Zastupitelé odvolali ředitele opavských strážníků. Kontrole navzdory

  17:36aktualizováno  17:36
Odvolejte. Neodvoláme. A přece odvolali. Opavská městská policie je bez ředitele. Zastupitelé města Milana Kokoře v pondělí zbavili funkce jen deset dní poté, co vedení radnice oznámilo, že petice strážníků proti němu je neopodstatněná a o místo ho nepřipraví.
Strážníci v Opavě přišli o šéfa. Velká část z nich to přivítala. (ilustrační snímek)

Strážníci v Opavě přišli o šéfa. Velká část z nich to přivítala. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Opavští strážníci mluví o nejlepším řešení. Jejich teď už bývalý šéf Milan Kokoř zase o uměle vykonstruované kauze.

Opozici, která hlasování o zbavení funkce iniciovala, podpořili i koaliční zastupitelé. A to i přesto, že primátor Zdeněk Jirásek deset dní předtím na základě závěrů kontrolního odboru magistrátu oznámil, že k odvolání není důvod.

"Je to většinové usnesení zastupitelstva, nezbývá než ho respektovat," komentoval situaci primátor. Strážníky teď vede Kokořův dosavadní zástupce Zdeněk Zabloudil.

Povede je až do chvíle, než radnice vybere dalšího ředitele. "Příprava nového výběrového řízení musí být precizní. Rozhodně to nebude proces, který by se měřil na dny," uvedl k termínu vyhlášení konkurzu Jirásek.

Petici proti řediteli podepsala většina strážníků

Mezi opavskými strážníky panuje pocit ulehčení. "Očekáváme, že se situace zklidní a přijde člověk, který bude chtít práci strážníků porozumět a komunikovat," řekl člen výboru odborové organizace opavských městských policistů Ivo Špičák.

Odbory s ředitelem Kokořem bojovaly několik měsíců. Nejprve upozornily na tzv. blacklist, seznam vozidel, která nemají být pokutována. Milan Kokoř si na něj údajně nechal napsat i své soukromé vozy, podle odborářů s vědomím náměstka primátora Daniela Žídka.

V této souvislosti padlo i trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci. "Prošetřování tohoto oznámení stále probíhá. Zatím nenastal žádný významný posun," informovala o aktuálním stavu vyšetřování krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská (o problému více zde).

Strážníci zároveň odvolání svého ředitele žádali prostřednictvím petice. "Podepsalo ji čtyřicet strážníků, tedy většina" upozornil Špičák. Celkem je v Opavě šedesát městských policistů.

Nespokojení strážníci upozorňovali například na nařízení, že muži nesmí nosit náušnici, mít na vlasech melír, že se policisté musí před nadřízeným stavět do pozoru a že jejich pohyb v práci mají sledovat zařízení GPS ve vysílačkách.

"To je v rozporu se zákoníkem práce, některé body jsou diskriminační. Budeme usilovat o zrušení těchto nařízení," dodal Špičák.

Už bývalý ředitel: Odvolání je postaveno na smyšlenkách

Odvolaný ředitel Milan Kokoř vnímá odvolání jako neoprávněné a postavené na smyšlených faktech. "Po celou dobu jsem řádně plnil úkoly vyplývající z dané funkce. Nikdy nebylo zjištěno a prokázáno žádné pochybení," uvedl.

Zmínil například výzkum Slezské univerzity, podle kterého je 56,6 procent obyvatel Opavy s prací strážníků spokojeno, prohloubení spolupráce se státní policií i celým integrovaným záchranným systémem. "Abychom mohli dosáhnout všech těchto výsledků, znamenalo to rovněž určité změny v systému výkonu služby, což bohužel někteří strážníci vnímali negativně," uzavřel.

K vážnému rozkolu v koalici v Opavě kvůli jeho odvolání podle vedení města nedošlo. "Už od předložení petice panoval odlišný názor ČSSD a SOS. Zástupci odborů strážníků před zastupitelstvem navštívili klub SOS. Větší část přesvědčili o tom, že manažerské postupy pana ředitele nebyly úplně šťastné," vysvětlil náměstek primátora Dalibor Halátek.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Další z rubriky

Kvůli smogu a prachu na severní Moravě platí regulace i pro Třinecko

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému...

Fakultní nemocnice Ostrava má nového šéfa. Povede ji Havrlant

Jedna z budov Fakultní nemocnice Ostrava (ilustrační snímek)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v následujících dnech jmenuje novým ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava lékaře...

Kdy OKD skončí, ještě nevíme, tvrdí předseda představenstva Marian Klásek

Předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek.

Před necelými devíti měsíci převzal stát společnost OKD, která v té době byla v insolvenčním řízení. Zájmy státu,...

Najdete na iDNES.cz