(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Těžba manganu u Chvaletic je opět téma. Vesnice chtějí záruky klidu

  • 22
Když se v šedesátých letech těžil u Chvaletic na Pardubicku mangan, lidé si stěžovali na prach. Nyní se k těžbě této suroviny opět schyluje. Zájem má kanadská společnost Euro Magnese Inc., která nyní provádí geologický průzkum.

Nejbližší obyvatelé Trnávky mají planinu, kde se dříve těžilo, jen zhruba 200 metrů za domem. I proto se obávají, zda jim kolem domů nebudou jezdit kamiony s manganem či zda se do vesnice nevrátí prach, který vznikal z dobývání této suroviny, která se nikde jinde v Česku netěží.

Do čtyř let by ale mohla. Alespoň taková je vize kanadské společnosti, která zde plánuje obnovit těžbu suroviny vhodné k výrobě oceli nebo hnojiv.

Mangan

Je to světlešedý tvrdý, ale křehký kov, který se přidává do různých slitin železa. Využívá se nejen v hutnictví, ale také k výrobě baterií nebo se například přidává do hnojiv. Své uplatnění má i ve sklářství.

„Chápu obavy místních. Mají to skutečně hned za domy. Prachu se však obávat nemusejí. Charakter rudy, z níž chceme mangan získávat, obsahuje třicet procent vlhkosti, chová se tedy spíš jako bahno,“ řekl generální ředitel společnosti Jan Votava.

Podle něj nebude odkaliště, z něhož se bude mangan dostávat, nikdy otevřené celé. Bude se odvážet v úzkých pásech. Těžba má podle něj i ekologický dopad.

„Odtěžením manganu bychom tuto kontaminovanou lokalitu vyčistili. Zemina i rostliny jsou zde poškozené, nedají se tu sbírat houby,“ řekl Votava. Jako bonus přidává fakt, že zde najde práci až 350 lidí různých profesí.

Obce a hřebčín: Chceme vidět vše na papíře

Z možnosti obnovit těžbu však nejsou nadšení starostové nejbližších obcí ani kladrubský hřebčín, jenž usiluje o zápis na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

„Stavím se k tomu zatím rezervovaně až odmítavě. Nemáme konkrétní informace o tom, jak bude těžba vypadat. Skutečnost, že se v našem okolí začne těžit mangan, ve mně vzbuzuje obavy vzhledem k našemu možnému zápisu do UNESCO,“ řekl náměstek ředitele kladrubského hřebčína Radek Václavík.

Plánovaná těžba se ale nachází mimo dotčené pásmo krajiny, která usiluje o zápis.

„Musíme to brát v širších souvislostech,“ řekl Václavík a přidal se na stranu starostů. Společně požadují po kanadské firmě záruky, že poklidný život v obcích nebude narušený.

„Bojíme se zvýšené prašnosti a hlučnosti. Firma nás ubezpečila, že používá moderní technologie. Také slíbila, že nám během května dodá podnikatelský záměr, abychom se seznámili s jejich plány,“ řekl starosta Trnávky Radek Valenta. 

Firma nyní provádí geologický průzkum, testuje možnosti těžby, zásoby a kvalitu rudy, z níž se mangan dostává. Teprve poté může požádat o povolení těžby, které uděluje Báňský úřad.

„Firma EMI naleziště prověřuje. Žádost o stanovení dobývacího prostoru tedy nebyla podána,“ řekl mluvčí Báňského úřadu Bohuslav Machek.

Pokud firma žádost podá a uspěje s ní, začne těžit do čtyř let.

Nejbližším vesnicím by pak z dobyté suroviny odváděla část získaných peněz. Nejblíže k nalezišti mají kromě zmíněné Trnové také Chvaletice, Labské Chrčice či Kladruby nad Labem.