Vojáci střežili tajný bunkr v Brdech, ukrývali v něm jaderný arzenál

Seriál   5:09
V době studené války se v bunkru ukrytém ve vojenském prostoru v Brdech poblíž Míšova skladovala jaderná munice. Nejutajovanější a sovětskými vojáky nejhlídanější místo v tehdejším Československu je čtyři metry pod zemí. Střeží ho šestiapůltunové dveře.

Vstoupit do těchto prostor bylo v letech 1968 až 1990 zapovězeno - možná kromě pár vyvolených - všem obyvatelům tehdejšího Československa. V bunkru ukrytém v Brdech poblíž Míšova sídlili sovětští vojáci. Jejich úkol byl velmi nebezpečný. Hlídali jadernou munici.

„Svého času šlo o nejutajovanější a nejhlídanější místo v republice. Byla tu bezletová zóna, takže kdyby se nějaký letoun přiblížil, hned by jej sestřelili. Bavil jsem se s piloty, kteří v té době sloužili, a ti se lokality báli jako čert kříže,“ říká Václav Vítovec z Nadace Železné opony, díky které je v areálu od roku 2013 Atommuzeum.

Depoty byly střeženy čtyřmi perimetry. V jednom z nich se nacházelo osm kulometných hnízd. Jejich osazenstvo mělo za úkol zlikvidovat kohokoli nepovolaného, kdo by se v okolí ocitl.

„Přímo do skladu jaderných zbraní smělo vstoupit jen osm specialistů, zbytek osazenstva, které tvořilo kolem 170 lidí, vůbec nevěděl, co střeží,“ dodává Vítovec.

Tajná základna se nachází čtyři metry pod zemí.

„Není to tak hluboko. Vybudovali ji tak kvůli jednoduššímu převozu jaderných hlavic. Vlastní betonový sklad měří třicet krát třicet metrů. Betonové stěny jsou široké dva a půl metru. Drží se zde trvalá teplota mezi šesti až osmi stupni Celsia. Umístěny zde jsou čtyři kóje, kde dříve byly jaderné hlavice. Nyní v nich máme tématické expozice,“ konstatuje Vítovec.

Atommuzeum v Brdech

Návštěvníci si mohou prohlédnout fotografie a dokumenty z období studené války, nahlédnout do tajů sovětského i amerického jaderného programu a také zjistit, jaké je mírové využití atomové energie.

„To je jediný smysluplný způsob. Jakékoliv použití ve vojenství je šílenství a lidé se touhle cestou nikdy dát neměli,“ podotýká správce.

Další místností je manipulační hala, která je široká i vysoká šest metrů a dlouhá šestadvacet metrů. Tady posádka udržovala hlavice v bojové pohotovosti. V technickém zázemí nechybí náhradní diesel agregát v podobě šestiválcového lodního motoru Škoda a generátor o výkonu šedesát kilowattů.

„Dále se zde nachází nouzový východ pro případ jakékoli havárie a laboratoř, kde se skladovaly neutronové zdroje,“ prozrazuje Václav Vítovec.

Jeho první návštěvu na tomto místě provázely před lety rozporuplné pocity. Jako první na něj dýchla maximální záhadnost. Vždyť šlo o nejstřeženější a nejutajovanější objekt v zemi.

„Celé to bylo až na hranici mystiky. Když se otevřely místní šestiapůltunové dveře a vy jste věděl, že před vámi tam žádný Čech nejspíš ještě nebyl, bylo to zvláštní. Hlavně na mě zapůsobilo uvědomění, že tam byly opravdu uložené jaderné zbraně. Ve Škodovce jsem pracoval na jaderném programu, takže to pro mě byl speciální zážitek. Hlavně jsem ale cítil děs a hrůzu. Člověk o podobném arzenálu čte v knihách a sleduje ho ve filmech a pak zjistí, že ho měl kousek od sebe. Později, když jsme tam chodili častěji a připravovali otevření muzea, stal se pro mě prostor důvěrnějším. Stejně ale i dnes po pěti letech, kdy jsem tu byl tisíckrát, když dole otevřu dveře a jsem za nimi sám, pořád mám zvláštní pocity,“ svěřuje se.

Pro návštěvníky, kteří do bunkru zamíří, je připraven velmi nevšední a silný zážitek.

„Snažili jsme se, aby vše bylo autentické. Věci jsou původní a kromě jednoho zadřeného motoru i provozuschopné. Genius loci je tak zachovaný. Měli jsme dva případy, kdy nám tu ženy omdlely. My ale nic nezastíráme, naopak se snažíme říkat, že takový byl svět a vlastně pořád ještě je. Je třeba se dívat pravdě do očí, nemít z toho strach, a bojovat za to, aby nikdy nedošlo k válce, natož jaderné. Zkáza by měla apokalyptické rozměry,“ sděluje Vítovec.

Poznejte podzemí Čech, Moravy a Slezska

Návštěvnost tady neustále roste. Přibývají také pochvalné zápisy do kroniky.

„Lidé, kteří se zajímají o historii, jadernou fyziku nebo o zbraně obecně nám v ní sděluji, že prožili obrovský technický i emotivní zážitek. Ještě nahoře dělají návštěvníci třeba i vtípky, ale jak přijdou dolů, všichni zvážní. Uvědomují si, že to nebyla žádná sranda. V každém případě mají možnost vidět jediné dochované přístupné místo tohoto druhu na světě. Jde o unikát. Nikde jinde není žádný bývalý ani současný sklad jaderných zbraní veřejnosti přístupný,“ konstatuje.

Stále ještě existují skupiny lidí, kteří tvrdí, že na území Československa se nikdy žádná atomová munice nenacházela.

„My ale máme spoustu důkazů, že nemají pravdu. Opíráme se o autentické výpovědi ruské osádky bunkru i o zprávu americké CIA,“ dodává.

Do muzea míří hosté z celého světa. Byla tu například delegace z japonské Hirošimy. Vzácnou návštěvou byl i vnuk generála Pattona.

„Ten, když zde všechno viděl, nám do kroniky napsal: ‚Bůh nikdy nesmí dopustit, aby tohle bylo použito.‘ Jde, myslím, o velmi hezkou formulaci. Lidstvo je poprvé ve své historii v situaci, kdy může během pár hodin zničit veškerý život na planetě. Povinně bych sem vodil všechny lidi, kteří usilují o vstup do vysoké politiky nebo do armády. Musí vidět, jakou odpovědnost mají. Mám pocit, že v mnoha případech si ji vůbec neuvědomují,“ říká zakladatel nadace, která má prostory pronajaté od armády.

„Jen díky tomu, že zde pracujeme ve volném čase a investujeme svoje peníze, se podařilo toto místo jako jediné svého druhu v Evropě zachránit. Stále usilujeme o to, aby prostory přešly do našeho vlastnictví. Jenom tak můžeme uskutečnit záměr, kterým je vybudování evropského památníku varování před válečným využitím jaderné energie. Něco podobného nemá ve světě obdoby,“ prozrazuje Vítovec, kterému s provozem pomáhají ještě Milan Skočovský a Milan Linhart.

Muzeum před nedávnem získalo do svých sbírek další unikátní exponáty.

„První novinkou je model plutoniové implozivní pumy v měřítku jedna ku jedné, včetně neutronového zdroje s 6,19 kg plutonia použitého v atomové bombě svržené na Nagasaki. Tyto modely jsou pouze tři na světě. Jeden je v Los Alamos, druhý ukázal před dvěma lety severokorejský vůdce Kim a třetí je díky profesoru Kottovi u nás v muzeu. Tento exponát mnozí návštěvníci obdivují. A nechtějí ani věřit, že plutonium, které vážilo 6,19 kilogramů vyhodilo do vzduchu celé město. Dále jsme získali cvičnou jadernou minu. Je kopií americké a vojáci Varšavské smlouvy se na ní učili, jak ji rozebrat, aby byla nepoužitelná. V České republice se zachovaly se pouze dva exempláře,“ informuje.

Ve sklípcích jako z Hobita se před vínem skladovala řepa a brambory

Vrbické sklípky vypadají jako z románů od Tolkiena.

VIDEO Seriál Ne nadarmo se jihomoravské obci Vrbice nedaleko Břeclavi přezdívá Hobitín. Návštěvníkům malebné...

Poštovní štola nabízí výlet do dob dávných horníků, kovy dobývali i ohněm

V Poštovní štole je k vidění i replika původního dřevěného důlního zařízení, v...

VIDEO Seriál Díky množství drahých a barevných kovů se hora Příčná nad Zlatými Horami na Jesenicku stala jedním...

Pod bazilikou ve Frýdku-Místku leží mumie poutníků. Utopili se v Ostravici

Poutníci sice v roce 1750 do frýdecko-místecké baziliky nedošli, ale jejich...

VIDEO Seriál Po vstupu do monumentální baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku sejdete pár schodů a...

Železnou oponu chránila linie tajných bunkrů, některé se skrývají dodnes

Bunkry měly několikery kovové tlakové dveře. (25. 7. 2018)

VIDEO Seriál V okolí šumavské Železné Rudy se nacházejí desítky malých bunkrů. Armáda je stavěla poblíž železné...

Harrachovský kopec ukrývá 22 kilometrů štol, horníky tu trápila zima a bláto

Pavel Beneš sám kdysi v Harrachově fáral. Dnes dělá průvodce v tamním hornickém...

VIDEO Seriál Na plánku to vypadá jako šílená změť čar a odboček. Co patro, to jiná barva. Celkem je těch pater...

Nejčtenější

Sériový vrah z devadesátek je zpátky v přísnějším vězení, v cele měl mobil

Doživotní vězeň Josef Kott si musí po 17 letech zase zvykat na tvrdší režim. Za opakovaná tajná volání mobilem z věznice v Horním Slavkově ho soud pravomocně poslal zpátky do káznice se zvýšenou...

Maminka se jmenuje maminka, tvrdili ztracení kluci. Dědovi ujeli na odrážedlech

Maminka se jmenuje maminka a tatínek je tatínek. Takhle odpovídali plzeňským strážníkům dva malí chlapci, kteří se sami potulovali ve sportovním areálu Prokopávka. Jak se později ukázalo, rošťáci...

Plzeň - Baník 0:1, šlágr kola rozhodl Prekop, hosté se vyhoupli na třetí místo

Fotbalisté ostravského Baníku zvítězili ve šlágru 26. kola Chance Ligy v Plzni 1:0 a v tabulce se posunuli na třetí místo před Západočechy. Duel rozhodl hlavičkou ve 23. minutě Prekop.

Elektrikáře po hádce s manželkou ovládl vztek a vypnul proud v trolejích MHD

Před soudem dnes stanul padesátiletý Richard Selner, který podle obžaloby loni v červnu schválně vyřadil z provozu plzeňské trolejbusy. Dnes už bývalý zaměstnanec dopravního podniku přiznal, že tehdy...

Po pádu z 11. patra zemřela na plzeňském sídlišti žena se psem, patrně skočila

Plzeňská policie v neděli vyjela na sídliště Vinice, kde zemřela žena společně se svým psem po pádu z okna jedenáctého patra panelového domu. Zřejmě šlo o sebevraždu.

Drsná šikana v blovické škole se nestala, školačka si ji vymyslela

Otřesná šikana třináctileté dívky na Základní škole v Blovicích na Plzeňsku byla podle všeho vymyšlená, některé věci si dívka přikrášlila. Policisté vyšetřovali podezření, že školačku její spolužáci...

17. března 2025  16:57

Začala stavba obchvatu Přeštic, na dvou místech překoná železniční trať

Po více než třiceti letech čekání začala v pondělí stavba 5,3 kilometru dlouhého obchvatu Přeštic na Plzeňsku. Městečko se v závěru příštího roku, kdy se obchvat otevře, zbaví téměř 20 tisíc aut...

17. března 2025  16:17

Vězeň na Borech zapálil v cele matraci, do nemocnice vezli jeho i tři dozorce

Hasiči vyjížděli v pondělí dopoledne do plzeňské věznice, kde hořelo v cele. Jeden z odsouzených tam zapálil matraci, následně skončil s popáleninami v nemocnici. Zdravotničtí záchranáři odvedli do...

17. března 2025  14:55

Kocour s packou v železech trpěl několik dní, vyrval si při tom drápy a ulámal zuby

Velkou bolest musel prožít kocour, který se chytil do želez u Otěšic na Plzeňsku. V kovové pasti byl uvázlý několik dní. Ve snaze se vysvobodit si ulámal drápy a přišel o zuby. Po nalezení ho...

17. března 2025  13:12

Interval zelené podle hustoty provozu. V Plzni přibude chytrých křižovatek

Město Plzeň bude dál rozšiřovat systém křižovatek, které samy dokážou upravit intervaly zelené podle hustoty provozu. Do dvou let chce mít do inteligentního systému zapojené všechny semafory, které...

17. března 2025  10:09

Plzeňský gólman Malík: Brácha je jediný frajer, který mě dokáže vytočit

Ve své první sezoně v dresu hokejové Plzně přesvědčil gólman Nick Malík jednoznačně o svých kvalitách. S úspěšností zásahů přes 92% patřil k nejlepším brankářům celé soutěže a měl zásadní podíl na...

17. března 2025  8:17

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Plzeň - Baník 0:1, šlágr kola rozhodl Prekop, hosté se vyhoupli na třetí místo

Fotbalisté ostravského Baníku zvítězili ve šlágru 26. kola Chance Ligy v Plzni 1:0 a v tabulce se posunuli na třetí místo před Západočechy. Duel rozhodl hlavičkou ve 23. minutě Prekop.

16. března 2025  14:43,  aktualizováno  19:23

Po pádu z 11. patra zemřela na plzeňském sídlišti žena se psem, patrně skočila

Plzeňská policie v neděli vyjela na sídliště Vinice, kde zemřela žena společně se svým psem po pádu z okna jedenáctého patra panelového domu. Zřejmě šlo o sebevraždu.

16. března 2025  18:55

Muž bodl v plzeňském parku soka nožem do břicha, hrozí mu 18 let vězení

Za čtvrteční bodnutí nožem do břicha svého soka v plzeňském parku obvinili policisté z pokusu o vraždu 54letého muže. Soudce vzal v neděli obviněného do vazby. Muži, který už má zkušenosti s pobytem...

16. března 2025  10:52,  aktualizováno  17:53

Z Normandie až do Plzně. Nový památník připomíná 97. pěší divizi

Nový památník americkým vojákům, kteří se v roce 1945 podíleli na osvobození jihozápadních Čech, stojí v parku v Křimické ulici v plzeňské čtvrti Skvrňany. Objekt připomíná 97. pěší divizi americké...

16. března 2025  15:27

V Týčku na Rokycansku mohou postavit větrnou elektrárnu, rozhodlo referendum

Obyvatelé Týčku na Rokycansku rozhodli v sobotním referendu, že na katastru obce může stát větrná elektrárna. Ze 193 voličů v obci jich k urně přišlo 117, což je 60,6 procenta. Pro větrník vhodilo...

15. března 2025  20:49

První výstavu aktů v Praze mu komunisté zrušili, teď se plzeňský malíř vrátil

V pražském Mánesu vystavují obrazy plzeňského malíře Jiřího Kovaříka. V roce 1965, kdy na stejném místě vystavoval erotické akty, mu výstavu komunisté zrušili. Autor, který se otevřeně postavil proti...

15. března 2025  8:28