiče studentů

"Plánovali jsme to už zhruba týden, v úterý jsme pozvánku vyvěsili na Facebook. Chceme být u toho, až se bude rozhodovat. Věříme, že odjedeme s tím, že akreditace se prodlužuje a my můžeme klidně studovat dál. Jsem skálopevně přesvědčen, že spravedlnost je na naší straně. I mnozí významní právníci se shodli na tom, že v zákoně je velká mezera a pan ministr školu zachránit může," říká Sivák s tím, že zájem o cestu do Prahy je značný.

Co by bylo se studenty, kteří by v případě zániku školy nestihli dostudovat na Právnické fakultě ZČU, zatím není jasné. Podle děkana Paulyho absolvovali zástupci fakulty a Západočeské univerzity vstupní jednání s delegáty ostatních právnických fakult. "Všichni jsme se ale shodli na tom, že další jednání proběhnou až po rozhodnutí ministerstva," sdělil Pauly.

Univerzita by v případě odebrání akreditace měla ze zákona povinnost zajistit svým studentům místo na obdobném oboru na jiné škole v ČR. Zbývající fakulty ale nemají dostatečnou kapacitu. Jako nejpravděpodobnější se tedy zatím jeví, že by plzeňskou fakultu mohla převzít Univerzita Karlova. Studenti by mohli dokončit studium v Plzni, ve stávajících prostorách, ale pod záštitou této univerzity.

Na situaci kolem plzeňských práv si stěžují i rodiče studentů. Podmínky v případě zániku školy by byly podle některých finančně neúnosné.

"Kdyby dcera musela přestoupit do nižšího ročníku, nestihla by dostudovat do 26 let. Budu se kvůli tomu klidně soudit, budu chtít vrátit vynaložené prostředky na studium," rozhořčeně plánuje žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce jej ale zná.

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na trávníku se...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Další z rubriky

Náraz bagru zastavil na dva dny provoz vlaků na mostě u Dobřan

Kvůli narušené statice konstrukce železničního mostu byl zastaven provoz na...

Narušená statika železničního mostu zastavila až do čtvrtečního poledne provoz na trati Plzeň - Klatovy. Mezi Chlumčany...

Řidič si dal pivo a rum, při nehodě s autem vyskočil na betonový ostrůvek

Šofér, který uvázl s autem  na středovém ostrůvku, nadýchal kolem tří promile...

Na betonovém ostrůvku uprostřed křižovatky a s koly ve vzduchu zakončil svoji jízdu ve Vejprnicích na Plzeňsku opilý...

Lupič si z benzínky odnesl 400 tisíc, zaplatil dluhy a pronajal si auto

Pachatel, který přepadl čerpací stanici u Losiné a odnesl si téměř 400 tisíc...

Policisté zadrželi jednadvacetiletého mladíka, který na začátku června přepadl čerpací stanici v Losiné u Plzně. V...

Najdete na iDNES.cz