Pardubičtí krajští radní znovu zváží, jak zajistit obědy zdarma

  8:15aktualizováno  8:15
Sociální demokraté ve vládě prosazují hrazení obědů všem školákům, Pardubický kraj vedený hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD ale loni odmítl hradit z unijních peněz obědy dětem z nejchudších rodin. Nyní se o tom bude opět jednat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Nyní jsme debatu na toto téma otevřeli, zdali nepřistoupit k projektu. Navrhl jsem to na jednání porady radních. Kolegové mne požádali o čas, aby si zjistili detailnější informace od našeho odboru sociálních věcí,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Dodal však, že radní tomu zatím nejsou nakloněni.

„Můj postoj záleží na tom, zda kolegové ze školství nově shledají potřebnost takové podpory ze strany kraje, a tím tedy prokážou smysl takového kroku. To totiž z předchozí zprávy nevyplývalo,“ uvedl radní Ladislav Valtr (ODS).

Na hladové děti ve školách upozornila před pěti lety Česká televize v reportáži pořadu 168 hodin. Poté se rozjely programy, které se dětem snaží pomoci.

Pomoc sice nabízejí hned dvě ministerstva, přesto se k některým rodinám v Pardubickém kraji vůbec nedostala. Peníze z programu ministerstva školství směřující k neziskovým organizacím pomohou jen dětem, které chodí do školy s osvíceným vedením. Záleží totiž jen na škole, zda se do tohoto programu obecně prospěšné společnosti Women for Women přihlásí.

Základní školy přitom kontrolují obce, kraj nemá možnost jim to nařídit. Jinou formu pomoci použitelnou i pro děti v mateřských školách nabízí ministerstvo práce a sociálních věcí.

K dispozici na to má 400 milionů z Evropské unie. Vše je ale zase podmíněno ochotou krajů spolupracovat. Pardubický kraj se stejně jako kraj Ústecký, Olomoucký a Jihočeský do programu nepřihlásil. Hejtman tvrdí, že pomoc pro chudé děti funguje v regionu efektivně.

Hejtman: Projekt má koordinovat ministerstvo, ne kraje

„V našem kraji je 439 dětí zapojeno do programu neziskové organizace Women for Women, což jsou čísla srovnatelná s jinými kraji, byť v rámci jiného projektu,“ uvedl Netolický s tím, že podle něj je tato služba a možnost pokryta i bez dotací z ministerstva práce.

„Vedle administrativní náročnosti daného programu je podle mne problém v tom, že takové věci mají být záležitostí národní politiky centrálně řízené z ministerstev, ne že si jednotlivé kraje podávají samostatné projekty. Od toho tu nejsou,“ uvedl Netolický.

Krajský úřad podle zprávy, kterou má MF DNES k dispozici, loni upozorňoval politiky na to, že program ministerstva práce a sociálních věcí je komplikovaný, protože je do něj zapojena řada aktérů -kraj, Úřad práce ČR, rodina, dítě, škola i orgány sociálně právní ochrany dětí.

O příspěvek si musejí rodiče zažádat. Projekt nabízí bezplatné stravování ve školní jídelně dětem od tří do patnácti let, jejichž zákonní zástupci alespoň čtvrt roku pobírají dávky v hmotné nouzi.

„Negativní stránkou projektu je, že není zajištěna návaznost pomoci po roce 2020, kdy by se mohla přenést finanční zátěž na kraje,“ upozornila důvodová zpráva.

Hejtman Martin Netolický kvůli odmítnutí tohoto programu nyní čelí kritice i ze strany špiček sociálních demokratů. Plánům strany na hrazení obědů pro všechny děti ale příliš nefandí. „Nejsem zastánce jakýchkoli populistických návrhů. Selský rozum říká - pomáhejme potřebným,“ uvedl hejtman.

Nejčtenější

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Další z rubriky

Řidiči se dočkají dostavby křižovatky i obchvatu Chrudimi, ŘSD má pozemky

Po rozšíření silnice I/37 u Parama na čtyři pruhy je nyní posledním dopravním...

Jedna z posledních překážek před stavbou dvou důležitých dopravních staveb na silnici I/37 padla. Ředitelství silnic a...

Z bahna ve vacích bude nový břeh městského jezera, jinak by zaniklo

V Pardubicích začalo odbahňování Matičního jezera.

V Pardubicích začalo po letech odkladů odbahňování Matičního jezera. Ve vodě pracuje sací bagr, který zatlouká dřevěné...

Restaurátoři na záchranu tisícileté studny spotřebují šest set kilo cukru

Archeologický výzkum pod budoucí dálnicí přinesl řadu svědectví z doby kamenné...

Více než rok potrvá záchrana unikátní pravěké studny, kterou loni v trase budoucí dálnice D35 objevili archeologové....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz