Církevní gymnázium v Plzni zavede měsíční poplatky za vzdělávání

  9:41aktualizováno  9:41
Církevní gymnázium v Plzni se zařadí mezi další soukromé střední školy v Plzeňském kraji, kde se za vzdělávání platí. Od nového školního roku budou rodiče za své děti na nižším stupni platit pět set korun měsíčně, na vyšším pak o dvě stovky více.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dosud se na plzeňském církevním gymnáziu, jež patří k nejprestižnějším školám v kraji, neplatilo. Rodiče tak zpráva o novém příspěvku na vzdělání, na kterou jako první upozornil Plzeňský deník, zaskočila. Někteří jsou z novinky rozladěni, jiní ji přijímají smířlivě.

„Informace nás nemile překvapila. Na rodinném rozpočtu už částku poznáme. Osobně to beru jako nutné zlo, ale manžel je hodně naštvaný. Na druhou stranu má škola opravdu dobré jméno, o tom není pochyb,“ uvedla matka primánky, která si nepřála být jmenována.

Podobně hodnotí situaci otec septimána, jehož rodina bojuje s finančními potížemi.

„Naštěstí my nebudeme platit dlouho, protože syn za rok maturuje. Ale musíme na to našetřit. Kvůli nedostatku peněz teď cítím trochu hendikep. Snad nevzniknou mezi žáky žádné rozdíly,“ má obavy muž, který si přál zůstat v anonymitě.

Doufá, že poplatky neodradí část chytrých dětí a kvalita výuky neklesne. „Pokud příspěvek půjde na platy kantorů a opravy školy, jak vedení avizovalo, pak to bude jedině dobře,“ dodal.

Ředitel gymnázia Daniel Petříček sdělil, že rozhodnutí bylo v zásadě nevyhnutelné.

Příklady, kde se platí školné

  • Soukromá střední uměleckoprůmyslová škola Zámeček v Plzni: 29 tisíc korun, pro žáky prvních ročníků 27 tisíc Kč za rok
  • Plzeňská obchodní akademie: 24,5 tisíce Kč za rok
  • Akademie hotelnictví a cestovního ruchu v Plzni: čtyřleté maturitní studium vyjde na 22 tisíc Kč za rok, tříleté studium ukončené výučním listem stojí 18 tisíc Kč za rok

„Církevní školství je dlouhodobě podfinancované, což se projevuje ve dvou oblastech. Chybí nám peníze na materiální vybavení, tedy pomůcky, učebnice, nábytek. Bolestí je také odměňování našich kantorů, protože oproti státnímu sektoru zaostáváme,“ zdůvodnil.

Vzdělávací instituce, kterou zřizuje plzeňské biskupství, navíc dostává peníze od státu s ročním zpožděním. V posledních pěti letech, kdy platy pedagogů rostly, se rozdíly prohlubovaly.

„Za uvedenou dobu bral učitel ve středním věku na církevní škole v součtu o osmdesát sedm tisíc méně než na státní,“ porovnal Petříček.

Poplatek má pokrýt uvedené oblasti. Sumu může ředitel ještě snížit. Individuální posouzení platí třeba pro případy, kdy jeden z partnerů zemře, manželství se rozpadne nebo se dostane do finančních potíží.

„Jestliže se někdo ocitne v hmotné nouzi, příspěvek mu automaticky odpustíme,“ zdůraznil Petříček. Pokud chodí na gymnázium sourozenci, mají slevu. U druhého dítěte hradí rodiče pouze polovinu částky, třetí potomek studuje zdarma.

Vybraný obnos už zahrnuje náklady spojené s nákupem učebnic, pracovních sešitů, využíváním sportovišť nebo účastí na vzdělávacích programech s cizími lektory.

„Rodiče právě za tohle běžně platili. Ostatně skryté školné existuje v podstatě všude,“ upozorňuje navíc plzeňský biskup Tomáš Holub.

„My jsme se rozhodli systém ztransparentnit a pojmenovat věci, jak jsou. Nebudu zakrývat, že částka je vyšší nežli dosud. Nicméně to souvisí s nižší podporou od státu,“ konstatoval biskup. Doplnil, že gymnázium počítá s prospěchovými stipendii. Na vyšším stupni je dostanou studenti, jejichž průměr v pololetí nepřesáhne 1,2.

Mladší spolužáci musejí mít průměr 1,0, pak dostanou slevu na příspěvku. Biskup udělí několika jedincům rovněž stipendium za sociální angažovanost.

Varianta, že by zřizovatel studium plně hradil, tedy nebyla ve hře. Nadále se však bude podílet na chodu školy. „Biskupství nám dalo od roku 1992 téměř padesát šest milionů korun, použili jsme je na opravy, vybavení kuchyně nebo modernizaci učeben,“ vyjmenoval ředitel Petříček.

V Plzeňském kraji je osm soukromých středních škol

Strach, že by změna způsobila odliv budoucích uchazečů, ředitel ovšem pociťuje. „Samozřejmě, že obavy mám. Přesto si myslím, že naše škola je opravdu velmi kvalitní a má co nabídnout,“ uzavřel.

V současnosti sem chodí 515 studentů. Na jaře evidovali 266 přihlášek. Přijato bylo pouze 64 lidí.

Pro novinku má pochopení například další matka žáka Jana Bradová. „Přišlo mi slušné, že jsme se o změně dozvěděli s dostatečným předstihem. Oproti soukromým školám není částka vysoká,“ myslí si.

Stejného názoru je Věra Klailová. Výuka je podle ní na vysoké úrovni, o gymnazisty je postaráno i osobnostně. „Působí tady kněz Robert Bergman, který zároveň učí. Mladé doprovází, kdykoliv potřebují, věnuje se jim,“ řekla.

Jana Řezníčková má zase srovnání se soukromým gymnáziem, kam její dcery chodily dříve. Ročně ona a její manžel platili školné téměř padesát tisíc, učebnice, zájezdy a další akce se hradily zvlášť.

„Pro mě jako pro matku je velmi důležité, když vidím své děti šťastné, jak se rozvíjejí. Předchozí zkušenost nás opravdu velmi zklamala. Tady je přátelská rodinná atmosféra a přitom kvalitní vzdělání. Moc si toho vážíme,“ ocenila.

V Plzeňském kraji existuje osm soukromých středních škol. Roční poplatek zpravidla přesahuje 20 tisíc korun. Nejvyšší ceny jsou na Gymnáziu Františka Křižíka v Plzni, kde jde o skoro 37 tisíc korun na nižším stupni a 42 tisíc na vyšším stupni.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Zloděj vezl auto přes hranici obsazenou policií, naboural další tři vozy

Muž ukradl v Německu BMW a ujížděl s ním do České republiky. Policisté ho...

Špatný den na krádež auta si vybral třiadvacetiletý cizinec. V Německu odcizil BMW a ujížděl před policisty do Čech. Na...

Opuštěné koleje z Plzně do Chrástu chce kraj využít pro šlapací drezínu

Vytrhávání kolejí na staré pražské trati mezi Plzní a Chrástem. Kolejiště se...

Plzeňský kraj chce zachovat část železniční trati z Plzně do Chrástu, která přestala fungovat po otevření tunelu v...

Poslíček s pizzou usnul v nastartovaném autě, nadýchal přes tři promile

Rozvozce pizzy usnul v Plzni za volantem. Opilý šofér nadýchal 3,19 promile...

Více než tři promile alkoholu nadýchal šofér rozvážející v Plzni pizzu. Strážníci ho našli spícího uvnitř vozidla,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz