Bazén, radnice, nadjezd. Pardubice utratí za smělé plány čtyři miliardy

  11:20aktualizováno  11:20
Pardubice schválily plán investic do roku 2025 ve výši čtyř miliard korun. Seznam čítá 41 položek, 21 plánovaných investic se týká dopravy. Některé z nich město zaplatí z úvěru. Jako první by se měl stavět nový pětadvacetimetrový bazén.

Vizualizace budoucí přístavby bazénu. | foto: archiv pardubického magistrátu

Pardubičtí zastupitelé schválili smělý plán investic na příští roky. Pokud se jich většina z nich podaří naplnit, radnice si bude muset připravit miliardy.

„Do roku 2025 mají Pardubice naplánovány investiční akce v celkové sumě asi čtyři miliardy korun,“ řekla mluvčí města Iveta Koubková.

Ve schváleném seznamu jsou projekty všech druhů. S placením by tentokrát neměl být takový problém. Politici hodlají využít úvěrový rámec ve výši jedné miliardy korun, který mají Pardubice od května loňského roku otevřený u Komerční banky.

„Mezi projekty nechybí vybudování inteligentního dopravního systému, autobusové terminály B a Jih, dalšími položkami v seznamu jsou třeba rekonstrukce radnice, Palackého ulice či nadjezdu u Pardubické nemocnice,“ řekl první náměstek primátora Jiří Rozinek.

Zatímco většina plánů je dosud jen na papíře, některé jsou už dobře připravené. To se dá říct například o stavbě pětadvacetimetrového bazénu za stávajícím akvaparkem. Náklady na stavbu budou 67 milionů korun, původní odhad byl 50 milionů korun.

„Město zaplatí 36 milionů a zbylých 30 milionů půjde z úvěrového rámce. Výstavbu nového bazénu považujeme z hlediska nedostatečné kapacity stávajícího plaveckého bazénu v aquacentru za potřebnou,“ uvedl Rozinek.

Se stavbou bazénu chtělo město začít už loni, ale nedostalo dotace a zkomplikovala se i výběrová řízení. Je možné, že ani tentokrát dotaci nezíská, proto je připravené stavět i bez ní. Projekt má totiž velkou podporu mezi všemi stranami.

„Stavbou nového menšího bazénu ve stávajícím aquacentru ušetříme zhruba polovinu nákladů proti stavbě na zelené louce. Nemusíme budovat nové technické nebo sociální zázemí,“ říká třeba zastupitelka města Ludmila Ministrová z TOP 09.

Pardubice musí vypůjčenou miliardu vyčerpat do roku 2020

Mezi další projekty, které budou částečně hrazené z úvěru, patří například rekonstrukce letního stadionu, přístavba ZŠ Svítkov a výstavba nové budovy MŠ Svítkov.

„Zájem o přijetí do prvních tříd není svítkovská škola už několik let schopna uspokojit, v jiných částech Pardubic místa nescházejí. Musíme si uvědomit, že se v lokalitě v poslední době hodně stavělo a že tamní populace velmi omládla,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký odpovědný za školství.

Část peněz pak poslouží i na výstavbu dopravních propojek. Nejvíce se mluví o té, která by měla spojit lokalitu Višňovky s Pardubičkami. Problém silnice však je, že vede přes bývalý vojenský prostor Červeňák a zelení aktivisté ho chtějí uchovat.

„Zhruba 42 milionů korun z úvěrového rámce jsme vyčlenili na výstavbu propojky ulic Pod Břízkami a Kyjevská, dalších 40 milionů je určeno na realizaci propojky ulic kpt. Jaroše a Kyjevská. V případě druhé zmíněné propojky však bude nutné získat ještě 130 milionů dalších finančních zdrojů, abychom byli schopni toto napojení vybudovat,“ doplnil Rozinek.

Pardubice musejí vypůjčenou částku ve výši jedné miliardy korun vyčerpat do konce roku 2020. Hned 300 milionů korun již využily k refinancování úvěru poskytnutého Československou obchodní bankou na financování modernizace plaveckého areálu.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Najdete na iDNES.cz