Absolventy na míru pomůže vychovat Průmyslová rada strojní fakulty

  14:13aktualizováno  14:13
Kvalitní absolventi vysoké školy, po kterých firmy okamžitě sáhnou, protože právě odborníky v konkrétním oboru potřebují. To je cíl Průmyslové rady, která vznikla na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni. Jsou v ní i zástupci dvou desítek významných firem z Plzeňského a tří sousedních krajů. Scházet se budou dvakrát ročně.

V Průmyslové radě jsou i zástupci Doosan Škoda Power. Ilustrační snímek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Cílem Průmyslové rady je přivést podnikům kvalitně připravené absolventy. „Chceme je vzdělávat v závislosti na poptávce firem, i když samozřejmě jim nemůžeme vyjít vstříc absolutně ve všem,“ vysvětluje děkan Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni Milan Edl. První poznatky ze strany podniků už podle něj zazněly.

Co budoucí zaměstnavatelé oceňují především? Větší znalost cizích jazyků, bohatší zkušenosti z praxe, mimo jiné s projektovým řízením, a případně také měkké dovednosti. To znamená, aby byli absolventi schopni se domluvit s ostatními a pochopit je.

Podle Edla fakulta s podniky spolupracuje už nyní, může mít odhadem šest až sedm desítek takových partnerů. Ovšem pouze s pěti až deseti z nich je spolupráce výraznější, kdy se například studentům nabízí takzvaný trainee program ve firmě.

„Úroveň spolupráce je různá, u řady z nich je to vypsání bakalářských či diplomových prací, u dalších zakázky smluvního výzkumu, jiní nám zase nabízejí své odborníky pro přednášky v odborných předmětech,“ jmenuje příklady spolupráce Milan Edl.

Novinka vyžaduje i změnu studijních plánů

Děkan fakulty by v budoucnu rád přispěl k tomu, aby právě dlouhodobější praxe byly i pro studenty snáz dostupné. Nyní samozřejmě několikaměsíční praxe ve firmách absolvovat mohou také, zpravidla to je ale možné jen o letních prázdninách.

„My k tomu můžeme přispět tím, že upravíme studijní plány. Nechceme předměty měnit, chceme ale v plánech dát větší prostor pro praxi,“ nastínil Edl, podle něhož je vše zatím ve stadiu úvah. Nabízí se například možnost kreditově zvýhodnit letní praxe nebo umožnit blokové praxe během semestru.

„Teď budeme hledat různé modely a pokusíme se najít konsensus,“ říká Milan Edl. Uvést vše do praxe, tedy studijní plány změnit, podle něj zabere minimálně rok, spíše však déle.

V Průmyslové radě jsou kromě tradičních partnerů univerzity, jakými jsou Doosan Škoda Power, Škoda JS či Škoda Transportation, například také zástupci firem Robert Bosch, WITTE Automotive či Streicher spol. „Pro nás je důležitá nikoliv kvantita, ale kvalita absolventů. Stačí nám přijmout za rok jednotlivce, ale potřebujeme, aby byli kvalitní,“ vysvětluje jednatel Streicheru Jiří Lopata, proč o členství v radě usilovali.

„Pokud máme šanci ovlivnit přístup ke studiu lidí na vysoké škole, určitě se o to chceme pokusit,“ doplňuje Lopata. Jeho podnik má zájem především o všestranné absolventy, ze všech podle něj nyní odcházejí především ti jednostranně založení.

Průmyslové rady fungují například také na Vysoké škole báňské v Ostravě, VUT v Brně nebo na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. „Tuto aktivitu Fakulty strojní velmi vítám, neboť díky ní můžeme prohloubit spolupráci s potenciálními zaměstnavateli našich studentů,“ hodnotí rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček. Univerzita tím podle něj podporuje technicky zaměřené vzdělávání.

Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Výbuch v Praze a mistr má trable. Co se děje s fotbalovou Plzní?

Trenér Plzně Pavel Vrba.

Těch pár hráčů v tom bylo úplně nevinně. Během žhavého utkání na Spartě se nesvlékli do dresu, nanejvýš kopali pár...

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy. Proti...

Plzeň platí za výtržnosti půl milionu a má dvě podmínky. Sparta 350 tisíc

Pohled na fanoušky Plzně, kteří během zápasu vyvolávali konflikty s domácími a...

Fotbalová Plzeň kvůli výtržnostem svých fanoušků ve víkendovém šlágru v Praze na Letné dostala pokutu půl milionu...

Další z rubriky

Na Špičáku odvážlivci na lyžích a snowboardu přejížděli ledový bazén

Lyžaři a snowboardisté zakončují sezónu Jízdou přes louži na Špičáku (16....

Přejet na lyžích nebo snowboardu asi 20 metrů dlouhý bazén na dojezdu sjezdovky plný ledové vody se v sobotu snažilo na...

Místo pěstíren varny pervitinu, výrobci si pronajímají rodinné domy

Při razii na Plzeňsku a Domažlicku policisté společně s celníky odhalili osm...

Obří pěstírny konopí v bývalých zemědělských areálech, ve kterých většinou asijské gangy zazdívaly své zahradníky ve...

U Horažďovic našli uhynulé orly mořské, zřejmě je někdo otrávil jedem

Na rozhraní Plzeňského kraje s Jihočeským uhynul vzácný orel mořský. Za...

Pravděpodobně na otravu prudce jedovatým karbofuranem uhynul na Klatovsku vzácný orel mořský. Za poslední týden se...

Najdete na iDNES.cz