Litomyšlská společnost Saint-Gobain Adfors CZ je předním výrobcem a zpracovatelem skleněných vláken v Evropě.

Litomyšlská společnost Saint-Gobain Adfors CZ je předním výrobcem a zpracovatelem skleněných vláken v Evropě. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Firmám v kraji chybí zakázky, litomyšlský Saint-Gobain propouští 85 lidí

  • 3
Pokles ekonomiky a snížený počet zakázek vedou řadu firem k propouštění zaměstnanců. Litomyšlský výrobce technických tkanin Saint-Gobain hodlá propustit 85 zaměstnanců. Pardubický Foxconn má už vlnu propouštění za sebou.

Po dlouhé době, kdy zaměstnavatelé jen řešili, jak najít nové lidi, se letos některé firmy v Pardubickém kraji neobešly bez propouštění.

Zkraje roku největší pozornost vzbudilo ukončení výroby legendárních botasek ve Skutči, kde přišlo o práci 60 lidí. Takřka padesátka lidí na jaře opustila brány pardubického pivovaru, o jehož konci rozhodl jeho vlastník – společnost Staropramen.

Konec oznámil největší zaměstnavatel v Hlinsku, a to společnost Megatech působící v bývalém areálu Ety, kde pracovalo 180 zaměstnanců. Propouštění se dotklo také pracovníků České pošty, která ve větších městech uzavřela 17 poboček.

Teď už ve velkém propouští i největší zaměstnavatel v Litomyšli, kterým je francouzská firma Saint-Gobain Adfors, což MF DNES potvrdil její tiskový mluvčí Jakub Benda. Společnost vyrábějící technické textilie pro průmysl, která v Česku zaměstnává téměř 2 200 lidí, reaguje na negativní vývoj na evropských trzích, zejména pak v Německu, Polsku a Itálii, kde v druhém pololetí dochází k výraznějšímu útlumu jak v průmyslu, tak i ve stavebnictví.

Udržitelnou výstavbu brzdí náklady i kvalifikace zaměstnanců, odhalil průzkum

„V reakci na tento vývoj se vedení společnosti Saint-Gobain Adfors v září sešlo s odborovou organizací. Jejich zástupci se shodli na tom, že současná situace už bohužel neumožňuje udržet pracovní místa v plném rozsahu. V důsledku toho dochází k ukončení pracovního poměru s přibližně 85 zaměstnanci napříč celou organizací, a to v říjnu a listopadu,“ sdělil za skupinu Saint-Gobain Jakub Benda.

Vedení společnosti už navázalo kontakty s krajskou pobočkou Úřadu práce a snaží se jim pomoci. „Také jim předáváme informace o zaměstnavatelích v okolí, kteří nabízejí volné pracovní pozice,“ dodal mluvčí Benda.

Na trhu je stále dostatek volných míst

Přestože meziročně přibylo lidí, kteří práci hledají, stále je volných míst více než nezaměstnaných. V řeči čísel to znamená, že na konci září nezaměstnanost v Pardubickém kraji dosáhla hodnoty 2,83 procenta (9 899 lidí), což je o 0,3 procentního bodu víc než ve stejném období loni. Volných pracovních míst je však stále takřka 15 tisíc.

Podle Evy Mikšové z pardubické pobočky Úřadu práce je pracovní trh zatím tak nenasycený, že i lidé z hromadných propouštění nacházejí práci poměrně rychle.

Firmy v Pardubickém kraji zaměstnancům přidávaly, některé vyplatily i bonusy

„Pokud nemají nějaké zdravotní problémy, většinou k nám do evidence ani nepřijdou a hned si najdou novou práci. Pravda je, že když jsme dělali mezi zaměstnavateli dotazníkové šetření, tak většina firem je velice opatrná. Jednak v nabírání nových zaměstnanců a jednak v propouštění. Situace v ekonomice je velmi nejistá a špatně předvídatelná,“ sdělila ředitelka odboru zaměstnanosti.

Firmy se i přes nejistou budoucnost nechtějí zbavovat kvalifikovaných zaměstnanců, přesto třeba neobnovují úvazky na dobu určitou.

Vlna propouštění se v první polovině roku nevyhnula ani tchajwanské společnosti Foxconn, kde z pardubického i kutnohorského závodu odešlo celkem asi 500 lidí.

„Šlo o deset procent zaměstnanců. Byl za tím výrazný pokles zakázek. Nyní se zdá, že to nejhorší už je za námi a situace se začíná pomalu zlepšovat. V části firmy jsou znovu obnoveny nábory, které byly po nějaký čas zastaveny,“ řekl odborový předák Tomáš Formánek.

Nové zaměstnance bude firma potřebovat například pro novou výrobní halu P3B, která začala růst v létě.

Sklářské vany nejdou jen tak zastavit, líčí výrobce perlinky pro celý svět

Že je situace v ekonomice špatně předvídatelná, potvrzuje i majitel Isolitu-Bravo Kvido Štěpánek. „V určitých ohledech pokles zakázek pociťujeme. Díly, které dodáváme na linky automobilek tzv. just-in-time, běží. Výkyvy tam jsou, ale není to nějak rapidní. U tzv. investment byznysu, což je v našem pojetí výroba forem na vstřikování plastových dílců, pociťujeme u firem nižší investiční aktivitu,“ řekl Kvido Štěpánek. Propouštění se však firmy nedotklo.

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je vlastně překvapením, že se tuzemský trh práce stále drží v dobré kondici, ačkoli hodnoty z reálné ekonomiky zůstávají v letošním roce spíše slabší.

„Tuzemský trh práce zůstává stále vyčerpaný a do jisté míry konzervuje současný stav tuzemské ekonomiky v tom smyslu, že nízká nezaměstnanost zabraňuje větším projevům ekonomického zpomalení, na druhou stranu však vyčerpaný trh práce omezuje možnosti dalšího růstu,“ vysvětlil Seidler.