Církevní gymnázium v Plzni zavede měsíční poplatky za vzdělávání

  9:41aktualizováno  9:41
Církevní gymnázium v Plzni se zařadí mezi další soukromé střední školy v Plzeňském kraji, kde se za vzdělávání platí. Od nového školního roku budou rodiče za své děti na nižším stupni platit pět set korun měsíčně, na vyšším pak o dvě stovky více.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dosud se na plzeňském církevním gymnáziu, jež patří k nejprestižnějším školám v kraji, neplatilo. Rodiče tak zpráva o novém příspěvku na vzdělání, na kterou jako první upozornil Plzeňský deník, zaskočila. Někteří jsou z novinky rozladěni, jiní ji přijímají smířlivě.

„Informace nás nemile překvapila. Na rodinném rozpočtu už částku poznáme. Osobně to beru jako nutné zlo, ale manžel je hodně naštvaný. Na druhou stranu má škola opravdu dobré jméno, o tom není pochyb,“ uvedla matka primánky, která si nepřála být jmenována.

Podobně hodnotí situaci otec septimána, jehož rodina bojuje s finančními potížemi.

„Naštěstí my nebudeme platit dlouho, protože syn za rok maturuje. Ale musíme na to našetřit. Kvůli nedostatku peněz teď cítím trochu hendikep. Snad nevzniknou mezi žáky žádné rozdíly,“ má obavy muž, který si přál zůstat v anonymitě.

Doufá, že poplatky neodradí část chytrých dětí a kvalita výuky neklesne. „Pokud příspěvek půjde na platy kantorů a opravy školy, jak vedení avizovalo, pak to bude jedině dobře,“ dodal.

Ředitel gymnázia Daniel Petříček sdělil, že rozhodnutí bylo v zásadě nevyhnutelné.

Příklady, kde se platí školné

  • Soukromá střední uměleckoprůmyslová škola Zámeček v Plzni: 29 tisíc korun, pro žáky prvních ročníků 27 tisíc Kč za rok
  • Plzeňská obchodní akademie: 24,5 tisíce Kč za rok
  • Akademie hotelnictví a cestovního ruchu v Plzni: čtyřleté maturitní studium vyjde na 22 tisíc Kč za rok, tříleté studium ukončené výučním listem stojí 18 tisíc Kč za rok

„Církevní školství je dlouhodobě podfinancované, což se projevuje ve dvou oblastech. Chybí nám peníze na materiální vybavení, tedy pomůcky, učebnice, nábytek. Bolestí je také odměňování našich kantorů, protože oproti státnímu sektoru zaostáváme,“ zdůvodnil.

Vzdělávací instituce, kterou zřizuje plzeňské biskupství, navíc dostává peníze od státu s ročním zpožděním. V posledních pěti letech, kdy platy pedagogů rostly, se rozdíly prohlubovaly.

„Za uvedenou dobu bral učitel ve středním věku na církevní škole v součtu o osmdesát sedm tisíc méně než na státní,“ porovnal Petříček.

Poplatek má pokrýt uvedené oblasti. Sumu může ředitel ještě snížit. Individuální posouzení platí třeba pro případy, kdy jeden z partnerů zemře, manželství se rozpadne nebo se dostane do finančních potíží.

„Jestliže se někdo ocitne v hmotné nouzi, příspěvek mu automaticky odpustíme,“ zdůraznil Petříček. Pokud chodí na gymnázium sourozenci, mají slevu. U druhého dítěte hradí rodiče pouze polovinu částky, třetí potomek studuje zdarma.

Vybraný obnos už zahrnuje náklady spojené s nákupem učebnic, pracovních sešitů, využíváním sportovišť nebo účastí na vzdělávacích programech s cizími lektory.

„Rodiče právě za tohle běžně platili. Ostatně skryté školné existuje v podstatě všude,“ upozorňuje navíc plzeňský biskup Tomáš Holub.

„My jsme se rozhodli systém ztransparentnit a pojmenovat věci, jak jsou. Nebudu zakrývat, že částka je vyšší nežli dosud. Nicméně to souvisí s nižší podporou od státu,“ konstatoval biskup. Doplnil, že gymnázium počítá s prospěchovými stipendii. Na vyšším stupni je dostanou studenti, jejichž průměr v pololetí nepřesáhne 1,2.

Mladší spolužáci musejí mít průměr 1,0, pak dostanou slevu na příspěvku. Biskup udělí několika jedincům rovněž stipendium za sociální angažovanost.

Varianta, že by zřizovatel studium plně hradil, tedy nebyla ve hře. Nadále se však bude podílet na chodu školy. „Biskupství nám dalo od roku 1992 téměř padesát šest milionů korun, použili jsme je na opravy, vybavení kuchyně nebo modernizaci učeben,“ vyjmenoval ředitel Petříček.

V Plzeňském kraji je osm soukromých středních škol

Strach, že by změna způsobila odliv budoucích uchazečů, ředitel ovšem pociťuje. „Samozřejmě, že obavy mám. Přesto si myslím, že naše škola je opravdu velmi kvalitní a má co nabídnout,“ uzavřel.

V současnosti sem chodí 515 studentů. Na jaře evidovali 266 přihlášek. Přijato bylo pouze 64 lidí.

Pro novinku má pochopení například další matka žáka Jana Bradová. „Přišlo mi slušné, že jsme se o změně dozvěděli s dostatečným předstihem. Oproti soukromým školám není částka vysoká,“ myslí si.

Stejného názoru je Věra Klailová. Výuka je podle ní na vysoké úrovni, o gymnazisty je postaráno i osobnostně. „Působí tady kněz Robert Bergman, který zároveň učí. Mladé doprovází, kdykoliv potřebují, věnuje se jim,“ řekla.

Jana Řezníčková má zase srovnání se soukromým gymnáziem, kam její dcery chodily dříve. Ročně ona a její manžel platili školné téměř padesát tisíc, učebnice, zájezdy a další akce se hradily zvlášť.

„Pro mě jako pro matku je velmi důležité, když vidím své děti šťastné, jak se rozvíjejí. Předchozí zkušenost nás opravdu velmi zklamala. Tady je přátelská rodinná atmosféra a přitom kvalitní vzdělání. Moc si toho vážíme,“ ocenila.

V Plzeňském kraji existuje osm soukromých středních škol. Roční poplatek zpravidla přesahuje 20 tisíc korun. Nejvyšší ceny jsou na Gymnáziu Františka Křižíka v Plzni, kde jde o skoro 37 tisíc korun na nižším stupni a 42 tisíc na vyšším stupni.

Nejčtenější

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Další z rubriky

Obyvatelé Radčic půjdou k referendu kvůli silničnímu napojení na okruh

Obyvatelé Radčic se budou 9. března v referendu vyjadřovat k plánované stavbě...

Lidé žijící v městském obvodu Plzeň-Radčice dostanou 9. března příležitost vyjádřit se k plánované stavbě komunikace,...

Sdílená auta jdou v Plzni na dračku. Karkulky jezdí i do ciziny

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

Po Plzni jezdí osm aut městských dopravních podniků a tři vozy společnosti Auto napůl, které si zájemci mohou půjčovat....

Po nárazu vyletěl z auta motor, řidička vyvázla s lehčím zraněním

Při nehodě na Domažlicku narazila řidička do stromu a z auta vylétl motor. Žena...

Na Domažlicku dopoledne havarovala dvaapadesátiletá žena. Při předjíždění se střetla s kamionem, sjela ze silnice a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz