Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Husova cesta symbolicky následuje mistra, vede Plzeňskem a Tachovskem

  8:52
Osm set kilometrů měří dálková pěší poutní stezka s názvem Husova cesta, která symbolicky následuje mistra Jana Husa na jeho poslední životní pouti z Čech do Kostnice. Cesta se v roce 2019 zařadila po bok tradičních evropských poutních tras, jako je Svatojakubská cesta do Santiaga de Compostela. Stezka je rozdělena do tří částí, z nichž jedna vede severním Plzeňskem a Tachovskem.

Husova cesta vede z Prahy, místa Husova hlavního působení, přes hrad Krakovec, kde pravděpodobně strávil své poslední dny v Čechách. Dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak pokračuje přes Norimberk a Ulm až do samotné Kostnice na německo-švýcarském pomezí, kde byl Hus 6. července 1415 upálen.

„Cesta je rozdělená na tři části, z nichž jedna prochází Českou republikou a další dvě napříč celým Německem. Ta česká měří 250 km a od Prahy pokračuje kolem Berounky. Vede hlavně severním Plzeňskem a Tachovskem. Zatímco na německé straně kopíruje cesta místa, kudy Hus podle jeho korespondence šel, na té české se bohužel dochovalo jen minimum záznamů. Proto jsme hodně dali na názor historiků a místní tradici,“ vysvětlila Lenka Křížková z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.

Cesta v létě získá své speciální směrovky, ale využívá i tradiční barevné značení Klubu českých turistů. Od Tachova směrem na Bavorsko navazuje na středověkou obchodní Zlatou cestu a její symbol českého lva.

U kralovického evangelického kostela je připomínka na mistra Jana Husa.

„Při trasování jsme se snažili o to, aby poutníci šli co nejvíce lesy a poli. Samozřejmě, že většina původních cest, po kterých mohl Hus jít, se už dávno změnila v silnice nebo i dálnice. Jeho stopy tedy následujeme tak trochu symbolicky, ale zato s ohledem na poutníky,“ láká k nevšednímu zážitku Křížková, která si části Husovy cesty už prošla několikrát.

A jak popsala, vícedenní pěší pouť podle jejího názoru ty pravé zážitky, kvůli kterým na ně dnes lidé vyrážejí, přináší už třetí den na cestě. Unavení poutníci se snáze oprostí od každodenních povinností a začnou intenzivně vnímat maličkosti, se kterými se setkávají, krajinu a koloběh přírody kolem i sebe sama.

Výchozím bodem Husovy cesty je pochopitelně Betlémská kaple v Praze, finálním cílem je Husovo muzeum v Kostnici. Trasa v Plzeňsku vede z Krakovce přes Kožlany, Kralovice s Mariánskou Týnicí, Rabštejn nad Střelou, Manětín, Nečtiny, Bezdružice, Planou a Tachov.

Odtud pokračuje Českým lesem na česko-bavorskou hranici. V Kostnici je aktuálně o česko-bavorských částech stezky k vidění výstava. Ta se v polovině prázdnin přesune do muzea v Tachově.

Poutník si užívá klidu, přírody, ticha, maličkostí

Jan Hus bojoval proti mravnímu úpadku církve. Chtěl, aby se církev vrátila pouze k duchovním otázkám a požadoval, aby se vzdala svého majetku. Vzhledem k husitství a dalšímu dějinnému vývoji se z něj stala jedna z nejvýznamnějších osobností českých středověkých dějin.

Velké pozornosti se mu také dostalo po vzniku samostatné republiky. Kdo by však čekal, že na pouti nalezne desítky připomínek na tohoto myslitele, ten se mýlí. „Husovy pomníky v Česku vznikaly především za první republiky, a to jako projev určitého důrazu na národ a češství. Samotných upomínek na Husovu cestu je však po české trase málo,“ vysvětluje Křížková.

„Je zvláštní, že v Bavorsku naopak na informaci, že v některém z historických domů Jan Hus na své cestě do Kostnice přebýval, narazíte hned několikrát. To se samozřejmě snažíme v Čechách napravit,“ dodává.

Na některých místech Husovy cesty jsou proto již nyní instalovány informační cedulky. Na podzim v pravidelných intervalech podél trasy vzniknou drobná dřevěná odpočívadla, která budou odkazovat na středověkou dobu, trasu i Husa samotného. Dalším plánem je vyrobit historizující pamětní desky z odolného materiálu.

Na cestu se může vydat kdokoliv a kdykoliv

Husova cesta navazuje na dřívější iniciativy. Mezi velkými propagátory nápadu reálně se vydat na cestu v Husových šlépějích byla parta středověkých nadšenců, která se po několik let vydávala vždy začátkem července na Husovu pouť. V roce 2015, kdy bylo 600. výročí upálení mistra Jana Husa, s koňskými povozy a v historických kostýmech absolvovali celou trasu z Krakovce až do Kostnice na jeden zátah.

„Stejně tak nám moc pomohli zástupci muzeí, památek i obcí s husitskou tradicí, kteří také již v minulosti hledali, kudy mohl Hus jít a jednotlivá místa popisovali. My na všechny tyto skvělé lidi navazujeme, vyznačujeme trasu skutečně v terénu a vyzýváme všechny, ať prostě vyrazí,“ popisuje vznik stezky.

„Tady člověk nejde s obavami, že se bude protloukat davy lidí, jako třeba při výstupu na šumavské vrcholy. Husova cesta přináší klid, poutník si užívá maličkostí, krásné přírody, klidu, ticha, vnímá hlad, žízeň, únavu a zapomene na všední starosti a úkoly, které život dennodenně přináší. Vypadnete z každodenního stresu a pročistíte hlavu,“ vzpomíná Lenka Křížková a dodává, že Husovu cestu může absolvovat kdokoliv a v každém ročním období. Podrobnější informace nalezete na stránkách www.husovacesta.cz.

Loni se mohli dobrovolníci na Husův svátek zapojit do štafety, kdy se ve dne v noci střídaly většinou dvoučlenné týmy a předávaly si štafetový kolík. Z pražské Betlémské kaple za čtyři dny a tři noci došly do první hlavní zastávky za hranicemi s Německem.

„Letos na úspěch loňské štafety navazujeme výzvou, ať lidé skutečně vyrazí, ideálně hned teď a zkusí ujít alespoň tři etapy z celkových 13 na české straně a 7 na německé. Vydáváme k tomu pas poutníka, do kterého si účastníci po vzoru Svatojakubské stezky do Santiaga de Compostela mohou sbírat razítka z jednotlivých míst na trase. Ti, kteří na jeden zátah ujdou pěšky minimálně 100 km, odměníme,“ uzavřela.

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  17:59

Silné bouřky budou v Česku až do nedělního večera. Odpoledne bouřilo například u Prahy nebo v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V pátek hrozí silné bouřky a přívalové deště. Napršet může až 30 milimetrů

23. května 2024  10:56

V pátek se budou na většině území lokálně vytvářet bouřky s přívalovými srážkami. Za krátký čas...

Sparta - Plzeň 1:1, domácí v zábavném zápase vedli, po pauze vyrovnal Chorý

26. května 2024  18:02

Sparťanští fotbalisté mistrovskou sezonu zakončili remízou. Stejně jako loni v posledním dějství...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  17:59

Silné bouřky budou v Česku až do nedělního večera. Odpoledne bouřilo například u Prahy nebo v...

Občas jsou příběhy dětí docela složité, přiznává držitelka ocenění

26. května 2024  9:19

Zhruba deset let se Michaela Šafránková věnuje práci s dětmi z rodin v těžké sociální situaci....

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...