Za znásilnění a oloupení ženy na cyklostezce dostal muž osm let

  10:40aktualizováno  12:35
Krajský soud v Ostravě poslal osmadvacetiletého Lubomíra Vargu na osm let do vězení. Muž podle rozsudku na cyklostezce mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem znásilnil o rok mladší cyklistku, když dívce vyhrožoval injekční stříkačkou. Na závěr ženu ještě údajně oloupil o peníze.

Kromě osmiletého trestu nařídil krajský soud Vargovi zaplatit zdravotní pojišťovně 34 tisíc a oběti jako bolestné 275 tisíc korun. O případné další sumě za nemajetkovou újmu rozhodne civilně-správní soud. 

Rozsudek zatím není pravomocný, odsouzený i žalobce si ponechali lhůtu pro podání odvolání. 

Varga podle obžaloby ženu projíždějící místem srazil z kola a pak přenesl do nedalekého lesíku. Tam se dožadoval líbání i orálního sexu. Ve chvíli, kdy místem projížděl další cyklista a mladá žena začala křičet o pomoc, vytáhl Varga injekční stříkačku a hrozil jejím použitím. Ze strachu o svůj život mu pak žena ve všem vyhověla. Z peněženky jí pak ještě muž měl vzít pět set korun. 

Varga u soudu popíral, že by mu dívka nebyla po vůli dobrovolně. Podle něj vše ochotně učinila za příslib pervitinu. S dotyčnou se prý už nějakou dobu znal a intimně stýkal.

Vargovi za trestné činy znásilnění a loupeže hrozil trest od pěti do dvanácti let vězení. Poškozená žena navíc jako bolestné a náhradu nemajetkové újmy žádala celkem 1,25 milionu korun. Soud se tak přiklonil k zhruba polovině trestní sazby.

Varga se snažil zlikvidovat veškeré stopy

Státní zástupce Vít Legerský řekl při závěrečné řeči, že obžalovaný vsadil vše na jednu kartu obhajoby, ta však byla špatná. „Dokonce neváhal označit oběť za prodejnou feťačku,“ zmínil státní zástupce.

Podle žalobce Vargovu vinu jednoznačně dokazuje například to, že pokud by se čin stal tak, jak popisuje, tak mohl po zveřejnění v médiích přijít na policejní služebnu a například předložit svůj mobilní telefon s textovými zprávami, ve kterých se měl údajně se ženou domlouvat na sexu za drogy. „Jenže on mobil, své šaty i kolo zničil,“ upozornil Legerský.

Poukázal i na to, že žena, čerstvá absolventka vysoké školy, po činu zamířila hned do blízké provozovny, jejíž pracovníci popisovali, jak byla zcela zoufalá a rozrušená. Také její dlouhodobý přítel u soudu se slzami v očích uváděl zejména psychologické následky útoku, který prý ženě zcela změnil život. „Kdyby byla vedena nějakou mstou, tak by uvedla hned na začátku jméno útočníka, nebo alespoň přibližně i bydliště, které podle obžalovaného znala. A jistě by řadu měsíců „nepředstírala“ závažné následky,“ vysvětlil Legerský.

„Ta ženská je feťačka,“ tvrdila babička obžalovaného

Obhájkyně se dožadovala zproštění viny s tím, že obžaloba je založena výhradně na výpovědi ženy. „Uvádí, že jí hrozil stříkačkou a současně oběma rukama držel. To je zvláštní,“ řekla. Zničení důkazních věci označila jen za zpanikaření a upozornila, že předchozí Vargova trestná minulost byla jen majetkového charakteru.

Samotný Varga na závěr prohlásil: „Kdybych ten čin spáchal, tak bych se doznal.“

Soudce vysvětlil, že rozsudek rozhodně nepadl jen na základě výpovědi napadené ženy. „Obžalovaný je usvědčován dalšími důkazy,“ uvedl. Navíc ho mrzí, že se Varga nepřiznal. „Rozsudek by byl výrazně nižší. Ale nelze nyní udělit výchovný trest,“ uvedl soudce.

Orální sex není znásilnění? Není to pravda

Soudního líčení se opakovaně účastnily i matka a babička obžalovaného. „Ta ženská je feťačka a šla za fet, to jsem se pak dozvěděla od vnukových známých,“ říkala novinářům  babička.

Matka se pak přímo v soudní síni neúspěšně ohradila proti žádosti soudce, aby média neuváděla jméno a příjmení napadené ženy (více k průběhu soudu jsme psali zde). Obě předeslaly, že se určitě odvolají.

Matka také navzdory varování soudce v jednací síni vykřikla, že orální sex přeci není znásilnění, a odešla. Soudce pak vysvětlil, že v minulosti se orální sex sice řadil do méně závažného pohlavního zneužívání, v současnosti to však judikatura hodnotí jednoznačně jako znásilnění.

Obžalovaný má jen základní vzdělání a v zaměstnání také příliš neuspěl. Jak řekl soudu, z jedné práce ho vyhodili kvůli kouření marihuany, ve druhé mu vadily dvanáctihodinové směny. V trestním rejstříku má sedm záznamů, vše majetkového charakteru. V současnosti řeší Okresní soud Ostrava i jeho řízení automobilu pod vlivem drog.

Autoři: ,

Nejčtenější

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

Pacientka Barbora Mludková

Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Hledač pokladů nalezl na Novojičínsku ostatky německého vojáka

Ilustrační snímek

Na poli u Bílova na Novojičínsku byly nalezeny kosterní ostatky německého vojáka, který padl ve druhé světové válce....

Další z rubriky

Horník přežil výbuch ve Stonavě, čtvrt roku po tragédii už rehabilituje

Těžce popálenému polskému havíři se daří lépe

Zdravotní stav těžce popáleného polského horníka zraněného před třemi měsíci při výbuchu metanu v Dole ČSM ve Stonavě...

Podomních prodejců je více, zákaz v Ostravě nepomohl

Jedna z příruček podomního prodejce Bohemia Energy a Comfort Energy.

Přesto, že podomní prodej v Ostravě zakazuje nařízení města už šestým rokem, pokoutní prodejci to po celou dobu...

Zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí zdobí nová báň, poprvé od války

A je tam. Unikátní zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí má po 74 letech novou báň.

Po více než sedmdesáti letech zdobí renesanční zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí nová báň. Nahoru ji ve středu vyzdvihl...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz