Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Nejsme chudý klub bez ambicí, říká nový šéf hokejistů Pardubic Rohlík

  8:27
Je to zhruba měsíc, co se vlády nad HC Dynamo Pardubice ujal generální manažer Pavel Rohlík. Jeho prvním úkolem bylo zvednout špatné výsledky týmu, což se částečně povedlo. Nyní přichází reorganizace vedení klubu, shánění peněz a hlavně přesun celku na pozice, na něž byli fandové zvyklí.

Generální manažer pardubických hokejistů Pavel Rohlík. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ta změna musí zarazit každou návštěvu. Roky byla kancelář generálního manažera na sekretariátu Dynama Pardubice zahalena žaluziemi. Právě tak si to totiž přál její dlouholetý obyvatel Zbyněk Kusý.

Jeho nástupce Ondřej Šebek jako symbol nových pořádků v organizaci žaluzie ihned roztáhl. „Chci tím říct, že jsme jeden tým, který bude ve všem spolupracovat, že jsem připravený naslouchat kolegům,“ říkal Ondřej Šebek, který musel udělat místo Pavlu Rohlíkovi před čtyřmi týdny. Ovšem ten jako jeden z prvních kroků v nové funkci žaluzie opět zatáhl.

„Nemá to nic symbolizovat. Je mi to takhle prostě milejší. Chci dál pokračovat v jasné dělbě pravomocí. Například Dušan Salfický jako sportovní manažer klubu bude mít větší volnost k tomu, aby se mohl starat o ‚A‘ tým,“ uvedl generální manažer HC Dynamo.

Jaké byly první týdny v ostře sledované funkci?
Zatím stále hodně pozoruji, ale musel jsem hned začít řešit věci kolem našeho extraligového týmu, který začal sezonu špatně. Jinak samozřejmě proběhly i nějaké změny v realizačním týmu a další věci. V neposlední řadě už společně se sportovním manažerem připravujeme kádr na příští sezonu, protože řadě hráčů končí smlouvy. Je toho celkem dost. Primární ale bylo stabilizovat výkonnost prvního mužstva.

Pavel Rohlík

Současný generální manažer HC Dynamo Pardubice se narodil v roce 1972 v Hlinsku. Už v dětském věku začal hrát hokej za Pardubice. V nejvyšší soutěži odehrál jako obránce 44 zápasů s bilancí 8 branek a 10 asistencí. Všechny starty v extralize rozdělil zhruba půl na půl mezi Vajgar Jindřichův Hradec a Vsetín, se kterým v roce 1995 slavil jeho první titul. S hokejem kvůli zdraví musel skončit už ve 23 letech. Poté se vrátil do Pardubic jako kondiční trenér, později pracoval jako asistent trenéra u „A“ týmu nebo kouč juniorského týmu. Později řídil celou mládež. Jako hlavní kouč vedl Chrudim v druhé nejvyšší soutěži.

Zaskočila vás nabídka dělat generálního manažera?
Dá se říct, že hodně. S touto pozicí jsem nepočítal.

Jak dlouho jste se rozhodoval, jestli ji vezmete?
Rozhodl jsem se hned.

Pomohl vám Ondřej Šebek s nástupem do funkce? Dával vám třeba nějaké rady?
Já s ním žádný problém nemám. Normálně se bavíme. Agendu mi předal, krátce jsme si řekli co a jak. Když jsem pracoval pod ním, tak jsme spolu taky vycházeli. Nikdy jsem mu určitě nešel nijak po krku. Je to prostě život. Mění se hráči, občas se mění i manažeři. To je celé.

Hned po nástupu do funkce jste uvedl, že se vám úplně nezdá složení „A“ týmu. Chystáte tedy nějaké změny v kabině?
Musím říct, že nyní ne. Řekli jsme si, že budeme pracovat s tím, co máme k dispozici. Zpočátku jsem měl možná trochu jinou představu, ale bylo rozumné chvíli počkat, co s týmem udělají noví trenéři. Řekl bych, že práce Richarda Krále a Marka Zadiny má svoje první výsledky, a pevně věřím, že vzestup týmu bude pokračovat. Ten kádr, který tady máme, určitě není na extraligu špatný. Samozřejmě, že nás také limitují finance.

A změny v organizaci klubu?
Za minulého generálního manažera to bylo tak, že nějaké hráče chtěl trenér Miloš Říha mladší, nějaké Dušan Salfický jako sportovní manažer a Ondřej Šebek jako generální na tom s nimi spolupracoval. Nyní chci, aby doplňování kádru měl na starosti jen Dušan Salfický, kterého dlouho znám a důvěřuji mu. Samozřejmě, že mu určím finanční mantinely, ale hlavní slovo, co se týče posil, bude mít on.

Sám jste už několikrát zmínil peníze. Jak je na tom klub nyní po finanční stránce?
Hlavní je, že rozpočet je naplněný. Rozhodli jsme se ale, že nebudeme klub zatěžovat dalšími drahými nákupy. Možná přijdou nějaké hráčské výměny, hokejista za hokejistu, ale určitě nebudeme zběsile utrácet. Musíme splnit nějaký hospodářský výsledek a toho se držíme. Je nutné vše zvládnout s tím materiálem, který nyní máme v kabině.

Jak je vůbec těžké v dnešní době shánět peníze na sport?
Tak to je otázka spíše na obchodní oddělení.

Myslím to spíš tak, že vás jako generálního manažera čekají také jednání s partnery...

To ano, to k té pozici patří. V každém případě ale nechci, aby z toho tady byla nějaká „one man show“. Aby Rohlík sháněl peníze, aby dohlížel na mládež, aby sestavoval extraligové mužstvo. Chci jasně rozdělit kompetence. Budu delegovat lidi, kteří jsou pode mnou, ti budou mít jasné pravomoci i odpovědnost. Já s nimi budu často komunikovat a budu se rovněž účastnit důležitých schůzek.

V poslední době hlavně bývalí trenéři Pardubic Miloš Říha starší i mladší mluvili v médiích o tom, že klub nyní vlastně ovládá místopředseda představenstva Ondřej Heřman a že vy jste jeho další člověk ve vedení organizace. Co vy na to?
Jako místopředseda představenstva se účastní porad, na kterých řekne svůj názor. Chtěl bych však upravit výroky Miloše Říhy staršího, že tady nějak tahá za nitky a že já jsem jeho nějaký oblíbenec. To bych chtěl vyvrátit. Ondřej Heřman je určitě zkušený a chytrý člověk, který má zajímavé názory i vizi, ale veškeré zásadní rozhodnutí si dělám sám. Nejsem rozhodně žádný jeho podřízený. Uzavřel bych to tak, že tady má poradní hlas, ale klubem budu hýbat já a akcionáři.

Před začátkem sezony mluvil sportovní manažer Salfický o medaili. Na tu to nyní nevypadá, co je vlastně teď cílem klubu pro tuto sezonu?
Za prvé to je dostat se mezi prvních deset, což by nám zaručilo play-off, a vyhnuli bychom se potížím se záchranou. Obecně se dá ale říct, že jde hlavně o to, posunout Pardubice do pater, do kterých patřily před pár lety. To znamená hrát kvalitní hokej a stoupat tabulkou. To je nyní stěžejní. Mluvit o konkrétních místech nemá cenu.

S tím úzce souvisí i to, že pokud se toto podaří, tak se do hlediště vrátí více fanoušků a dobrá nálada, která na začátku ročníku často chyběla...
Přesně tak. Pokud budeme hrát dobře a budeme mít výsledky, lidé se vrátí. Ovšem i tak je lepší komunikace s fanoušky jedním z mých hlavních úkolů. Když jsem v poslední době slýchával občas nějaké názory na ulici nebo i v médiích, bylo mi jasné, že je tu co zlepšovat. Potřebujeme, aby na nás lidé nahlíželi jinak, aby nám zase fandili a věřili.

Fanoušci jsou náš důležitý partner a my to dobře víme. Nejhorší je, když lidé nemají informace a začnou vytvářet nějaké fabulace, které se pak šíří. Proto se chceme více otevřít, chceme lidem jasně říct, proč jsme nějakého hráče vyměnili nebo proč jsme nějakého koupili či proč jiný nehraje. Pokud budou mít tyto informace, budou nám moci lépe porozumět a pak také kontrolovat výsledky.

Myslíte, že z Pardubic zase může být velkoklub, jakým byl třeba před pěti roky?
Pevně tomu věřím a uděláme pro to všechno. Jasné je, že to nebude hned a že nás nečeká žádná snadná práce. Také moc dobře vidíme, že za poslední tři roky se změnila atmosféra kolem Pardubic, a to jak u lidí, tak třeba i u médií. Chceme, aby se zase o Pardubicích psalo v novinách pozitivně, aby to lidi v hale bavilo. Máme sice nyní regionálního konkurenta v podobě Hradce Králové, ale i tak jsem přesvědčený, že se nám to povede.

Jen mám obavu, že tohle všechno je často spojené s velkými penězi...
Já si myslím, že nemáme malý rozpočet. V rámci extraligy je jeden z nejvyšších. Hráči se u nás nemají špatně, nepatříme k nějakým outsiderům. Ale také nechceme hokejisty zbytečně přeplácet a chceme jim změnit třeba systém bonusů, který byl zatím vůči klubu velmi nevýhodný.

Určitě u jejich nastavení budu chtít více dbát na týmový úspěch, protože hokej je týmový sport. Rovněž základní platy chceme určit rozumně na české poměry, protože nežijeme v USA ani v Rusku. Ale nemyslím si, že jsme nějaký chudý klub bez ambicí. Jsem přesvědčený o tom, že Pardubice půjdou nahoru.

  • Nejčtenější

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U roubenky v Hlinsku spadla žena do jímky, praskly pod ní desky

O velikém štěstí může hovořit žena z Hlinska na Chrudimsku, kterou ve středu ze septiku vytahovali hasiči. Vyvázla jen...

Záhada děr, které drolí play off. Vězí za nimi úspory, teplo, či šlendrián?

Premium U nevelké díry v ledu se koná velká debata. Rozhodčí, ledaři, kapitáni obou týmů debatují, občas zavtipkují, ale nejvíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ŘSD chce zrychlit výstavbu D35, úsek s tunelem by mohl stát už v roce 2026

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) změnilo termíny výstavby dvou úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji u Vysokého Mýta a...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Pardubice ruší letitou tradici, ohňostroj na slavnostech už letos nebude

Byla to roky oblíbená akce hlavně pro rodiny s dětmi. Ty vždy dorazily k mostu Pavla Wonky, aby večer před Velkou...

Začíná Festival smíchu. O Komedii roku bojují Dejvice i Činoherák

Východočeské divadlo Pardubice hostí potřiadvacáté soutěž nejlepších divadelních komedií. O titul se utkají soubory z...

Tornádo i obří vysavač. Hlinsko buduje centrum zaměřené na planetu Zemi

Administrativní budova někdejší hlinecké Ety získá novou náplň. Ve zbývajících patrech nad obnoveným odborným učilištěm...

Chapadla bagru rozdrtila kvízomaty, na konec čekají v celním skladu další

Nekonečný boj státu s provozovateli takzvaných kvízomatů nekončí. Jen v Pardubickém kraji mají celníci ve svých...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...