Diskuze

Město u přehrady zvedlo daň kvůli stovkám chatařů, biti jsou starousedlíci

Město Seč na Chrudimsku s 1 700 obyvateli se rozhodlo vyhláškou dvojnásobně navýšit koeficient, který určuje výši daně z nemovitosti. Přestože je opatření namířeno na majitele chat, kvůli kterým má radnice vysoké náklady třeba na svoz odpadu, lidem zejména z místních částí se krok nelíbí a sepsali petici.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PK

Souhlasím! Nikdy jsem nechápala, proč je u nás nesmyslně zdaněn převod majetku, zatímco vlastnictví je skoro zadarmo. Je to zcestné! Obce ty peníze potřebují. Zejména ty menší a rekreační oblasti obzvlášť. Vždyť se do rekreačních oblastí přestěhuje občas padesátitisícové město. Pak mají ty služby mít nějakou úroveň.

0 0
možnosti
SO

Pro ty, co si tady lámou hlavu, jak může starousedlík platit 6000 Kč daně z nemovitosti bych chtěl uvést, že starousedlíci mají ještě nějaké pole, les, louku nebo třeba rybník, takže k dani ze staveb platí ještě daň z pozemků, navíc starousedlík většinou nemá jen stavbu pro bydlení, ale i nějaké stavby další. I u daní z různých movitých věcí se koeficient může lišit, se čtyřikrát zvýšeným koeficientem k dani ze staveb se například zmiňovaných 6000 Kč celkové daně z nemovitostí dá docílit vcelku snadno.

1 0
možnosti
TK

Tak on píše o zvýšení, takže celkem po změně koeficientu např z 2 na 4 by to mohlo dělat 12 k, ale souhlas, pokud má člověk normální vesnické stavení a pár polí, je to normální částka. My s koeficientem 2 za barák a nějaká pole platíme 8 k. Cca 4 k za barák a 4 k za pole.

Na druhou stranu, v tom to stanovování místního koeficientu je dost svévole, mělo by být přesněji stanoveno, jak ho vypočítat a s popelnicemi by neměl mít nic společného. Už to, že jsou možné jen celočísrlné násobky.. Si představte, že pidobně by se rozhodovalo o platech. Buď 20 k, nebo 30k, nebo 40 k.. dost zvláštní přístup.

0 0
možnosti
JB

Lidi nemají rádi daň z nemovitosti, tak místo ní zaplatí DPH a daň z příjmu...

Jednoduchý.

2 0
možnosti
JS

J84a62n 41S29t66e91h56l21i98k

21. 5. 2020 18:10

Zásadní rozdíl je že DPH je jednorázová a tedy zvyšuje cenu. Naproti tomu obecní daň z nemovitosti se opakuje a tedy pokuď má rozumnou míru tak se nevyužitého majetku zbavíte nebo pronajmete . Což rozšiřuje nabídku .

Kdyby se zavedla jen obecní daň a tedy takto financované obce , tak by se klidně mohlo zrušit DPH . Až takto obrovské příjmy mají obce.

0 0
možnosti
TK

Mnozí lidé mají falešný pocit, že soukromé vlastnictví je něco absolutního. Není to ale pravda a už vůbec ne v případě vlastnictví půdy. Takové vlastnictví je limitováno tím, do jaké míry toto vlastnictví respektuje společnost. Půda je omezený zdroj, nemůže jí mít každý kolik chce. Představte si, že by Babiš vykoupil úplně všechnu půdu. Všechny pozemky by byly jeho a odmítal by po generace komukoli prodat jediný metr. Neměli bychom kde žít. Respektovali byste takové vlastnictví? No asi ne.

Proto v mnoha státech nakročili směrem, že kdo si chce (z principu vlastně na úkor ostatních) přivlastnit nějakou půdu (nemovitost), platí za ní společnosti vysokou roční daň (např. 2 % z ceny) a tím společnosti "oplácí", že blokuje nějaký omezený zdroj. Když na to jeho příjmy nestačí, nemovitost musí například prodat, a tak je zaručeno, že tento omezený zdroj je stále využit a neválí se "ladem" jako u nás, kde i pomalu bezdomovec bez příjmů může vlastnit několik nemovitostí a nic ho nenutí je prodat.

Nelíbí se vám to? Pobuřuje vás to? Připadá vám to komunistické? No ale funguje to tak např. v USA, kde je 2% daň z bytu běžná. V Praze byste tedy za obyčejný malý byt za 5 000 000 Kč museli platit ročně daň z nemovitosti 100 000 Kč! To už si jeden rozmyslí, nechat byt jen tak nepronajmutý "pro děti", nebo strýčka příhodu, že? :-P Ještě stále se vám chce nadávat na českou daň z nemovitostí? ;-)

6 4
možnosti
ZB

V USA je až 10 procent. A někde je až na úrovni splátky hypotéky.

2 2
možnosti
VK

stačí se podívat do zahraničí jaké tam jsou daně a místní poplatky, tady je to úplná pohoda

2 0
možnosti
TM

Pokud tím zahraničím myslíte Německo, Rakousko atp. tak tam mají úplně jiné platy než my u nás.

0 1
možnosti
JB

Ti chataři si tam mají nahlásit trvalý pobyt, a zvolit stranu "Pro chataře". Nulové poplatky, nulová infrastruktura. :-)

1 0
možnosti
JT

J68i20r57i 12T60i54c63h57y

21. 5. 2020 15:04

V nekterych "zapadnich" zemich je dan z nemovitosti pro byt o 70 m2 20000K rocne. Nikoho nezajima, jestli v nem nekdo bydli celorocne a jestli je tam trvale prihlasen.

S vetsim mnozstvim chat se automicky zvysi celkovy danovy prijem, takze ten duvod pro zvyseni dani je pochybny.

1 0
možnosti
JB

Ta daň má jiný význam. Odrazovat lidi od toho, aby měli byty které nepotřebují.

Na to, aby tohle fungovalo musí být ta daň plošná a vysoká.

0 1
možnosti
MB

Tak snad ty dane zustavaji v mistni pokladne a pouziji se pro potreby mistnich? Ja bych nemel problem s vetsi danni, kdyz je nasledne videt vysledek ..

0 0
možnosti
JS

J29a59n 54S64t79e95h12l93i94k

21. 5. 2020 14:37

Co mě na dani z nemovitosti vadí , tak je její nepřehlednost ,nepochopitelný vypočet .

Pokuď její výše lidem vadí , není problém se přestěhovat tam kde je nižší . A nebo kandidovat s tím že prosadí její snížení . To je dostupnější než ovlivnovat daně v praze.

0 1
možnosti
RC

Co je na vypoctu nepochopitelne? Mate ruzne sazby za ruzne nemovitosti (prizemni dum, patrovy dum, zahrada, pole, les). Vse se prenasobi poctem metru ctverecnich a pripadne koeficientem a mate spoctenou dan.

0 0
možnosti
DO

D60a40v25i95d 35O85n55d65r12a

21. 5. 2020 14:32

No a? Prostě daň za to, že bydlí na atraktivním místě. Pár tisíc ROCNE nikoho fakt nepolozi. Už fakt nežijeme v socialismu kde všichni měli stejný kulový a stejný poplatky

1 1
možnosti
JB

J64i44ř43í 96B24á83r79t85ů

21. 5. 2020 14:38

Jenže,aspoň podle článku, nebydlí v atraktivní lokalitě, ale v nějakých prdelovicích několik kilometrů od přehrady.

2 0
možnosti