Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Plán na stavbu kostela v Plzni ztroskotal, katolíci hledají jiný pozemek

  9:30
Plán na stavbu římskokatolického kostela, který měl vyrůst v Plzni na lochotínském sídlišti, ztroskotal. Proti projektu vznikla petice, kterou podepsalo více než 1 500 lidí. Věřící se proto rozhodli ze záměru ustoupit a najít jiný pozemek.
Vizualizace nového kostela, který měl stát na lochotínském sídlišti v Plzni. Sousedům se ale plán nelíbil a podepisovali petici. Věřící proto od svého záměru upustili a hledají jinou lokalitu.

Vizualizace nového kostela, který měl stát na lochotínském sídlišti v Plzni. Sousedům se ale plán nelíbil a podepisovali petici. Věřící proto od svého záměru upustili a hledají jinou lokalitu. | foto: Ateliér Soukup Opl Švehla

Křesťané se o vybudování nového chrámu snaží zhruba deset let. Na mše se scházejí v provizorních podmínkách Lochotínského pavilonu, který vlastní město. Zároveň kapacita stávajících prostor nestačí. V neděli se zde konají dvě bohoslužby, na něž chodí přibližně 350 lidí. 

Většina aktivit farnosti Severní Předměstí, kterou spravují františkáni, se odehrává v takzvaném Domečku. Právě nedaleko něj, v blízkosti parkoviště U Gery, měl kostel vzniknout.

Loni však začali někteří sousedé či lidé z okolí protestovat. Požadovali především zachování stávající zeleně. Iniciátorkou petice byla Dagmar Ryšavá. 

„V minulosti jsme bojovali za to, aby na tomto místě nebyl další bytový dům, což se podařilo. Pak přišel do hry kostel. Naše snaha není namířena proti křesťanům, ale nesouhlasíme s kácením stromů. Jsme ze tří stran olemováni silnicemi. Když je tropické léto, budovy jsou opravdu natažené teplem. Jediná možnost, kam se můžeme uchýlit, je právě zeleň,“ uvedla dříve. 

Věřící nakonec od projektu v dané lokalitě couvli. „Duchovní stavba by neměla být na místě, kde jsou lidé kolem proti. Není to dobrý základ,“ myslí si architekt a projektant chrámu Jan Soukup. Vývoj situace jeho i farníky překvapil. 

„Samozřejmě nás to hodně mrzí. Je to škoda. V této části města kostel chybí. Myslím, že pozitiva by převážila nad negativy. Nicméně odpor ze strany sousedů byl velký a my rozhodně nechceme žít v nepřátelství,“ zdůraznila jedna z iniciátorek projektu Michala Mariňáková.

Doplnila, že původní studie zohledňovala životní prostředí. Budova měla dostat zelenou střechu, věřící počítali také s vysázením nových stromů.

„Jsme přesvědčení, že kostel je potřeba, a tak naši snahu nevzdáváme. Neměl by stát někde za Plzní, neplnil by pak svou funkci,“ domnívá se Mariňáková.

Stejného názoru je i františkán Juniper Josef Oravec. „I když stavba padla a my jsme zase úplně na začátku, chceme v naší snaze pokračovat. Vždyť kostel je centrem společného farního života,“ uvedl. 

Další vytipované místo je u Lochotínského pavilonu

Připomněl, že františkáni do Plzně přišli v roce 1996. Nejdříve se římskokatolíci setkávali k bohoslužbám v bytě. Protože jejich počet výrazně rostl, našli zázemí Lochotínského pavilonu, v němž jsou dodnes v pronájmu.

Františkáni sice mají k dispozici chrám Všech svatých na Roudné, ovšem využívají ho pouze příležitostně, zejména na velké svátky.

„Roudná je sice krásná, ale špatně dostupná. Hlavně pro seniory, kteří už dobře nechodí, je obtížné se tam dostat. Potíže pak mají matky s kočárky i vozíčkáři. Navíc je tady problém s parkováním,“ vyjmenoval Oravec. 

Podle architekta Soukupa je další vytipovanou lokalitou prostor u Lochotínského pavilonu, kde se aktuálně buduje podzemní retenční nádrž.

„Jde o pozemek vedle. Myslím, že tohle by mohla být cesta. Snad se domluvíme,“ věří. Zatím není jasné, zda projekt bude muset vytvořit úplně znovu, nebo ho pouze upravit.

K záměru se pak mimo jiné vyjádří zastupitelé prvního městského obvodu (ÚMO 1). „Posoudíme vhodnost umístění objektu. Budeme se zabývat i tím, zda nekoliduje s našimi plány. Nicméně já jsem tolerantní nevěřící. Pokud se nevyskytnou žádná záporná stanoviska, jsem pro stavbu,“ konstatoval první místostarosta ÚMO 1 Miroslav Brabec.

Do plánovaného chrámu, konkrétně jde o železobetonovou stavbu s půdorysem elipsy, se mělo vejít 200 lidí. Rozpočet projektu činil asi 50 milionů korun. V interiéru se počítalo se zázemím pro kněží, sbor, s malou kaplí, společenskou místností a zpovědnicí. Peníze mezi sebou vybírají farníci. Finančně mělo pomoci rovněž plzeňské biskupství.

  • Nejčtenější

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Plzeň - Ballkani 1:0, tečovaná střela a štěstí, výhru trefil Kalvach

Při premiéře v Konferenční lize fotbalisté Plzně nakonec porazili kosovský celek Ballkani těsně 1:0. Po bezbrankovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Školu zaplnil čpavý zápach. Měla jsem divný pocit na jazyku, popsala studentka

Hasiči ani dnes nezjistili příčinu úterního kolapsu několika desítek studentek Střední zdravotnické školy a Vyšší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soše Hurvínka ulomili hlavu junioři HC Škoda Plzeň, sami se přihlásili policii

Policisté už znají jména vandalů, kteří na náměstí Republiky v Plzni ulomili hlavu bronzové sochy Hurvínka. Jde o...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Seniorka, která v nemocnici dusila polštářem pacientku, byla nepříčetná

Kriminalisté odložili případ z letošního dubna, kdy se starší pacientka pokusila ve Fakultní nemocnici v Plzni...

Recidivista už podruhé polil spoluvězně horkou vodou, dostal deset let

Recidivista Jakub Janeczko si pobyt ve vězení prodlouží o dalších deset let. V plzeňské káznici na Borech totiž vloni...

Venkovní bazén na Slovanech bude fungovat celý rok, schová ho nafukovací hala

Venkovní bazén v městském areálu Bazén Slovany v Plzni zřejmě už v příštím roce bude moci veřejnost využívat nejenom v...

Školu zaplnil čpavý zápach. Měla jsem divný pocit na jazyku, popsala studentka

Hasiči ani dnes nezjistili příčinu úterního kolapsu několika desítek studentek Střední zdravotnické školy a Vyšší...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...