Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Začíná Klimakemp, ekologové rozbalili tábor kousek od Chvaletic

  12:07aktualizováno  12:07
U hranic Pardubického kraje rozbili svůj tábor bojovníci proti klimatické změně. Ne náhodou. Jen kousek od Klimakempu se tyčí chladicí věže a komín chvaletické elektrárny.

Bojovníci proti klimatické změně rozdělali svůj tábor ve Veltrubech u Chvaletic. | foto: MAFRA

Aktivisté bojující proti zastaralým uhelným elektrárnám v České republice, konkrétně v těchto dnech proti té ve Chvaleticích, si nemohou přát pro své myšlenky a cíle lepší „reklamu“, než jsou současná pekelná vedra a sucha. Chvaletická elektrárna patří dnes mezi největší znečišťovatele v zemi a vůbec největší v Pardubickém kraji. Podle organizátorů Klimakempu hrozí, že získá výjimku z emisních limitů.

Současná parna zažívají ostatně v těchto dnech i účastníci Klimakempu, kteří rozbili své ležení v polích u obce Veltruby na Kolínsku a šikují se k protestům právě proti blízké chvaletické elektrárně. Ty by měly mít podobu protestní demonstrace proti elektrárně, kterou aktivisté ohlásili na páteční dopoledne a poledne. Doplní je ale také blíže neurčené takzvané akce nenásilné občanské neposlušnosti proti uhlí, které se však mají zrodit teprve na Klimakempu.

Fotogalerie

„Už včera a dnes přijelo na dvě stě lidí, my jsme tu už od začátku týdne a připravovali jsme Klimakemp,“ říkají za sdružení Limity jsme my a neformální iniciativu Občané za konec doby aktivistky Eva Jašková a Marika Volfová. Dá se říci, že také ony přímo na místě pociťují dopady změny globálního klimatu. „V těchto dnech padají teplotní rekordy v Klementinu a v jiných místech Evropy. Nikdo nemůže popírat, že změny v klimatu probíhají,“ míní Eva Jašková.

Organizátoři čekají, že do pátku se sjede na Klimakemp plný ekologických přednášek a akcí sedm set padesát až tisíc lidí.

Aktivistky provázejí Klimakempem, který se sám účastníkům a návštěvníkům snaží ukázat, že se obejde bez klasické elektřiny. Vše tu zajišťuje ta solární, tedy energie z obnovitelných zdrojů.

„Tady si mohou lidé dobít mobily, celá kuchyň jede na solární elektřinu,“ ukazuje Eva Jašková „park“ solárních panelů uprostřed kempu, z něhož vedou kabely do řady stanů. Je tu i solární parabola, v jejímž centru je velký hrnec. „Tady se ohřívá voda, kterou nám zajišťují hasiči,“ říká Marika Volfová a dodává, že i kapely hrají akusticky, tedy bez potřeby elektřiny. V jednom ze stanů už lidé tvoří transparenty pro páteční demonstraci. Aktivisté tuto akci ohlásili, ovšem netají se tím, že akcí proti elektrárně může být mnohem více. „Ty se ale rodí zdola, my je neiniciujeme a nevymýšlíme. Čekáme, s čím přijdou sami účastníci. Na minulém Klimakempu v severních Čechách například obsadili uhelný důl a blokovali v něm práci,“ řekla Milana Volfová.

Akci podporuje i starosta Veltrub

Hlavním pořadatelem páteční demonstrace je sdružení Zastavme elektrárnu Chvaletice. Jejich páteční protest dostal název Zachraňme klima, zastavme Chvaletice, skoncujme s uhlím a začne v 10 hodin dopoledne pochodem od vlakové stanice v Řečanech nad Labem do Chvaletic.

„Budeme demonstrovat kolem elektrárny, a pokud bude mít vedení elektrárny zájem se s námi konfrontovat nebo se bavit, jsme tomu otevřeni,“ řekla Jitka Češková ze sdružení Zastavme elektrárnu Chvaletice.

Také starosta Veltrub Jiří Hůla je proti způsobu dnešního fungování elektrárny a sám se také zúčastní páteční demonstrace.

„Elektrárna v Chvaleticích je dnes zastaralá, ČEZ ji jako takovou prodal v roce 2013 panu Tykačovi. Není vůbec zapotřebí, dvacet procent vyrobené elektrické energie dnes ze země vyvážíme. Kdyby elektrárnu ve Chvaleticích odstavili, tak vyvezeme třeba jen patnáct procent,“ říká Hůla, který Klimakemp podporuje.

Dodal, že elektrárna Chvaletice fungovala dříve jako vyrovnávací elektrárna ČEZu v případě výpadku nebo havárie a jela na třicet padesát procent. „Ale ona v současnosti jede na sto dvacet sedm procent stavěného výkonu a dokonce se tím její majitelé donedávna chlubili na webu. A znečišťuje okolí. Já nežádám její zavření, ať ji třeba udržují pro případ potřeby,“ říká Hůla.

Právě starosty obcí kolem elektrárny a lidi a sdružení žádající neprodlužovat její životnost a nadměrný provoz se rozhodli aktivisté z třetího Klimakempu letos podpořit. „Spalování fosilních paliv je hlavní příčinou klimatické krize, můžeme to vidět všude kolem nás. Oteplení planety o víc než jeden stupeň Celsia vede k extrémnímu počasí, jako jsou sucha a povodně a přispívá k prohlubování sociálních nerovností, příčin chudoby, hladu, ozbrojených konfliktů i nucené migrace,“ zdůvodňují organizátoři.

Autor:
  • Nejčtenější

České memento v Bejrútu. Zničené obilné silo stavěl pardubický Průmstav

Premium Výbuch, který fatálně poničil přístav v libanonském Bejrútu, má jedno zřetelné memento - torzo 63 metrů vysokého sila,...

Hasiči vyjížděli odchytit kapitální užovku, zrovna si pochutnávala na žábě

Majitele rodinného domu v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku vyděsila obrovská užovka, která si pro svůj odpočinek v...

Zdravotníci mají v Pardubicích problém zaparkovat, lidé na ně volají policii

Zdravotníci v Pardubicích mají po nedávném přitvrzení podmínek parkování ve městě potíže s odstavením vozů při...

Viník se nevídaně snaží, za smrt po večírku padla mimořádně jen podmínka

Trest mimořádně snížený až pod hranici trestní sazby udělil Krajský soud v Pardubicích Jaroslavu Baušteinovi za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Pekla vážně bourali motorkáři, odbočovací pruh na silnici stále chybí

V pořadí už desátá dopravní nehoda za poslední čtyři roky se stala u soukromého zábavního parku Peklo u Hlinska. Jeden...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Opilá matka chtěla s dítětem nocovat na ulici, skončilo v Klokánku

Hlídka pardubických strážníků narazila v pondělí po 22. hodině v Polabinách na opilou matku s dítětem. Žena chtěla s...

U Pekla vážně bourali motorkáři, odbočovací pruh na silnici stále chybí

V pořadí už desátá dopravní nehoda za poslední čtyři roky se stala u soukromého zábavního parku Peklo u Hlinska. Jeden...

Zdravotníci mají v Pardubicích problém zaparkovat, lidé na ně volají policii

Zdravotníci v Pardubicích mají po nedávném přitvrzení podmínek parkování ve městě potíže s odstavením vozů při...

Návštěvníci bunkrů se po třiceti letech dočkali, tvrz Bouda má nové zázemí

Návštěva jedné z největších staveb československého opevnění je přívětivější. U tvrze Bouda vyrostlo za 25 milionů...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...