Účty za školáka na kraji roku rostou. Mohou se dostat na tři tisíce

  15:00aktualizováno  15:00
Čas nakupování školních pomůcek na poslední chvíli se přiblížil. Vliv zdražování cítí před koncem prázdnin podle aktuálního průzkumu 81 procent rodičů dětí, které navštěvují základní školu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

Podle závěrečné zprávy průzkumu Stem/Mark pro společnost Cetelem utratili rodiče za školní pomůcky a potřeby pro jedno dítě na počátku školního roku částky 500 až 3 000 korun. Ale nárůst výdajů se dá očekávat už kvůli trendu připlatit si za kvalitu.

FAKTA

Kolik utratí rodiče za školní pomůcky pro jedno dítě v kraji

do 500 Kč                     0% 

501 až 1 000 Kč         27 %

1001 až 1 500 Kč       27 %

1 501 až 2 000 Kč      23 %

2001 až 3 000 Kč       23 %

3001 až 5 000 Kč          0%

Více než 5 000 Kč         0%

"Rodiče stále častěji preferují při nákupu školních pomůcek možnost připlatit si za kvalitní zboží z odolných materiálů, které zaručí dětem komfort a ideální podmínky pro studium. Meziroční nárůst zájmu o značkové designové pomůcky činí v prvním pololetí letošního roku 35 procent oproti stejnému období roku 2012," řekla Jana Skřivánková na základě aktuálních statistik specializovaného e-shopu se školními potřebami Activacek.cz.

Respondenti zároveň dodávají, že utráceli i později. I s odečtením nákladů na počátku roku museli kvůli škole sáhnout do peněženky nejčastěji pro dalších 1 000 až 2 000 korun.

"Ano!" Touto očekávatelnou odpovědí pak přes dvě třetiny respondentů reagovali na otázku, zda považují náklady spojené s jedním školním rokem za vysoké. Jen v krajích Moravskoslezský a Vysočina však odpověděli odlišně. O tom, že se pomůcky zdražují, nepochybují čtyři z pěti rodičů.

Rodiče však musejí mnohdy počítat i s nemalými položkami za návštěvy různých zájmových kroužků. A v tomto ohledu má podle průzkumu Pardubický kraj mezi ostatními kraji jeden malý primát.

"Dva kroužky navštěvují více než tři čtvrtiny dětí," uvádí zpráva průzkumu. Za kroužky, nejrůznější tréninky a další mimoškolní aktivity platí nejvíce rodičů za školní rok 1 000 až 2 000 korun (37 procent). Existuje však i nemalá skupina těch, kteří za kroužky platí i 3 000 až 6 000 korun ročně (32 procent).

Za školní výlety a školy v přírodě, ať už zimní, či letní, zaplatí rodiče v kraji ročně nejčastěji částky 1 000 až 4 000 korun. U vyšších částek se už mnohem víc rozmýšlí a jsou v tomto pod celostátním průměrem.

O tom, že se nejedná pro mnohé rodiny o malé položky, svědčí i fakt, že si v průměru dvě procenta rodičů vypůjčila peníze na školní pomůcky a potřeby.

Tři procenta pak zafinancovala úvěrem školu v přírodě či jiný typ výletu. To se však týká celostátního průzkumu, v Pardubickém kraji však tyto půjčky zaznamenány nebyly.

Tím účty na školáka nekončí. Pro 81 procent rodičů v kraji je totiž důležité i to, aby jejich dítě nezaostávalo za spolužáky ve vybavení, jako jsou mobilní telefony, počítač nebo tablet. Jen čtyři procenta z nich uvedlo, že nemůže svým potomkům takovéto vybavení dopřát a pro každého sedmého to není důležité. Nošení jednotných školních uniforem by pak přivítali čtyři z deseti rodičů.

Tazatelé průzkumu se sice věnovali hlavně výdajům, ale zároveň ho využili i ke zjištění, jak se lidé dívají na kvalitu základních škol. Jedničku jim nepřidělil nikdo, stejně jako čtyřku. Přesně polovina rodičů je označila za chvalitebné a třetina jim dala trojku.

Ve srovnání s dalšími kraji jsou rodiče v Pardubickém kraji se školou celkem spokojeni - v Praze, na Královéhradecku, Olomoucku, Brněnsku i Plzeňsku převažují trojkařské školy.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Muž spadnul z vysokého lešení, transfúzi krve musel dostat už ve vrtulníku

Muže musel do královéhradecké Fakultní nemocnice přepravit vrtulník.

Čtyřiapadesátiletý dělník spadl dopoledne z více než desetimetrového lešení v Bystřeci na Orlickoústecku. Těžce...

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

Najdete na iDNES.cz