Diskuze

Tiskněte si důležité e-maily i fotky, budou se hodit, nabádá archivář

Ivo Šulce, nového ředitele Státního oblastního archivu Zámrsk, který je nadřízený i archivům okresním, čeká stěhování kilometrů fondů. A také připravuje budoucí badatele na to, že i po ukončení digitalizace archiválií to budou mít svým způsobem v budoucnu těžší.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

Otázkou je, jak tisknout. Rukou a inkoustem psané dokumenty vydrží stovky let, tisk z inkoustové i laserové tiskárny je často po pár letech nečitelný. A kdo dnes přečte disketu, nebo starý disk ?

1 0
možnosti
JK

J96a23n 89K66u37č58e83r93a

2. 1. 2016 14:25

Mám pocit, že kdysi jsem četl o nějakém projektu zálohování na disky, kdy se od okrace ke středu ukládal zmenšující text aby bylo jasné jak postupovat při čtení, třeba i po globální katastrofě neví někdo jestli se to rozběhlo?

0 0
možnosti
VP

Momentálně tento problém řeším vypálením na DTD disk. Tento DataTresorDisc garantuje při použití vhodné vypalovačky životnost zapsaných dat na 300 let a to mě bohatě stačí.☺

0 0
možnosti
MK

O tomhle píšu níž, problémem třeba bude jak se za 20-50 let k těm datům dostaneš.

1 0
možnosti
TK

Dobu, na kterou nejsou písemné památky, nazýváme prehistorickou. Ano, je dost dobře možné, že doba cca po roce 2000 na tom bude opět podobně. :-P

1 0
možnosti
LV

L20u54k79á77š 42V65l19k

2. 1. 2016 12:58

Jasně to už říkal Werich. I z dneška jednou bude středověk :-)

0 0
možnosti
MK

Tak s archivářem lze souhlasit, zásadní dokumenty a fota archivuju v papírové podobě, pravda papír časem zežloutne ale je okamžitě dostupný. Před nedávnem jsem při úklidu objevil pár disket, jak "5,25" tak "3,5". Tak ta informace tam je, dnes už je ale problém se k nim dostat.

0 0
možnosti
VB

O tom, zda "ta informace tam je" v případě magnetických disket lze po těch letech už docela pochybovat.

3 0
možnosti
MK

Znám jednoho co si je tiskl a dnes je rozvedený, neb si je přečetla jeho žena. :)

0 0
možnosti
LV

L13u30k12á78š 56V25l96k

2. 1. 2016 12:39

A vážně. Nad tímto jsem bádal a hledal infa po netu už před více jak 10 lety. Nakonec jsem došel k názoru, že digitální data nejdéle vydrží (připočíst ještě poměr kapacita/cena) při přehrávání na novější a novější a zároveň i větší a větší HDD během postupujícího času... Třeba 1x za 5 let vždy na novější disk. Pro opatrnější hned na 2. A pokud ten disk odpojují a mám ho jako doslovnou zálohu-neaktivní, tak ten disk občas spustit (třeba 1x za půl roku nebo 1x za rok).

0 0
možnosti
LV

L46u51k47á98š 36V60l83k

2. 1. 2016 12:48

...a tím, že se data budou stále 1x za 5-10 let přehrávat na novější disk zamezím za prvé tomu, že nebude v budoucnu "stroj na přehrání", protože až nastane nějaká doba na jiné médium, tak se tam plynule přejde. A lepší stále mechanický/točicí HDD než SSD... Myslím tedy z důvodu ponechání disku jako neaktivního. Spíše odejde SSD při delší nečinnosti než mechanický disk...

0 0
možnosti
LV

L95u85k58á88š 50V51l91k

2. 1. 2016 12:33

Doba ukázala, že nejtrvalejší způsob uchování dat jsou hliněné destičky. Ale je to náročné na skladování... :-/

6 0
možnosti
PZ

Prošel jsem celou diskuzi,všichni se zabývají uchování dat a foto. Já však otevřu jiný problém v oblasti digi-bádání. Mě vadí (jsem starší ročník), že každý OSA má jiný dig.způsob uložení a hledání.Přitom velký dík za tento způsob bádání přes Internet.Zažil jsem dobu kdy jsme museli dojíždět do archivů.Bylo to nároční ale zase nebylo problémů zjistit potřebné údaje pro začátky bádání na matričních místech. Dnes značně obtížné-někde vyloučené. I tady se projevilo "panování" komoušů, kteří tuto oblast(matrik) odebraly církvím.I tak dík za tento způsob tu v ČR, Tragedie je když máte předky v SR, nebo dalších okolních státech.Ale to je už jiná "káva". .

0 0
možnosti
JK

Mně by stačilo, kdyby mi na archivovaném paragonu vydržel tištěný text aspoň po čas záruky. Tady je paradoxně lepší si účtenku naskenovat a uložit elektronicky. Další problém vidím v tom, že pokud budu všechny ty texty a fotografie archivovat na papíře, budu muset vyhnat barák o štok a zřídit archiv. Dokud se pošta posílala klasicky a na papíře, každý si dobře rozmyslel, jestli je opravdu nutné něco napsat, obětovat obálku, ofrankovat(!) a hodit do schránky. Dneska je to "by one click! a zadarmo, takže každý píše jako ďas. Kam s tím?

1 0
možnosti
MR

No pokud si chces tisknout i vsechny spamy tak urcite.

0 0
možnosti