V Litomyšli se nebojí dělat věci jinak. Laserový kříž v barokní památce kostela Nalezení svatého Kříže autorů Václava Ciglera a Michala Motyčky z roku 2015 je originální a zároveň vkusný. Investiční fond Pro arte, kterému světelná instalace patří, se ji rozhodl prodat a město ji hodlá koupit.
Kříž vytváří dva laserové paprsky, které protínají loď a transept. Cenu uměleckého díla znalec vyčíslil na půldruhého milionu korun, litomyšlští radní se s fondem dohodli na částce o půl milionu korun nižší. Další peníze se město rozhodlo ušetřit tím, že z rozpočtu zaplatí jen polovinu. Zbylých půl milionu chce získat sbírkou. Na konci března vedení Litomyšle oslovilo konkrétní mecenáše a sponzory, zda jsou ochotni městu pomoci.
Barokní chrám Nalezení svatého Kříže Piaristický chrám v Litomyšli byl vystavěn v letech 1714–1725. Stavbu začal italský stavitel Giovanni Battista Alliprandi a po jeho smrti převzal dostavbu chrámu František Maxmilián Kaňka. Kostel byl po roce 1968 uzavřen a chátral. V letech 2011–2015 prošla stavba kompletní rekonstrukcí. V chrámu jsou instalace z dílny autorské dvojice Václav Cigler a Michal Motyčka: Menza a laserový Světelný kříž. V roce 2017 se do chrámu vrátily tři nové zvony. V otvírací době je v chrámu přístupný interaktivní program „Vzhůru k andělům“, v rámci kterého se mohou zájemci podívat mimo jiné i na vyhlídku mezi věžemi kostela. |
„Aktuálně až do 30. dubna čekáme na reakce oslovených partnerů – sponzorů. Někteří svou kladnou odpověď už vyjádřili a navrhli také konkrétní částky podpory. Začátkem května pak vedení města s oslovenými zahájí sérii osobních setkání, na kterých budou projednány další detaily jednotlivých partnerství,“ uvedla tisková mluvčí Litomyšle Anna Doubravová.
Na koupi uměleckého díla ale může přispět každý, kdo bude mít zájem. „Všem, kteří projekt podpoří a stanou se tak jeho partnery, nabízí vedení města poděkování na plaketě přímo v místě instalace uměleckého díla v piaristickém klášteře i na webu Zámeckého návrší,“ uvedl litomyšlský městský zpravodaj Lilie.
Kříž je možné zhlédnout při zvláštních příležitostech a během nočních prohlídek chrámu. Lidé jej mohou vidět společně s oltářní menzou od stejných autorů, která je tvořena objektem v podobě skleněného kvádru prosvíceného zevnitř.
Veřejnou sbírku na vybavení piaristického chrámu nepořádá Litomyšl poprvé. Pomohla totiž i zakoupit tři zvony, které se do chrámu v roce 2017 vrátily po 75 letech.