Parašutista a letec Felix Baumgartner se představí na letošní Aviatické pouti.

Parašutista a letec Felix Baumgartner se představí na letošní Aviatické pouti. | foto: archiv Aviatické pouti

Nebe nemá hranice, říká hvězda letošní Aviatické pouti Felix Baumgartner

  • 2
Před deseti lety se proslavil skokem ze stratosféry z 39 kilometrů na Zemi. K obloze ho vynesl obří heliový balon. Jako první člověk na světě překonal při volném pádu rychlost zvuku. Volným pádem letěl čtyři minuty a devatenáct sekund.

Rakušan Felix Baumgartner nebude tentokrát z ničeho skákat, návštěvníkům Aviatické pouti v Pardubicích se za týden představí jako excelentní pilot vrtulníku, který předvede akrobatické kousky.

„Nebe nemá limit,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES největší hvězda Aviatické pouti Rakušan Felix Baumgartner.

Jaké vystoupení jste si připravil pro návštěvníky Aviatické pouti?
Těšte se na krátkou, ale strhující airshow s legendárním vrtulníkem BO-105. Patří rakouskému Flying Bulls. Po letech intenzivního tréninku s Rainerem Wilkem & Sigim Schwarzem se moc těším, až se předvedeme.

Před deseti lety jste překonal rekord, když jste volným pádem zdolal rychlost zvuku a překonal rekord ohledně největší výšky při seskoku i nejvyššího balonového letu s lidskou posádkou. Po vás byl ještě úspěšnější šéf společnosti Google. Kam je až možné zajít?
Ukázali jsme, že nebe nemá hranice. Překonali jsme rychlost zvuku, což bylo vůbec poprvé v lidské historii mimo letadlo a bez podpory jakékoli zakázané látky. Můj tým započal tu cestu a jiní ji nyní mohou následovat.

Baumgartnerova mise

Seskok z výšky:
39 044 metrů

Nejvyšší dosažená rychlost: 1 342,8 km/hod (Mach 1,24)

Délka trvání volného pádu: 4:19 min

Délka volného pádu:
36 529 metrů

Celková délka seskoku:
9:03 minut

Na YouTubu 14. října 2012 jeho počínání sledovalo v přímém přenosu osm milionů lidí. Když zasalutoval a vrhl se ze stratosféry dolů, jeho tělo se dostalo do rotace a on jednu chvíli i zvažoval krizový scénář, který by jeho pokus o překonání rychlosti zvuku zhatil. Podařilo se mu nepříjemnou situaci zvládnout a překonal rekord svého mentora Josepha Kittingera, jež v roce 1960 seskočil z výšky 31 300 metrů. Baumgartnerovy rekordy o dva roky později překonal viceprezident Googlu Alan Eustace.

A budou se o to lidé dál snažit?
Lidé se mohou dostat ještě dál, pokud budou chtít. Vše záleží na lidech, které kolem sebe máte, vašem odhodlání a v neposlední řadě ovšem ne poslední kolik peněz do toho budete chtít investovat.

Při svém skoku jste překročil rychlost zvuku. Jak jste během letu poznal, že jste to dokázal?
Nepoznal. V nadmořské výšce 130 tisíc stop absolutně netušíte, jak rychle padáte. Kolem mě nebyly žádné indicie.

Ani žádný hluk nebo rámus?
Ne, vůbec nic. Cítil jsem, že se pekelně rychle řítím dolů, ale žádné tlačítko, které by mi dalo signál, že že jsem prolomil rychlost zvuku, jsem neměl. Ale lidé na zemi mohli slyšet můj nadzvukový boom. Později, když jsem přistál, na FAA (Federálním úřadu pro letectví), mí nejbližší vzali moje nahrávací zařízení, propojili ho se svým počítačem a tam se objevilo 1354 km/h volným pádem, která byla dosažena za méně než minutu – světový rekord.

Co tak člověk cítí, když zjistí, že vkročil tam, kam ještě nikdo předtím?
Byl jsem neuvěřitelně šťastný. Nemohl jsem dostatečně poděkoval svému týmu, s nímž jsem sdílel můj sen a vášeň. Bez nich bych to nedokázal.

Čím se zabýváte nyní? Plánujete zase nějaký další podobný veleskok, nebo se z vás stal mentor, který dává rady svému nástupci?
Momentálně mě zaměstnává létání pro Flying Bulls. Práce ve vzduchu, beru do oblak ty, kteří si chtějí skočit volným pádem, vystupuju na různých airshow a tak dále.

Neříkejte, že nemáte ještě něco odvážnějšího v záloze?
No, ještě jeden ohromující projekt se rozbíhá. Nemůžu o něm ještě mluvit. Řeknu jen, že jsme právě dokončili studii proveditelnosti a vypadá to velmi přesvědčivě.

Zbývá vám čas ještě na něco jiného?
V mezidobí se snažím dostat do lidí na celé zeměkouli po dvou letech covidové pandemie pozitivní náladu.