Pole u nové části D35 se změní v parkoviště, ale bez tankování i jídla

  9:18aktualizováno  9:18
Blížící se výstavba dálnice D35 zahrnuje vedle vzniku komunikace se čtyřmi pruhy, velkých mostů a křižovatek také vybudování míst pro odpočinek řidičů. Jedno z nich nově plánují silničáři postavit u Bukoviny nad Labem.Obec už se záměrem souhlasila.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Přibyl / CNC Profimedia.cz

Příprava budoucího parkoviště probíhala dosud tak trochu v utajení. Podle dlouhodobě prezentovaných plánů má totiž jedno velké odpočívadlo na úseku mezi Opatovicemi nad Labem a Ostrovem vzniknout u Dolní Rovně.

Nově se však počítá i s parkovací plochou u Bukoviny, tedy o zhruba 17 kilometrů blíže k opatovické křižovatce, odkud se mají nové úseky D35 začít na jaře příštího roku stavět.

Zatímco u Rovně budou mít motoristé k dispozici množství služeb, u Bukoviny bude jejich nabídka podstatně skromnější. A to tak omezená, že tam řidiči ani nenatankují či neseženou žádné občerstvení.

„Jedná se kapacitně o malé odpočívadlo bez čerpací stanice pohonných hmot a bez restauračního zařízení. Budou tam k dispozici veřejné toalety, prostor pro odpočinek a informační tabule s místní zajímavostí,“ popsal Vojtěch Hájek z úseku výstavby pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Skromná mezizastávka, za to ale s cvičebními stroji

Mimo posezení na lavičkách se řidiči i spolujezdci budou moci protáhnout na cvičebních strojích, které ŘSD začíná nově instalovat při rekonstrukci stávajících odpočívadel. Nově na ně narazí třeba u Ladné na dálnici D2.

V aktuálním pojetí úprav současných a staveb nových odpočívadel se ŘSD zaměřuje na tři typy ploch rozdělených podle počtu parkovacích míst.

Parkoviště u Bukoviny by tak mělo zahrnovat zhruba 24 míst pro osobní auta, dále pro čtrnáct nákladních aut, čtyři autobusy či tři karavany. Speciální prostor bude vyhrazený také pro držitele průkazu se zdravotním postižením.

Chystané „decentní“ vybavení parkoviště sice nemusí potěšit řidiče, ale naopak přispělo k tomu, že se záměrem neměla problém obec, na jejímž katastru bude stát.

„ŘSD nám poskytlo veškeré potřebné údaje včetně projektové dokumentace, hlukové studie či likvidace odpadních vod. Neshledali jsme důvody, proč to neschválit,“ uvedl starosta Jaroslav Jedlička.

To je rozdíl oproti Litomyšli, která plány na vznik obdobného místa na svém území zarazila již v úplném zárodku, a to kvůli obavě z případné zvýšené kriminality, kterou by údajně stavba přinesla.

Silničáři tak museli hned v počátku hledat nové místo. V případě Bukoviny bude parkoviště oplocené, v dostatečné vzdálenosti od nejbližší zástavby, a navíc za kopcem. Odstavná plocha vyroste v polích mezi Bukovinou a Borkem.

Silničáři potřebují pro novou dálnici zajistit dostatek parkovacích míst. Vzhledem k očekávanému zahájení stavby úseku z Opatovic do Časů do půl roku s přípravou pospíchají. V katastrálních mapách se však vyčleněné místo zatím neobjevilo.

Odpočívadlo připravuje ŘSD samostatně, tedy nikoliv zároveň se stavbou dálnice. „Snažíme se ale o urychlení přípravy, aby mohlo být zprovozněné současně s hlavní trasou dálnice,“ podotkl Hájek.

Místo zmíněné Litomyšle má nové parkoviště stát u Hrušové.

„Bude se nacházet na úseku D35 Džbánov - Litomyšl. Kapacitně a vybavením se bude jednat o malé odpočívadlo, stejně jako v případě Bukoviny,“ upřesnil Hájek.

V současnosti má na ně ŘSD zpracovanou dokumentaci pro územní rozhodnutí. V dalších stupních hodlají silničáři spojit jeho přípravu s hlavní trasou dálnice a nadále obě stavby připravovat společně.

Větší vyhrazené stání pro povinné přestávky budou mít řidiči kamionů na D35 v Pardubickém kraji ještě u Starého Města na úseku Opatovec – Staré Město.

„Kapacitně jde o velké odpočívadlo s čerpací stanicí, restaurací, prostorem pro odpočinek, dětským hřištěm a infotabulí s místní zajímavostí,“ dodal Hájek s tím, že aktuálně nechává ŘSD zpracovat rovněž dokumentaci pro územní rozhodnutí.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chomutov v problémech, Jágr trefil Kladnu výhru. Pardubice také slaví

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Kladno díky dvěma brankám Jaromíra Jágra porazilo v 7. kole baráže Chomutov 3:1 a odskočilo mu v tabulce o hokejovou...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci odchytávali zbloudilé srnce, jeden se zaběhl do mateřské školy

Zvíře skončilo s lehčím zraněním na veterinární klinice.

Den před pardubickým vinařským půlmaratonem naháněli městští strážníci v centru Pardubic dva čtyřnohé běžce. Prvního...

VIDEO: Auto jedoucí na červenou narazilo do houkajícího vozu strážníků

Houkající auto městské policie jelo podle záznamů na zelenou a s použitím...

Hlídka městské policie havarovala v pondělí večer v Pardubicích. Do služebního vozu, který měl zapnuté majáky i...

Pardubice vydaly o tisíc parkovacích karet méně, mimo centrum bude plno

Ilustrační snímek

Pardubický dopravní podnik loni vydal čtyři tisíce parkovacích karet, které umožňují stání aut v centru. Letos jich je...

Najdete na iDNES.cz