Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mistr etikety dal Čechům už za Rakouska-Uherska olympijskou samostatnost

  20:30
Jméno Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského, který učil na gymnáziu v Klatovech, je spojováno zejména s etiketou. Byl ale také jediným Čechem, který se zúčastnil prvních novodobých olympijských her v Aténách v roce 1896. Zakládal také Český olympijský výbor.

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský | foto: Archiv MF DNES

Guth-Jarkovský byl více než třicet let předsedou Českého olympijského výboru a byl také členem Mezinárodního olympijského výboru.

Díky jeho osobnímu přátelství s Pierrem de Coubertinem od samého počátku her soutěžili Češi jako samostatný národ, ač jinak byli stále součástí Rakouska-Uherska.

Život Gutha-Jarkovského ovlivnila zejména 90. léta 19. století, především stipendium vypsané proto, aby pedagogy přimělo všímat si tělesné výchovy v cizině. Rodák z Heřmanova Městce tou dobou působil jako suplent, zastupující pedagog, na gymnáziu v Žitné ulici v Praze.

„Byla to pro mne, člověka neklidné krve, příležitost podívati se do světa, tím spíše když jsem se o tělesnou výchovu opravdu zajímal,“ líčil ve druhém dílech svých knižních Pamětí první promovaný doktor filozofie na české univerzitě.

Guth-Jarkovský díky zmíněné podpoře zamířil do Paříže, kde se setkal se svým spolužákem ze studií Františkem Drtinou. Ten mu doporučil i několik zajímavých knih o tělesné výchově, jejichž autor, baron Pierre de Coubertin, měl v Paříži pobývat.

V roce 1893 začal Guth-Jarkovský učit v Klatovech

Guth-Jarkovský Coubertina v Paříži navštívil. Oba muži, jež dělily věkově pouhé dva roky, porozprávěli o tělesné výchově i o Sokolu. „Nenadál jsem se tehda v Paříži, že budu později s baronem Coubertinem ve stycích tak častých, tak závažných a tak přátelských,“ předestřel další osud Guth-Jarkovský.

V roce 1893 nastoupil jako pedagog do Klatov, následující rok v červnu se konal první „olympijský kongres“, na který byl také pozván. Ač se neúčastnil, kongres jej zvolil členem „Mezinárodního výboru pro hry olympijské“ (později přejmenovaný na Mezinárodní olympijský výbor, pozn. red.) za Čechy.

Vysvětlení je vlastně prosté. „Baron Coubertin chtěl míti mezinárodní výbor a v něm také zástupce Čechů, ke kterým měl sympatie, myslím, velmi upřímné. Neznal však nikoho jiného nežli mne, o němž věděl, že o tělesnou výchovu se zajímá, a proto mne kongresu navrhl,“ osvětlil Guth-Jarkovský.

O dva roky později přišlo další pozvání, tentokráte na první olympijské hry do Atén. Guthův zaměstnavatel, osvícený ředitel klatovského gymnázia Robert Beer, měl pro věc překvapivé pochopení.

„Velmi ochotně podporoval moji žádost za dovolenou, která musila do Vídně, poněvadž přesahovala dobu čtyř neděl. Sám mi napsal průvodní list, kdybych snad ho potřeboval, francouzsky, a převzal rád i suplování mých francouzských a německých některých hodin a vším možným cestu mi hleděl usnadniti,“ nešetřil ve svých Pamětech chválou Guth-Jarkovský.

Tehdy mu bylo sedmatřicet a na olympijské hry v Aténách odjel jako jediný Čech. Po návratu inicioval vznik Českého olympijského výboru, tehdy ještě zvaného Českého výboru pro hry olympijské v Praze, v jehož čele stál až do roku 1929.

„Díky přátelství s Coubertinem byli Češi vždy olympijsky samostatní, i když země byla součástí Rakouska-Uherska. Byl to diplomatický skandál, ale díky jeho přátelství s Coubertinem se to vždycky ustálo,“ hodnotí dnes osobnost Gutha-Jarkovského Marek Brodský z Českého olympijského výboru.

A připomíná, že Guth-Jarkovský se zapojoval i do dalších aktivit, byl členem řady vědeckých a kulturních spolků. Předsedal Klubu českých turistů, byl velmi plodným překladatelem i spisovatelem, psal průvodce i detektivky, zmínit je samozřejmě třeba i jeho nejznámější dílo Společenský katechismus z roku 1914.

Jako první upravil známé motto

„Tím se proslavil, je to však jen malá část jeho činnosti,“ upozorňuje Brodský. Guth působil i na Hradě, kde se podílel na tvorbě protokolu nové republiky.

„Jeho aktivity nebyly přínosné jen pro české olympijské hnutí, přínosné bylo i jeho vnímání tělovýchovy. Bral ji jako součást celkového rozvoje osobnosti,“ vysvětluje Marek Brodský a doplňuje, že díky jeho organizačním schopnostem byla česká země v tomto ohledu na počátku 20. století na úplné špičce.

„I Pierre de Coubertin si ho velmi vážil. Jedno zasedání Mezinárodního olympijského výboru se konalo v Praze,“ připomíná Brodský.

Mimochodem Guth-Jarkovský poprvé upravil Coubertinovo motto „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“ na „Není důležité zúčastnit se, ale vyhrát.“ Když viděl v Aténách, co vítězství sportovcům přináší, uvědomil si, že pro tak malý národ jako český, by vítězství ve sportovních hrách bylo tou nejlepší propagací.

  • Nejčtenější

Využijeme váš kamion. Policisté kvůli naháněnému řidiči nařídili zatarasit silnici

22. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  23.4 11:01

Několik českých policejních hlídek se zapojilo do pronásledování řidiče, který v Německu odmítl...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Na kouř upozornily děti, úprk z hořícího autobusu zvládly bravurně, líčí učitelka

24. dubna 2024  16:40

Premium Václava Kopecká, Alena Vodičková a Michaela Kubátová, učitelky a asistentka pedagoga Základní školy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Končí „nějakej Francouz“, kterého rodiče museli vykoupit z Plzně

20. dubna 2024

Premium Sportovci obvykle chtějí své kariéry uzavřít úplně jinak. Nikoliv z donucení. Nejlépe podle plánu,...

Radyně, Velhartice, Kašperk. Senioři vyrábějí ze dřeva hrady a zámky

27. dubna 2024  9:01

Společnému pokoji v Domově Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku říkají jeho klienti,...

Za střet tramvají kvůli skřípnuté ruce může řidič zadního vozu, řekla inspekce

26. dubna 2024  11:59

Za loňskou srážku dvou tramvají na Karlovarské třídě v Plzni, při které se lehce zranilo téměř 30...

Železná Ruda a Rozvadov omezí investiční akce, přijdou o miliony z hazardu

26. dubna 2024  9:57

Obce, které mají na svém území kasina nebo herny, si už nebudou moci dovolit to, co dřív. Od...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...