Fodermayerův pavilon v Plzni - Doudlevcích.

Fodermayerův pavilon v Plzni - Doudlevcích. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Opuštěný Fodermayerův pavilon nikdo nechce. Nemocnice ho dá státu

  • 2
Fodermayerův pavilon v Plzni-Doudlevcích, kde dříve sídlila onkologie, předá fakultní nemocnice Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Opuštěný objekt se totiž za posledních pět let nepodařilo prodat ani za sníženou cenu.

Fodermayerův pavilon je opuštěný od května 2011, kdy skončilo stěhování onkologie do nového pavilonu v areálu Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně.

Nemocnice se pokoušela po celou dobu objekt prodat, nepodařilo se to ani po snížení ceny zhruba na polovinu.

Fodermayerův pavilon

  • Známý také jako Kuffnerův pavilon.
  • Postaven byl v letech 1904 až 1905, v roce 1906 zde začal sloužit chorobinec s kapacitou 70 lůžek. Náklady na vybudování i následný provoz poskytla nadace měšťana Augustina Fodermayera.
  • Později v budově sídlilo samostatné oddělení neurologie a psychiatrie vyčleněné z interního lékařství.
  • Do roku 2011 se zde nacházelo Onkologické a radioterapeutické oddělení FN Plzeň. Po jeho přesunu na Lochotín je objekt nevyužitý.

„Nyní Fakultní nemocnice Plzeň připravuje předání budovy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM),“ informovala mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Původní znalecký posudek stanovil cenu objektu na 74 milionů, v posledním pátém kole už se nabízel za 38,6 milionu.

„Nehledá se ale někdo, kdo bude mít čtyřicet milionů, ale spíš sto milionů. Pavilon bude třeba zrekonstruovat,“ zamýšlí se Petr Otte, makléř realitní kanceláře Pubec, která s prodejem v poslední fázi několik týdnů také pomáhala.

Nemocnice platila statisíce za ostrahu a inzerci

Za pět let nevyužívání se stav budovy podstatně nezhoršil, odpovídá však době vzniku a účelu, kterému naposledy sloužil.

„Nutné investice by souvisely s konkrétním záměrem investora. Lze předjímat potřebu investic do kotelny, výtahů a celkové modernizace, včetně úprav dispozice,“ říká Levorová.

Objekt je nyní prázdný, zamčený a hlídaný. Je odpojen od energií, provozní náklady související se základním zabezpečením objektu činí zhruba 80 tisíc korun za rok.

„V okamžiku, kdy bude budova předána ÚZSVM, tyto finanční náklady odpadnou,“ konstatuje Levorová a dodává, že převodem nemocnice ušetří také náklady spojené s hledáním potenciálního kupce. „Poslední nabídkové řízení stálo jen na povinné inzerci přes 300 tisíc korun,“ upozornila Levorová.

Fodermayerův pavilon je majetkem ČR, FN Plzeň měla pouze právo hospodaření. Pokud by se jej podařilo prodat, získané peníze by putovaly do státního rozpočtu.

Budova je v dobrém stavu a s velkým pozemkem

Podle makléře Petra Otteho potenciál pavilon má - je to krásná budova, nachází se v atraktivní lokalitě, je v relativně dobrém stavu a náleží k ní dostatečně velký pozemek. Navíc územní plán nebrání například výstavbě bytů.

„Na druhou stranu velikost budovy může být pro některé investory přítěží,“ míní Otte a dodává, že přestavba bude finančně náročná.

Sám by za ideální využití pokládal dům s pečovatelskou službou či domov pro seniory. „Bohužel soukromí investoři musí uvažovat tak, aby se jim vstupní investice do budoucna vrátila,“ je si vědom Otte.

Podle Lindy Hejlové, ředitelky odboru hospodaření s majetkem státu ÚZSVM, bude úřad po převzetí budovy muset nechat vypracovat nový znalecký posudek.

„Cena určitě nebude stejná, troufám si říct, že bude vyšší. Ceny nemovitostí v intravilánu města Plzně jdou pořád ještě nahoru,“ naznačila Hejlová a dodala, že objekt se pravděpodobně bude prodávat formou výběrového řízení nebo ve veřejné dražbě. Začínat se bude na ceně určené znaleckým posudkem.

Na úřad už se prý obrátili první zájemci o tento objekt. „Uvidíme, nakolik bude schůdná cena, ale zájem tady je,“ konstatuje Linda Hejlová. Věří, že výběrové řízení by mohlo být vypsané ještě v letošním roce.