Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Kvůli uzavírce v Přešticích je z okolních silniček děravý tankodrom

  9:58
Uzavírku hlavní komunikace v Přešticích na Plzeňsku, kterou si vyžádala stavba kanalizace, krutě odnesly silnice, po kterých vede objížďka. Jednou z nich je cesta z Oplotu do Skočic. Tisíce aut a kamionů z ní za šest týdnů udělaly děravý tankodrom. Kdo zaplatí opravu, není vůbec jasné. Podobný problém řeší i v Příchovicích.

Silnici z Oplotu do Skočic zničily kamiony. Na komunikaci jsou promáčkliny hluboké i patnáct centimetrů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hlavní tah v Přešticích u náměstí překopali stavbaři už v červenci. Oficiální objížďka pro tisíce aut včetně plně naložených kamionů vede přes menší silnice v okolních obcích. Ty ale obrovská zátěž zničila.

Místostarosta Oplotu Miroslav Wolf přiznává, že místní by rádi měli silnici alespoň ve stejném stavu, než na ni začátkem prázdnin najely tisíce aut a kamionů. "Zatím přesně nevíme, na koho se kvůli opravám obrátit. Na cestě jsou ujeté krajnice, promáčkliny hluboké i patnáct centimetrů. Cesta nebyla na takhle velkou zátěž připravená. Pro nás je to velice nepříjemná situace, jezdit se po ní dá jenom krokem," říká Wolf.

Nabízí se, aby opravu silnice zaplatil ten, kdo ji zničil. Ale kdo to je? Majitelé těžkých kamionů, kteří jen jeli podle značek? Kdo je dohledá? Ten, kdo tuhle silnici vybral pro objížďku, nebo kdo objížďku schválil? Či investor, kvůli kterému stavební stroje překopaly silnici v centru města? Nebo tenhle černý Petr zůstane Přešticím?

Přeštický starosta Antonín Kmoch uvedl už v červnu, ještě před nasměrováním aut na objížďku, že otázku případných škod na silnicích ještě neřešili. "Pokud by všechno mělo spadnout na městský rozpočet, nevím, jak bychom si s tím poradili," uvedl tehdy Kmoch.

Tento týden argumentoval tím, že město Přeštice o trase objížďky nerozhodovalo. "Teoreticky hrozí, že by opravy mohly jít z našeho rozpočtu. Ale z logiky věci by to mělo jít za tím, kdo objížďku stanovil," myslí si Kmoch.

Jedním dechem však dodává, že silnice u Oplotu si opravu zaslouží. "Správce komunikace ještě před stanovením objížďky věděl, v jakém stavu ta silnice je. Věřím, že se vše velice rychle vyřeší," prohlásil Kmoch.

Na první zářijový týden je naplánované první jednání města s krajskými silničáři. Jejich šéf Stanislav Liška ale nechce dopředu prozradit, jak chce situaci řešit. "Škody v řádech statisíců korun máme vyčíslené, máme i návrh oprav. Zmapovali jsme stav silnice předtím, než po ní vedla objížďka. Cílem je, aby po opravách byla minimálně ve stejném, ale spíše lepším stavu," uvedl Liška s tím, že rozhodně nedostane celý úsek nový asfaltový koberec.

Peníze na opravu silnice chtějí i Příchovice

Plzeňský právník Jaroslav Svejkovský upozorňuje, že podle silničního zákona musí obce umožnit objížďku po místních komunikacích v případě nutných prací na hlavních tazích. Podle advokáta měly dotčené obce předem uzavřít dohodu s investorem o nápravě škod způsobených nadměrných užíváním takové cesty.

Jenže situace na Přešticku je ještě zamotanější. Protože spousta řidičů se nechtěla pomalu sunout po oficiální devítikilometrové objížďce, hledali jiné cesty. A na to doplatili v Příchovicích.

Právě odtud vede cesta mezi poli potažená slabou vrstvou asfaltu, kterou místní radnice nechala jen pár týdnů před prázdninami opravit za zhruba 80 tisíc korun. I když v Příchovicích i na jejím druhém konci u Lužan jsou značky, že sem nesmí vjet auta těžší než pět tun, zákaz ignorovali řidiči autobusů i plně naložených náklaďáků.

Hlavní silnice v Přešticích je uzavřená kvůli stavbě kanalizace.

"Je to bývalá štěrková cesta s centimetrem asfaltu. Viděl jsem i tři čtyři plné náklaďáky s kamením za sebou, každý odhadem kolem třiceti tun. Jak se bránit? Místní lidé nám nadávali, šoféři si z nás dělali blázny. Jak jsme je měli sami zastavit? Odpoledne jsem ve špičce napočítal, že tu za jedinou minutu projelo 22 aut," říká naštvaně příchovický místostarosta František Kaiser.

Také Příchovičtí teď logicky chtějí peníze na opravu zničené silnice. Jenže jsou v horší situaci než v Oplotu. Přes Příchovice nevedla oficiální objížďka.

Náhradu škody by mohla obec vymáhat jedině od šoféra nákladního auta nebo kamionu těžšího, než je nejvyšší povolená hmotnost pro vjezd vozidel do daného úseku. Podle advokáta by mu ale musela dokázali, že právě jeho auto způsobilo konkrétní poškození cesty.

Autor:

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Stavební úřad nepovolil šumavskému parku demolici zchátralé Roklanské chaty

Stavební úřad v Kašperských Horách zamítl žádost Správy Národního parku Šumava na demolici zchátralé a nepřístupné...

Muž si v bazénu natáčel dívku, jak se převléká. Hledá ho policie

Policisté hledají muže, který v plaveckém bazénu v Plzni na Slovanech nahrával na mobilní telefon školačku, jak se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců, říká primářka

Premium „Někdo pije alkohol celý život a závislost si nevybuduje, někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců,“...

Pyrotechnika soudí za tragédii v Brdech. Špatně rozpoznal munici, říká obžaloba

Před soudem stanul vojenský pyrotechnik Martin Duda obviněný z toho, že při čištění dopadové plochy v bývalé střelnici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klid a rozvahu má po tátovi, vzpomíná žena na Pavla v jeho rodných Milířích

První krůčky ve svém životě udělal nově zvolený prezident Petr Pavel v malé vesničce Milíře vzdušnou čarou asi šest...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců, říká primářka

Premium „Někdo pije alkohol celý život a závislost si nevybuduje, někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců,“...

Klid a rozvahu má po tátovi, vzpomíná žena na Pavla v jeho rodných Milířích

První krůčky ve svém životě udělal nově zvolený prezident Petr Pavel v malé vesničce Milíře vzdušnou čarou asi šest...

Na festival CO.CON dorazily postavy z Pána prstenů, o akci byl velký zájem

Elf Legolas a trpaslíci Kili a Fili z filmů podle knih J. R. R. Tolkiena nebo ikoničtí záporáci ze série Star Wars...

Pokud věříte sami v sebe, dokážete cokoliv, říká oceněná studentka

Osmnáctiletá Sára Herianová z Kaznějova na Plzeňsku získala jako jediná z Plzeňského kraje zlatou Mezinárodní cenu...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...