Na vrchu Baldov u Domažlic bude stát obří kamenný kalich.

Na vrchu Baldov u Domažlic bude stát obří kamenný kalich. | foto: Vizualizace - archiv V. Fialy

Na vrchu u Domažlic bude stát obří kalich, připomene vítězství husitů

  • 34
Na vrchu Baldov u Domažlic zřejmě bude stát památník vítězné husitské bitvy z roku 1431. Pomník by měl mít podobu obřího kamenného kalichu. Zastupitelé města už odsouhlasili, že mohou začít přípravy stavby podle návrhu klatovského sochaře Václava Fialy.

Na vrchu Baldov stojí už 83 let obří podstavec, na němž měl původně být pomník věnovaný vítězství husitských vojsk nad křižáky v bitvě u Domažlic roku 1431. Na to ale nikdy nedošlo a k nápadu se nyní vrací domažlická radnice.

Zastupitelé teď udělali další krok k tomu, aby památník v podobě kalichu na Baldově skutečně stál. Schválili zahájení příprav k jeho realizaci podle návrhu klatovského sochaře Václava Fialy.

"Abychom mohli vše připravit, musíme vědět, co přesně bude na Baldově stát. Nezaznamenal jsem jediný negativní názor na návrh pana Fialy. Může tak začít projektování a také jednání s památkáři," uvedl starosta Domažlic Miroslav Mach.

Ze vstřícného kroku zastupitelů má dobrý pocit také sám autor návrhu, pro kterého byla šance dokončit práci, započatou před více než osmdesáti lety, výzvou.

"Úkol, který jsem řešil, měl mnoho úskalí. Stávající sokl, který naši předkové na Baldově v roce 1931 postavili, má obrovský půdorys. Přesně to je čtyři a půl krát tři a půl metru. Bylo třeba navrhnout kalich vysoký pět až šest metrů," říká Fiala.

Podle jeho poznatků však byly husitské kalichy většinou malé a výška byla doháněna soklem, protože naši předkové neměli dostatek technických možností.

"Návrh umožňuje využití současných kamenických postupů, které naši předci neměli k dispozici. Vznikne tak šestimetrový kalich z kamene, tedy takový, jaký bude úměrný stávajícímu podstavci. V krajině bude dobře viditelný a v neposlední řadě to zřejmě bude největší kalich na světě," upozornil Václav Fiala.

Sochař je také autorem fontány ve tvaru kamenné stuhy ze žulových bloků a vstupních bran parku v Rokycanech.

Motiv zvlněného kamene použil také pro hlavní sochu na čestném pohřebišti hřbitova v Brně, kde jsou uloženy ostatky slavných osobností. Podobný motiv najdeme i na zdejším náhrobku světoznámého klavíristy Rudolfa Firkušného a jeho ženy Tatiány.