Plán postavit velký bytový dům na okraji Borského parku může narazit

  12:45aktualizováno  12:45
Projekt developera Romana Kreuzigera na výstavbu bytového domu na hranici Borského parku v Plzni by se mohl zkomplikovat. Záměr je totiž patrně v rozporu s plánem revitalizace sídliště Bory.

Sídliště v Plzni na Borech. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Plán revitalizace sídliště je dokument schválený zastupitelstvem Plzně. V podkladech k revitalizaci je v Heyrovského ulici sice místo vyhrazené pro zástavbu, plocha je ale mnohem menší než území, které chce Kreuziger zastavět. Plocha odpovídá pouze rozloze někdejšího sběrného dvora, který tam před lety byl. Území kolem je vyhrazeno zeleni.

 Zástupci města připouštějí, že schválený plán revitalizace sídliště může být komplikací při dalších rozhodnutích spojených se stavbou domu. Ten byl plánován jako šestipodlažní s 52 byty.

Roman Kreuziger nicméně odmítá možnost, že by svůj projekt ještě změnil. Tvrdí, že pokud narazí na překážku, pak to bude řešit přes právníky.

Na stavbu domu už bylo vydané územní rozhodnutí, ale obyvatelé okolí se proti verdiktu odvolali ke krajskému úřadu. Protestují proti značnému zásahu do zeleně, vadí jim, že má padnout na sedm desítek stromů a upozorňují, že stavba prohloubí problém s vysycháním půdy.

Projekt regenerace sídliště je schválený, je třeba se jím řídit

Poukázali přitom i na nesoulad projektu se schváleným plánem revitalizace sídliště. I oni už deklarovali, že jsou připraveni se soudit. 

Pozemek pro stavbu ještě Kreuzigerovi nepatří. S prodejem musí souhlasit zastupitelstvo. A to by se také zřejmě muselo vypořádat se vztahem projektu k plánu pro sídliště. Dost dobře by totiž nemohli postupovat proti schválené koncepci.

Fotogalerie

Náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) uznává, že dokument o revitalizaci sídliště je závazný a je součástí územně plánovací dokumentace. „Takže stavební úřad i město by to při schvalování musely brát v úvahu. Pokud by stavba byla v rozporu s tímto dokumentem, tak je to špatně,“ řekl.

Zároveň ale doufá, že to tak není. Zákres území vyhrazeného v lokalitě pro zástavbu rozporu nasvědčuje. 

V minulém volebním období zástupci TOP 09, když byli ještě v opozici, kritizovali souhlas radnice, že dotčený pozemek Kreuzigerovi pronajme a později prodá. Považovali za smysluplnější, aby město i pozemky na zajímavých místech nechávalo v rezervě pro projekty ve veřejném zájmu. 

Jak se tedy na možný rozpor projektu s revitalizací sídliště dívá šéf plzeňské TOP 09 Michal Vozobule dnes v pozici náměstka primátora?

Připouští, že možný nesoulad projektu s koncepčním dokumentem města by představoval komplikaci. „Pokud je regenerace sídliště schválená zastupitelstvem, tak je třeba se jí řídit,“ uvedl. Vozobule předpokládá, že v zastupitelstvu ještě i v souvislosti s tímto případem dojde k debatě o nakládání s pozemky města.

Roman Kreuziger nepřipouští, že by svůj plán na stavbu domu na okraji Borského parku změnil. „Z mého pohledu to možné není a nebude,“ sdělil. Tvrdí, že pokud projekt, o kterém se zástupci města jednal, narazí, bude se bránit žalobou.

Sídliště Bory (21. února 2017)

Kreuziger připomíná, že mu zastupitelé schválili pronájem pozemku na stavbu bytového domu. „Mám to písemně,“ zdůrazňuje. 

Vzrušená debata o sporném pozemku se odehrála v zastupitelstvu na konci roku 2017. Tehdy se rozhodovalo o pronájmu zhruba čtyř tisíc metrů čtverečních u konečné trolejbusové linky 16 Romanu Kreuzigerovi. Na místě, kde dřív byl malý sběrný dvůr, v minulosti plánoval Městský obvod Plzeň 3 vybudovat dům pro seniory, ale od plánu ustoupil.

O parcelu v ceněné oblasti pak v roce 2016 projevil zájem Kreuziger. Zástupci opozice žádali, aby si město pozemek ponechalo jako územní rezervu pro vlastní potřeby. Upozorňovali, že se v Plzni staví bytů dost a další bytové domy město už nepotřebuje. Marně. Pro pronájem hlasovalo 24 zastupitelů, což byl nejnižší možný počet ke schválení.

Místo, kde chce developer stavět dům

Místo, kde chce developer stavět dům

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Hledá se kupec plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, zatím bez výsledku

Soud poslal v pátek 14. června 2019 do konkurzu hutě Plsen Steel vlastněné...

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou od června v konkurzu, netrpělivě vyhlíží investora. Ten je po záchranu...

VIDEO: Kompostem z luk národního parku zarovnávají sjezdovku na Špičáku

Pracovníci zarovnávají ve Ski&Bike areálu Špičák na Šumavě jeden z úseků...

Jednu ze sjezdovek na šumavském Špičáku zavážejí speciálním kompostem z luk národního parku. Humus vyplní největší...

Plán, jak zajistit vodu pro část Plzně. Napojit se na přehradu u Nýrska

Voda z nádrže Nýrsko na Klatovsku by v budoucnu mohla zásobovat některá města...

Vedení Plzeňského kraje se připravuje na období, kdy nedostatek vody bude zásadní problém. Nechalo si vypracovat...

Najdete na iDNES.cz