(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kapacita bazénů nestačí, zaplnili je žáci, kteří chodí povinně plavat

  • 0
Většina pardubických škol se do plavání zapojila už předtím, než začalo být povinné. Nyní ale musejí kurz plavání absolvovat všichni žáci. Novinkou je, že výcvik mají placený z rozpočtu škol. Bazény, kde je málo místa, se ale teď potýkají s velkým množstvím dětí.

„Kurz plavání organizovala naprostá většina pardubických základních škol, přesný přehled ale nevedeme. Částka, kterou rodiče platili za plavání, se skládala z kurzovného a z dopravného. Nově je plavání zařazeno jako povinné, je součástí školních vzdělávacích programů, tedy by mělo být poskytováno bezplatně,“ uvedla vedoucí oddělení školství, kultury a sportu Magistrátu města Pardubic Olga Havlíková.

V řadě plaveckých areálů teď zaznamenali problém s kapacitou. Zájem tříd o plavání je větší než dříve.

„Teď jsme na 120 procentech kapacity. Povinné kurzy plavání nám navýšily počet žáků plaveckých kurzů o pět set dětí. Hledáme pro ně kapacitu, kde to jen jde. Proto se plave částečně i v zóně aqua. Výukový bazén je plný neustále. Pereme se s tím, tři dráhy chceme zachovat pro veřejnost tak, jak jsme to slíbili. Rezervace drah se dělá vždy na školní rok. Kdyby se v tuto chvíli někdo rozhodl, že kurz potřebuje, nemáme žádné volné místo,“ uvedl ředitel Aqua centra Pardubice Jiří Vysoudil.

Kromě problémů s kapacitou drah řeší ředitelé plaveckých areálů problémy s nedostatkem personálu. „Nyní jsme zaměstnance a lektory kapacitně doplnili. Ale se sháněním kvalitních lidí mají plavecké areály napříč regionem potíže,“ řekl Vysoudil.

Opravy nebo přístavby čekají několik bazénů

Velký problém nastává ve chvíli, kdy se plavecké areály opravují, jako nyní například ve Vysokém Mýtě. Děti ze základní školy Javornického nyní kurzy neabsolvují, měly by na ně začít chodit, až se zařízení opět otevře.

„Opravy nebo přístavby ale čekají také další bazény ve východních Čechách. Tam potom samozřejmě nastává problém,“ dodal Jiří Vysoudil.

Vzhledem k tomu, že kurzy jsou nově povinné a školy je musejí dětem platit, výuka nezatěžuje rodinné rozpočty. Pocítili to i rodiče dětí, které chodí na pardubickou základní školu Spořilov

„Dříve museli část kurzu plavání hradit. Pronájem bazénu jsme platili my a rodiče hradili samotnou výuku. Nyní je plavání povinné, a tak hradíme také výcvik,“ uvedl ředitel školy Karel Žemlička.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo rozvojový program, ze kterého má být hrazena právě doprava. „Pardubické základní školy se do něj přihlásily, ale ukázalo se, že částka, kterou z ministerstva dostanou, nepokryje ani deset procent nákladů,“ uvedla Olga Havlíková.

O dotaci zažádala celá řada škol, mimo jiných i ta spořilovská. „Přihlásili jsme se do ministerského dotačního programu. Zažádali jsme o dotaci, vyplnili formulář a dostali dotaci 560 korun. Tuto částku jsme ale nakonec nevyzvedli, nic pro nás neřeší,“ řekl Žemlička.

Škola, kterou řídí, sídlí necelý kilometr od plaveckého areálu, a tak děti na výcvik obvykle chodí pěšky. V zimě by ale dopravu využily. „Ani nevím, kolik cest by nám dotace pokryla. Ale v této výši je pro nás zbytečná. V poslední době se snad výše dotací změnila, ale podruhé už jsme o ni ani nežádali,“ sdělil Žemlička.

Na základní škole Spořilov pořádají dva druhy plaveckého výcviku. Jedním je nepovinný kurz na druhém stupni, šesťáci mají tři hodiny tělesné výchovy týdně a v jedné z nich chodí plavat. Druhým je klasický povinný kurz. „Podle zájmu rodičů chodí plavat i jiné ročníky, záleží na kapacitě bazénů. Kurzy objednám na jaře,“ dodal Žemlička.