ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Účetního soudí za zpronevěru 17 milionů, peníze posílal manželce i přítelkyni

  • 7
Více než 17 milionů korun podle obžaloby zpronevěřil Ondřej Metelka, který jako účetní a ekonom Zemědělské společnosti Ostřetín na Pardubicku vyváděl peníze svého zaměstnavatele. Částky posílal na svá konta i na účet manželky a přítelkyně. Trestní senát krajského soudu ho poslal na šest let do vězení.

Jednatřicetiletý Metelka měl přitom na farmě, kde pracovali dříve také jeho prarodiče, našlápnuto ke slibné kariéře. Na farmě ho znali, chodil sem jako student na brigády, k zemědělství měl vztah i z domova.

Nejprve se prosadil jako zootechnik. Když pak před roční uzávěrkou onemocněl účetní, obrátil se ředitel právě na Metelku, který zvládl účetní rok uzavřít a tím de facto získal místo ekonoma a hlavního účetního.

„Vzbudil v nás důvěru,“ řekl před soudem předseda představenstva Zemědělské společnosti Ostřetín Vladimír Kaplan.

Metelka tvrdí, že právě s Kaplanem podepsal smlouvy, které přesahovaly jeho pracovní náplň. „Práce na bioplynové stanici byla nad rámec pracovního úvazku,“ vypověděl obžalovaný Metelka, který vinu na zpronevěře odmítl. Tvrdil, že si peníze řádně vydělal, protože pracoval pro farmu navíc.

„Zeptejte se uklízečky, ta mě odsud vyháněla,“ uvedl Metelka před soudem.

Dále tvrdí, že kromě peněz za nadstandardní pracovní výkon na bioplynce si nárokoval vyšší finanční ohodnocení za přípravu několika projektů, z nichž byla šance získat pro farmu milionové dotace.

„Že se sám postaral o dotace za 52 milionů korun? To je lež. Nedělal nic navíc, u nás musí každý dělat, co je potřeba, žádné smlouvy navíc jsem s Metelkou nepodepsal,“ řekl před soudem Kaplan.

Podle spisu Metelka kvůli převodu peněz z farmy na své jméno koupil společnost Story office, jíž byl jediným jednatelem. Právě té vyplatil jako účetní za poradenství 12 milionů korun. Další sumy pak posílal na své soukromé účty, své stavební spoření nebo na účet své manželky a přítelkyně. Podle spisu provedl 71 platebních příkazů. „Vše jsem řádně zdanil,“ hájil se Metelka.

„Že jsme tolik nevydělávali, nám vždycky nějak zdůvodnil. Že je špatná cena mléka, že se neurodilo dost obilí, že cena hovězího masa klesala. Na účtu farmy peníze vždycky byly, nepitvali jsme to,“ řekl Kaplan.

Metelka měl dispoziční právo k bankovním účtům farmy. Když pak šéf farmy na konci roku 2020 začal mít podezření, že hlavní ekonom vyvádí z firmy peníze, na jeho praktiky se zaměřil. „Když jsem projížděl částky, zarazily mě dvě ty samé sumy, které jsme vyplatili. Když jsem se ho ptal, řekl, že má na poradenství smlouvy. Ty jsem ale já nikdy neviděl a ani nepodepsal. O společnosti Story office jsem nikdy neslyšel,“ řekl Kaplan.

Ekonom předložil zfalšovaný diplom

Stejným překvapením pro všechny bylo, když vyšlo najevo, že ambiciozní ekonom nemá vysokoškolské vzdělání, univerzitu nikdy nestudoval a diplom, který předložil při nástupu do práce, je falešný. To byl také jediný skutek, k němuž se u soudu doznal.

Obžalovaný Metelka dnes k soudu nedorazil. Požádal, aby se hlavní líčení konalo v jeho nepřítomnosti. Kromě šesti let ve vězení mu soud udělil také pětiletý zákaz výkonu funkce ekonoma a účetního.

Metelka také musí zaplatit sankci milion korun. Ukázalo se totiž, že když se zpronevěra provalila, převedl na manželku podstatnou část svého majetku.

Předsedkyně trestního senátu pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové Anna Sobotková také v odůvodnění rozsudku nadnesla otázku, zda Metelka na farmu nenastoupil s jasným plánem obohatit se.

„V květnu 2017 začal vykonávat práci ekonoma, jezdil si pro rady k bývalé účetní a už v červenci, tedy za dva měsíce, si nechá účtovat pro svou firmu po třiceti tisících na odměnách? Když se teprve učí a získává zkušenosti a hned tyto odměny, už to nás zarazilo,“ řekla Sobotková.

O zaplacení zpronevěřené částky, která přesahuje 17 milionů korun, v září zatím nepravomocně rozhodl pardubický okresní soud v občanskoprávním řízení. Nařídil, že obžalovaný musí poškozené Zemědělské společnost Ostřetín částku vrátit.

Podle spisu tyto peníze částečně skončily jako splátky úvěrů, sloužily k opravě domu, nákupu elektroniky a fotovoltaiky. Metelka také nakoupil podílové listy, automobily a zaplatil zákrok v centru estetické medicíny.

Rozsudek krajského soudu zatím není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu na odvolání.