Plzeňský kraj také letos podpoří filmaře. Finanční injekci dostane celkem 17 projektů.

Plzeňský kraj také letos podpoří filmaře. Finanční injekci dostane celkem 17 projektů. | foto: Regionální filmové kanceláře Plzeňského kraje

V regionu bude pokračovat příběh Mašínů i Krále Šumavy, podpoří je kraj

  • 1
Úspěšný televizní projekt Král Šumavy o slavném převaděči Josefu Hasilovi bude mít další dvě série. Také ty budou částečně vznikat v našem regionu. A Plzeňský kraj je v rámci svého dotačního programu finančně podpoří. Stejně jako dalších šestnáct projektů.

„První tři díly Krále Šumavy stihly představit Hasila v počátcích jeho převaděčské „kariéry“, a dávaly proto naději na vznik dalšího pokračování. Hasilovy životní osudy budou v dalších dvou řadách pokračovat jeho zatčením, odsouzením, vězněním, úspěšným útěkem z lágru a nasazením v pozici převaděče,“ říká za Regionální filmovou kancelář Plzeňského kraje Radka Šámalová.

První minisérie, která vznikala na Šumavě i Plzeňsku, podle Šámalové prokázala, že i s velmi úsporným rozpočtem lze natočit dobovou podívanou a ambice tvůrců bude v tomto trendu pokračovat. „Můžeme tedy předvídat, že navazující dvě série se stanou stejně sledovanou událostí,“ doplnila.

Seriál v hlavní roli s Oskarem Hesem vzniká v režii Damiana Vondráška a Davida Ondříčka a vypráví příběh o Josefu Hasilovi, legendárním převaděči, který operoval na území celé Šumavy v letech 1948–1952.

Na filmovou tvorbu kraj vyčlenil pět milionů

Série bude jedním z projektů, na něž v rámci svého dotačního titulu přispěje Plzeňský kraj. „I v letošním roce jsme se rozhodli podpořit filmovou tvorbu v Plzeňském kraji, tentokrát částkou pěti milionů korun. Navazujeme tak na předchozí roky, kdy byly dotačním titulem podpořeny známé snímky, jakým je například seriál Policie Modrava, který divákům napříč republikou ukázal Šumavu. Připomeňme si také pokračování fantasy pohádky o touze po moci Princezna zakletá v čase 2 natáčené na Gutštejně,“ říká radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.

V regionu bude například pokračovat natáčení filmu Bratři inspirovaného příběhem bratří Mašínů. „Tvůrci k příběhu přistupují s vědomím toho, že na plátna přinášejí polarizující historické osobnosti a že snad na nikoho nemá společnost tak vyhraněné názory jako právě na bratry Mašínovy,“ vysvětluje Radka Šámalová.

„Ambicí filmařů zjevně není příklon k názoru jakékoliv skupiny, ale co nejpřesnější popis událostí, které se staly před více než půlstoletím. Tajemstvím dějin je fakt, že je nemůžeme pochopit,“ doplňuje.

Region se také stane dějištěm snímku Paranoia odehrávajícího se v době blíže nespecifikované pandemie v prostorách chotěšovského kláštera. Hlavními postavami jsou členové funkční a soudržné rodiny, kterou do kláštera přivádí pracovní zakázka otce, který má za úkol rozměřit vnitřní prostory objektu.

Podpory se dočká rovněž film Vlny inspirovaný skutečnými lidmi a událostmi. Snímek režiséra a scenáristy Jiřího Mádla vypráví o vztahu dvou bratrů v průběhu dějinných událostí pražského jara a okupace Československa v roce 1968. „Herec, režisér a scenárista Jiří Mádl se ve svém třetím autorském snímku pouští do ambiciózního projektu historického filmu. Vize tohoto díla podle všeho není pouze ve využití kulis zlomového roku novodobé české historie. Autor chce přiblížit konkrétní situace a využít jiný úhel pohledu na toto mezní období,“ upozorňuje Radka Šámalová.

Kraj podpoří celkem 17 projektů, což je o šest více než v minulém roce. V regionu se v posledních letech natáčely třeba filmy Nabarvené ptáče, Čertí brko, Mazel a tajemství lesa nebo Cesta domů.

Filmaři zapálili známou chaloupku na pilíři mostu (5. 5. 2022)