"Nedávno se nově schvaloval plán péče národní přírodní rezervace a my jsme chtěli, aby se počítalo i s Lávkovou cestou a Arnovou cestou na Juránkovu chatu na Svarohu, ale neuspěli jsme," vysvětlil železnorudský místostarosta Milan Kříž.
Proto se v sobotu už počtvrté uskuteční protestní pochod na Juránkovu chatu, který začíná v devět hodin u železniční zastávky Špičák. Končit bude v 16 hodin na nádraží v Alžbětíně.
"Součástí setkání bude happening namířený proti původně racionálním poznatkům, z nichž byly vytvořeny iracionální ideologie - týká se to konkrétně takzvané zelené doktríny na Šumavě a volání po nepřístupné divočině v dříve kulturní krajině," uvedl dlouholetý bojovník za otevření Šumavy pro turisty Radovan Holub.
Juránkovu chatu postavil v roce 1922 plzeňský Ski klub na hraničním hřebeni jako malý srub pojmenovaný po propagátorovi lyžování Arne Juránkovi. Dnes chatu připomíná jen pamětní tabule.
Místem však probíhá patnáct kilometrů dlouhá hraniční hřebenovka na Velký Ostrý, Svaroh a Velký Kokrháč, která nabízí nádherné výhledy. Je ale přístupná pouze z Bavorska.