Blokáda uhelné elektrárny ve Chvaleticích. Aktivisté se bouří proti provozu

  10:29aktualizováno  17:18
Několik desítek ekologických aktivistů, kteří protestují proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny, zablokovalo hlavní vjezd do elektrárny. Před hlavním vstupem rozložili protestní tábor. Okupace by měla trvat celý víkend. Demonstrace je součástí Klimakempu, akce zaměřené na diskuse o změně klimatu a současné energetice a možnostech dalšího vývoje.

Na pět stovek demonstrantů s transparenty dnes protestovalo u uhelné elektrárny Chvaletice, která patří k největším znečišťovatelům v zemi a vede v této nelichotivé statistice v Pardubickém kraji.

„Lidé na místo dojeli vlaky, někteří jsou pomalovaní, mají transparenty. Po příjezdu se začali formovat a měli vyrazit k branám elektrárny. Odchod se o něco zpozdil kvůli zapojování aparatury. Kolem poledne průvod vyrazil, následovaly projevy,“ hlásil z místa redaktor MF Dnes. 

Fotogalerie

Lidé v rukách měli transparenty s nápisy, jako je například „uhlí, nebo život“ či „výjimky = selhání státu, zastavme elektrárnu Chvaletice“. 

„Jsme tady dnes proto, abychom ukázali, že lidské zdraví a lidstvo samotné jsou důležitější než peníze uhlobaronů,“ řekl při projevu za spolek Zastavme elektrárnu Chvaletice Robert Hrdina.

Eva Jašková z organizace Limity jsme my mimojiné řekla: „Účast lidí z České republiky i zahraničí na demonstraci proti elektrárně Chvaletice a Klimakempu jsou důkazem, že hnutí za klimatickou spravedlnost sílí nejen v České republice, ale po celém světě. Lidé se sdružují, aby vyjádřili svůj nesouhlas se spalováním fosilních paliv. Pokud chceme, aby tato planeta zůstala obyvatelná, musíme ukončit spalování a těžbu uhlí.“

Po cestě zpátky část lidí začala okupovat prostor před hlavní bránou. Aktivisté mají na sobě bílé overaly, někteří roušky, s sebou pak spací pytle a karimatky. 

Mluvčí holdingu Gabriela Sáričková řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard, nedávno odvrátila v části středních Čech black out, takže nerozumí tomu, proč aktivisté protestují. Že něco podniknou, společnost předpokládala. Blokáda nijak neomezuje provoz, řekla mluvčí novinářům.

Podle mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Mariky Volfové je to pokojný protest proti prodloužení funkce elektrárny. Jak dlouho potrvá, neupřesnila. Na aktivisty dohlíží policie, která je vyzvala, aby umožnili vjezd případným vozidlům integrovaného záchranného systému i komukoliv jinému do elektrárny. Podle mluvčí policie Markéty Janovské aktivisté informace dostali, víc policie dělat nebude.

Od čtvrtka do neděle je nad elektrárnou vyhlášená bezletová zóna.  Elektrárnu uvnitř střeží policejní těžkooděnci.

Na demonstraci se účastníci připravovali už od nedělního večera na  Klimakempu u Veltrub, jehož starosta Jiří Hůla tuto protestní událost podporuje a sám se demonstrace účastní. 

Účastníci Klimakempu jsou rozčarováni i z toho, že Pardubický kraj „jako natruc“ zrovna během prvních hodin Klimakempu udělil výjimku z evropských limitů znečištění, čímž elektrárně umožní vypouštět třikrát více emisí rtuti i nadlimitní množství jiných znečišťujících látek, což prodlouží provoz elektrárny Chvaletice o přibližně deset let. „Nevíme, proč to zrovna v těchto dnech kraj schválil, je to zvláštní,“ říká Radek Kubala.

Protestujícím vadí znečišťování

Právě elektrárny jako je ta chvaletická jsou podle odborníků a ekologů největšími znečišťovateli planety a stojí také za globálními změnami klimatu. Pekelná vedra, která už od začátku června trápí a zřejmě jim není letos vůbec konec, například vědci v těchto dnech jasně připsali na vrub globálním klimatickým změnám. Letošní červen byl totiž v Evropě nejteplejší za dobu měření teplot, tedy od roku 1880.

Klimakemp u Veltrub končí v neděli, ale organizátoři předpokládají, že ještě v pondělí a úterý jej budou rozkládat.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Byl to boj a peklo, říká k plavbě na člunu po moři člen výpravy Monoxylon

Na vydlabané replice pravěkého člunu se dvacet mužů plavilo po řeckých...

Expedice Monoxylon III před nedávnem brázdila vody Egejského moře. Jiří Junek, jeden z členů osádky, ve vydlabaném...

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz