Situace je natolik kritická, že včelaři předpovídají zdražení až o třetinu loňské ceny. Z průměrných 152 korun by se mohla částka za kilo medu vyšplhat dokonce na dvě stokoruny.
„Loni přeci jenom trochu medu bylo, letos už ale není v podstatě žádný. Ten, kdo nějaké zásoby medu má, určitě navýší jeho cenu,“ řekl včelař Evžen Báchor z Pardubic. Ten se stará až o 80 milionů včel.
„Na Pardubicku je situace opravdu velmi špatná. Přestože se místním včelám vyhnuly nemoci, nepřála jim souhra počasí,“ uvedl včelař Josef Šroll, který má svá včelstva v Krkonoších. Ani tam se jim ale nedaří. „Průměrně mívám tak 25 kilogramů medu, letos jich mám 13,“ uvedl Šroll.
Místní včelaři se shodují, že za podprůměrnou produkci může nepříznivá souhra klimatických podmínek.
„Už od jara byly velmi chladné noci, které trvají dodnes. Přes den bylo sice hezky a rostliny vykvetly, kvůli nočním teplotám ale neměly dost nektaru, který by mohly včely posbírat. Nedostatek lesního medu zase způsobily hojné deště a následná vedra,“ vysvětlil Báchor.
Mor se na Pardubicku naštěstí neobjevil
Včelám se ale nedaří ani v ostatních oblastech České republiky. Nedostatek medu hlásí kvůli špatnému počasí například i na jižní Moravě, ve Zlínském kraji se k nepříznivému klimatu navíc přidala i nebývale rozsáhlá nákaza včelím morem. Veterináři zde evidují nákazu na více než stovce stanovišť.
„Na Pardubicku se mor letos naštěstí neobjevil. Vím o dvou ohniscích, která byla nahlášena v Hradci Králové. To by se ale Pardubického kraje nemělo dotknout, protože v takových případech se ihned dělají preventivní opatření proti rozšíření nákazy. Ta spočívají v tom, že se vytvoří ochranné pásmo o poloměru pět kilometrů, jehož středem je vždy ohnisko nákazy. To se musí okamžitě vypálit. Poté se kontroluje zdravotní stav včel ve vyznačeném pásmu,“ vysvětlil Báchor.
Ceny meduJak rostly spotřebitelské ceny medu v České republice: srpen 2010: 128,05 korun srpen 2011: 132,38 korun srpen 2012: 138,12 korun srpen 2013: 152,04 korun Celkový výnos medu v tunách: 2010: 7 454,6 2011: 11 301,6 2012: 7 331,9 Zdroj: portál Ministerstva zemědělství eAGRI. |
Podle člena Českého včelařského svazu Miloslava Peroutky je ale situace špatná všude, a proto odhaduje, že bude letošní produkce medu z dlouhodobého hlediska jednou z nejnižších.
„Jestli se sklidí okolo čtyř tisíc tun medu, tak to bude asi hodně. Je to výjimečně špatný rok,“ vyjádřil pro ČTK své obavy Peroutka, který se včelařství věnuje již 50 let.
Za posledních 20 let se produkce medu pod pět tisíc tun propadla jen v roce 1997, o rok později ale opět stoupla, a to hned o tři tisíce tun. Rekordním byl však rok 2011, kdy včely vyprodukovaly medu přes jedenáct tisíc tun.
Letošní problematická situace se ale podle včelaře Báchora netýká jen České republiky.
„Právě jsem se vrátil ze Slovinska a tam jsou na tom ještě hůře než my. Místní včelaři toto období nazývají medovou krizí, a dokonce už žádají o finanční podporu ze strany státu,“ sdělil pardubický včelař a dodal, že cena za kilogram medu se dnes ve Slovinsku pohybuje okolo 14 eur, tedy v přepočtu kolem 390 korun.