Plán developera Kreuzigera stavět u Borského parku bytový dům narazil

  9:32aktualizováno  9:32
Sporný plán postavit velký bytový dům na okraji Borského parku v Plzni narazil. Přišel o územní rozhodnutí vydané stavebním odborem magistrátu. Na základě odvolání kritiků záměru je zrušil krajský úřad. Povolovací procedura k projektu se tak vrací na začátek. Pro developera, kterým je Roman Kreuziger, to bude znamenat přinejmenším zdržení o měsíce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Projekt počítá s výstavbou budovy s 52 byty na městském pozemku v Heyrovského ulici. V minulém volebním období vyvolal plán rozruch v zastupitelstvu města. Zástupce opozici kritizovali, že chce radnice pozemek prodat developerovi místo toho, aby si ho město ponechalo a později využilo ve veřejném zájmu.

Například náměstek primátora pro životní prostředí Michal Vozobule, který byl dřív v opozici, je stále přesvědčený, že by bylo lepší pozemek využít jinak než pro plánovaný bytový dům. Zhruba půlhektarová parcela je zajímavá zejména výjimečnou polohou na okraji oblíbeného Borského parku.

Proti záměru postavit na pozemku velký bytový dům se postavili obyvatelé domů v okolí. Zdůrazňovali především, že se bude jednat o necitlivý zásah do oblasti, která má přírodní ráz. Někteří odpůrci se odvolali proti vydanému územnímu rozhodnutí a poukázali přitom na možný nesoulad záměru s projektem Revitalizace sídliště Bory, který schválili zastupitelé.

Krajský úřad pak před několika dny zveřejnil výnos, kterým územní rozhodnutí zrušil. „Věc se vrací správnímu orgánu, který napadené rozhodnutí vydal, k novému projednání,“ oznámil krajský úřad.

Vedoucí oddělení stavebního úřadu krajského úřadu Helena Štvánová potvrdila, že verdikt souvisí se schválenou regenerací sídliště Bory i se zásahem do významného krajinného prvku, kterým je oblast Borského parku.

Záměr developera není v rozporu s plánem regenerace sídliště

„Je podstatné, že bylo zrušeno závazné stanovisko úřadu územního plánování, který potvrzuje, zda je plánovaná stavba v souladu s územním plánem,“ prohlásila Helena Štvánová. Podle jejího vyjádření při tom měla sehrát klíčovou roli skutečnost, že se stavební odbor nevypořádal se schválenými pravidly pro regeneraci sídliště Bory.

Kromě toho se zástupcům krajského úřadu nezamlouvalo, jak se v rámci územního řízení postupovalo při řešení zásahu do významného krajinného prvku.

Náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář řekl, že pro investora bude nyní zásadní získat stanovisko úřadu územního plánování. Domnívá se, že záměr developera není v rozporu s plánem regenerace sídliště.

„Předpokládám, že stavební úřad vyzve pana Kreuzigera, aby si znovu požádal o vydání stanoviska, protože krajský úřad říká, že to je nezbytný podklad pro územní rozhodnutí,“ řekl Šindelář. Opětovné projednání územního řízení by podle odhadu náměstka mohlo trvat měsíce.

Kreuziger svůj záměr nehodlá nijak měnit

Někteří odpůrci projektu jsou ale přesvědčení, že záměr developera v původně schváleném plánu regeneraci odporuje. V místě, kde je dům plánovaný, je sice vymezeno území pro stavbu, ale je výrazně menší, než které chce nyní developer zastavět.

Roman Kreuziger v souvislosti s možnými komplikacemi projektu kvůli plánu regenerace sídliště Bory uvedl, že svůj záměr nehodlá nijak měnit.

„Z mého pohledu to možné není a nebude,“ sdělil s tím, že pokud projekt, o kterém se zástupci města jednal, narazí, bude se bránit žalobou. Připomíná, že mu zastupitelé schválili pronájem pozemku na stavbu bytového domu. „Mám to písemně,“ zdůrazňoval.

Záměr na stavbu na okraji Borského parku není prvním sporným záměrem Romana Kreuzigera. Známý je případ, kdy nechal v Prášilech na Šumavě zbořit památkově chráněný dům a na jeho místě postavil novou budovu.

V poslední době vyvolal značný rozruch Kreuzigerův záměr stavět v oblasti Zhůří v Národním parku Šumava. Proti tomu protestují ochránci přírody včetně správců parku.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Po devatenácti letech končí kastelán Kašperku, kvůli neshodám s radnicí

Odcházející kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda na nádvoří (15. srpna 2019)

Po devatenácti letech končí kastelán hradu Kašperk na Klatovsku Zdeněk Svoboda. Výpověď podal kvůli sporům s městem,...

Na Tachovsku se srazilo auto a motorka. Pro motorkáře letěl vrtulník

Na křižovatce u Českého Brodu se srazilo auto s motorkou (3.5.2016).

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl ke srážce osobního auta a motorky k obci Borovany na Tachovsku. Při nehodě se...

Koupil zdevastovaný zámek a opravuje ho, bojuje ale s památkáři

Václav Kule koupil v Chocenicích na Plzeňsku polorozpadlý zámek. Postupně jej...

Václav Kule si před třemi lety koupil památkově chráněný zámek v Chocenicích na Plzeňsku. Od té doby z vlastních zdrojů...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz