Pošta obchází zákaz podomního prodeje, nabízí pojištění či založení účtu

  11:45aktualizováno  11:45
Není právě obvyklé, aby státní firma porušovala zákony a vyhlášky. Česká pošta tak ale podle všeho činí. Nutí své doručovatele lidem nabízet finanční či pojišťovací produkty. Přitom většina měst v regionu včetně krajských Pardubic zakazuje vyhláškou podomní prodej.
Poštovní doručovatelé v Pardubicích mají i jiné úkoly, než jen roznést poštu.

Poštovní doručovatelé v Pardubicích mají i jiné úkoly, než jen roznést poštu. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Typická situace. Poštovní doručovatelka nese důchodkyni třeba z pardubického sídliště Karlovina doporučený dopis. Po jeho předání však pobyt listonošky na prahu bytu nekončí. Nabídne jí životní pojištění nebo zavedení účtu.

Ta nejspíše zdvořile odmítne a celá akce skončí. Ovšem nemusela by. Pracovnice České pošty právě porušila vyhlášku krajského města, a za to její organizaci hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

MF DNES se podařilo získat hlas doručovatelky, které se tlak na prodej produktů vůbec nelíbí. Nechce zveřejnit z obav o svou práci jméno, ale redakce ho zná.

„Je mi to osobně velmi nepříjemné tímto otravovat lidi. Navíc nás náš zaměstnavatel vlastně nutí porušovat vyhlášku města. Bohužel ten tlak ze strany České pošty na nabídky je veliký a těžko se mu můžeme bránit,“ uvedla listonoška.

Kdo by čekal, že se zástupci České pošty budou podobnému nařčení bránit, mýlí se. Mluvčí státní firmy Matyáš Vitík podobnou praxi potvrzuje. Ovšem tvrdí, že  nejde o klasický podomní prodej.

„Není to tak, že by vám nějaký doručovatel jen tak zvonil na dveře, aby vám něco nabídl nebo prodal. Jde spíš o to, že když už je s někým v kontaktu, tak to využije a poskytne nabídku, která je od našich aliančních partnerů, jakými jsou třeba společnosti, které nabízejí finanční či pojišťovací služby,“ uvedl Matyáš Vitík.

Na doručovatele si zatím nikdo nestěžoval

To, co popisuje, je však v rozporu s platnou vyhláškou Pardubic i jiných měst.

„Podomní prodej znamená nabídku, prodej zboží a poskytování služeb (včetně jejich zprostředkování) mimo provozovnu určenou k tomuto účelu kolaudačním rozhodnutím, provozované formou pochůzky bez prodejního zařízení,“ stojí v pardubické vyhlášce, která podomní prodej zakazuje.

Štěstí pro Českou poštu je v tom, že si zatím na počínání jejích zaměstnanců zatím nikdo v Pardubicích nestěžoval. Kdo by tak chtěl učinit, musel by se obrátit na policii, strážníky nebo obvodní radnici. „Zatím jsem nic podobného nezaregistroval. S Českou poštou problém nebyl,“ uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Podobné to bude v celém krajském městě. Dá se to vydedukovat ze slov šéfa odboru přestupků na magistrátu Leoše Staňka. U něj by totiž všechny stížnosti nakonec nejspíše skončily.

„Nikdy jsme nic podobného neřešili. Jinak vám k tomu nemůžu nic říct, protože nechci být někdy v budoucnu obviněn z podjatosti. Myslím si ale, že vyhláška mluví jasně,“ uvedl Staněk.

A tak zatím jediní, kdo jsou za zavedené praxe nešťastní, jsou sami doručovatelé. Na úspěšnosti při nabízení produktů je totiž vázaná část jejich platu. Kdo neprodává, bere méně.

„Už se staly případy, kdy kvůli neúspěšnosti při nabízení byla kolegům snížena variabilní složka platu. A to klidně o dvacet procent. Myslím si, že to je špatně. Primární práce listonoše je přece nosit poštu,“ uvedla doručovatelka.

Ostatně i mluvčí České pošty Vitík přiznává, že často u doručovatelů i oslovených potencionálních zákazníků zavedená praxe vyvolává rozporuplné emoce. „Je pravda, že ty reakce jsou rozdílné. Někdy nabídku oslovený využije, jindy ji třeba odmítne a může si i stěžovat. Je to ale podobné u přepážky, kde také zaměstnanec České pošty klientovi nabídne třeba losy nebo nějaký produkt,“ uvedl Vitík.

Pošta už však podle něho registrovala i negativní reakce samotných doručitelů. „Zatím však na této praxi neplánujeme něco měnit. Je to obvyklé i jinde v Evropě,“ dodal Vitík.

Pošta se prý nabídkami brání proti úbytku práce

Jeho předchůdkyně na pozici mluvčí České pošty Marta Selicharová navíc nedávno takový postup hájila tím, že jsou v dnešní době listovní služby na dramatickém ústupu, a společnost proto musí hledat pro své zaměstnance i další práci, pokud nechce například masově propouštět.

„Pošta při poskytování svých služeb vychází z toho, že je možné nařízením obce v souladu s ustanovením zákona o živnostenském podnikání zakázat pouze přímý prodej a přímé poskytování služeb. Pouhé poskytování informací o produktech, tedy zboží i službách, nelze podle zákonné úpravy omezit,“ uvedla Selicharová.

Ovšem ani toto odůvodnění zřejmě neobstojí. Alespoň podle Michala Kuka z organizace dTest, která hlídá práva spotřebitelů. „Specifický zákon či vyhláška konkrétního města jsou vždy nadřazené obecnému zákonu,“ uvedl Kuk.

To si v roce 2013 myslel i starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid, který nové služby pošťáků hlasitě kritizoval. „Je to obtěžující jednání. Jsem přesvědčený, že by státní podnik Česká pošta měl preferovat kvalitu svých primárních služeb, tedy doručování pošty,“ uvedl Necid.

Ten si dokonce stěžoval na vedení pošty. Neútočil na samotné listonoše, ale spíše na management státní firmy.

„Česká pošta je typický moloch jako třeba České dráhy. Zdá se mi, že způsob hospodaření managementu zase odnášejí ti na nejnižších pozicích, obyčejní pošťáci, kteří jsou nuceni k netradičním činnostem,“ dodal starosta.

Prodejci řádí dál, nabízejí hlavně energie

Vyhláška o zákazu podomního prodeje platí v Pardubicích už několik roků. Zdaleka to však neznamená, že by fenomén „nabízečů“ čehokoliv z ulic vymizel. Naopak v poslední době jsou podle strážníků obchodníci zase o něco aktivnější.

„Především v květnu a v červnu jsme takových případů zaznamenali dost. Od začátku roku jsme řešili celkem 31 případů podomního prodeje, z toho 16 případů se týkalo nabízení energie, ve 12 případech se jednalo o pouliční prodej převážně kosmetického zboží. V jednom případě strážníci odhalili falešnou sbírku,“ uvedla mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová.


Stejný fenomén potvrzuje i starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík. „Poměrně často se nás hlavně starší lidé ptají, jak na takové nabídky mají reagovat. Říkáme jim, aby byli opatrní,“ uvedl Menšík. Strážníci většinou obchodníka obdarují pokutovým blokem v řádech stakorun. „Jde o fyzické osoby a u nich větší pokuta být nemůže,“ dodala mluvčí strážníků Klementová.

  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dealer přiznal výrobu 18 kilo marihuany, soud mu dal trest pod sazbou

Šest let ve věznici s ostrahou vyměřil Krajský soudu v Pardubicích devětadvacetiletému Jakubu Horáčkovi. Ten od roku...

Při srážce na Pardubicku začala hořet felicie, její řidič zemřel

Na silnici č. 35 z Vysoké na Ostřetín na Pardubicku se v úterý v podvečer srazila u obce Vysoká u Holic felicie se...

Při honu zastřelil na Pardubicku jeden myslivec druhého. Hrozí mu šest let

Při honu u obce Kojice na Pardubicku zastřelil v září jeden z myslivců druhého. Policie ho obvinila z usmrcení z...

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Adecco spol. s r.o.
Operátor výroby - mzda až 22 000 Kč!

Adecco spol. s r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz