Škola chce učit dětské sestry. Nemocnicím chybí, kraj ale s podporou váhá

  15:15aktualizováno  15:15
Dvě třídy oboru diplomovaná dětská sestra, jednu denního a druhou dálkového studia, chce v září příštího roku otevřít soukromá Vyšší odborná škola Prigo. Nemocnice mají totiž dětských sester málo. Jenže někteří zastupitelé kraje jsou proti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

„Jsme na to připraveni. Máme souhlasy ministerstva zdravotnictví i úřadu práce. K otevření oboru už nám schází jen povolení kraje. Ale bojíme se, že právě kraj nás potopí. Část zastupitelů je totiž proti,“ říká mluvčí školy Linda Foltýnová.

Radní kraje budou o udělení souhlasu s otevřením nového studijního oboru rozhodovat v úterý. Na stole už mají stanovisko výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost při zastupitelstvu kraje. Ten jim doporučuje žádost zamítnout.

Podle předsedy výboru Jaromíra Radkovského (ANO) se členové shodli, že škola by neměla vzdělávat dětské sestry, protože dosud nevyučuje žádný zdravotnický obor.

„Rádi podpoříme takový obor ve škole, která má s výchovou zdravotníků zkušenosti. Zdravotní škola není gympl, kde stačí tabule. Musí mít kvalifikované vyučující. V kraji je řada zdravotnických škol s tradicí, které mohou stejný obor nabídnout. Prigo nemá v tomto směru historii a nemůže garantovat kvalitu, o kterou nám jde ve školství především,“ uvedl Radkovský.

Jde o bezpečnost pacientů

To si myslí i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO). „I když je sester málo, akreditaci k jejich výuce by měly dostávat jen odzkoušené školy. Jde tady o bezpečnost výuky a později také pacientů, až se zdravotnice dostanou do praxe,“ míní Gebauer.

Dodal ale, že o tomto případu zatím nemá podrobné informace, proto nemůže říci, zda kraj akreditaci oboru podpoří, nebo ne.

Oba zastupitelé zmínili školy, které patří kraji, ale i nedávno otevřenou soukromou střední školu holdingu Agel, které by mohly dětské sestry vzdělávat. Mluvčí Agelu Lucie Drahošová to však odmítla. „Nyní takový obor nenabízíme, ani o tom neuvažujeme,“ uvedla.

V kraji je tak zatím pouze jediná třída denních studentek oboru diplomovaná dětská sestra, a to na Střední zdravotnické a Vyšší odborné škole (VOŠ) v Ostravě-Vítkovicích, jejímž zřizovatelem je kraj.

„Od září chceme otevřít i dálkové studium oboru. Žádáme o akreditaci,“ říká zástupkyně ředitelky školy pro VOŠ Hana Hanusková.

Podle ní by nezdravotnické školy neměly mít možnost otvírat zdravotnické obory. 

„Tyto náročné obory nelze nastudovat v knize. Potřebují pedagogy s praxí. I když léta učím, chodím sloužit. Jsem stále ‚sestra v akci‘, abych mohla předávat zkušenosti,“ líčí Hanusková.

Mluvčí VOŠ Prigo s ní nesouhlasí. „S takovou už by nikdy nemohlo vzniknout nic nového. My samozřejmě máme dohody s nemocnicemi, kam budou naši studenti chodit na praxi, i odborné garanty všech předmětů, jinak bychom nezískali souhlas ministerstva zdravotnictví. Doufáme jen, že se nad tím radní kraje alespoň zamyslí. Nic jiného už dělat nemůžeme. Splnili jsme všechny požadavky. Pracovali jsme na tom přes rok,“ říká Foltýnová.

Více tříd chtějí i hlavní sestry v nemocnicích. „Když škola získá souhlas, rádi ji podpoříme. Důležité je, jak povede vzdělávací program, ne jakou má historii. Každý někdy začíná,“ říká náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Městské nemocnice Ostrava Gabriela Goryczková.

Tradice školy nerozhoduje

Stejně to vnímá i předsedkyně České asociace sester v kraji Renata Tydlačková, která šéfuje zdravotnicím v havířovské nemocnici.

„Dětské sestry potřebujeme. Jejich věkový průměr na našem oddělení je 50 let. Všeobecné sestry je nenahradí. Já jako všeobecná sestra nesmím sáhnout na dítě do tří let, nemohu udělat výplach žaludku ani zavést cévku dítěti mladšímu deseti let a podobně. Absolventky středních zdravotních škol už vůbec ne. Potřebují další vzdělání. Pokud škola získá akreditaci a zajistí podmínky k výuce studentů, nemělo by rozhodovat, jestli už má tradici, nebo ne,“ uvedla Tydlačková.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Výrazně vyšší nájmy v havířovských městských bytech většina lidí podepsala

Honosné bulváry Havířova připomínají Paříž a Moskvu

Více než devadesát procent nájemníků městských bytů v Havířově přistoupilo na tvrdší podmínky Městské realitní agentury...

Termín odvozu jedovatých kalů z ostravských lagun zůstává nejistý

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Všechny kaly a hlinky z ostravských ropných lagun společnosti Ostramo jsou podle společnosti AVE CZ zpracovány....

V Ostravě se narodila dvojčata největšího jelena světa. Vzácnost, říká zoo

V ostravské zoo se narodila dvojčata největšího jelena světa

Hned dva přírůstky wapiti sibiřského, největšího jelena světa, hlásí Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě....

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz