Konec trápení. Dopravě v Ostravě uleví otevření Svinovských mostů

  9:13aktualizováno  9:13
Řidičům na Ostravsku se obrovsky uleví. Od soboty se plně zprovozní Svinovské mosty, které od letošního ledna prošly rozsáhlou rekonstrukcí. Desetitisíce automobilů se každý den zdržovaly na objízdných trasách. Důležitá dopravní tepna se zprovozní o tři měsíce dřív oproti plánu.

Tak budou Svinovské mosty vypadat po dokončení všech prací. | foto: Archiv města Ostravy

Nejdřív řidiči nemohli projet přes Svinovské mosty ve směru z Ostravy-Poruby do centra města. Teď se nemohou dostat opačným směrem. Už ale jen hodiny zbývají do konce dopravních peripetií.

"Řidiči se dočkají vánočního dárku. Stavební firma ukončila opravu severního mostu ve Svinově o tři měsíce dříve, než měla," uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Svinovské mosty

  • Svinovské mosty slouží od 6. července 1984. V roce 1990 přibylo tzv. plato, to ale nechalo město už před dvěma roky zbourat.
  • V polovině ledna vypukla rozsáhlá rekonstrukce mostů za 416,3 milionu korun, z toho 351 milionů korun šlo z evropských dotací a zbytek zaplatil krajský úřad.

Opravenou část mostu město slavnostně otevře už v pátek odpoledne, ale první auta na ni vjedou nejdříve o půlnoci z pátku na sobotu. Současně začnou lidem sloužit nové tramvajové i autobusové zastávky. Ty provizorní v Opavské ulici budou zrušeny, stejně jako dočasná autobusová linka 42. Autobusy s čísly 46, 51, 53 a 64 budou nově stavět přímo pod mosty v Peterkově ulici.

Definitivně hotovo bude až v dubnu

Podle ostravského primátora Petra Kajnara bude na mostech až do jejich kolaudace zkušební provoz. "Budou pokračovat drobnější práce, které neovlivní individuální dopravu. Zřejmě dojde k několikadenní tramvajové výluce, ale dopravu přes mosty zajistí náhradní autobusy," uvedl Kajnar s tím, že definitivně budou Svinovské mosty hotové v dubnu.

"Konečně to celé otevřou," těší se na zprovoznění mostů manželé Kramní z Ostravy-Poruby.

"Uzávěry nám dost komplikovaly život, protože přes Svinovské mosty potřebujeme projet auty skoro každý den. Já totiž pracuji ve Vítkovicích a muž v Hrabůvce. Celý rok jsme museli mosty objíždět, nejdřív cestou do práce, teď zase cestou domů. To samozřejmě jízdu prodlužuje i prodražuje," líčí Eva Kramná.

Ranní situace ve Svinově. Zatímco ve směru z centra projíždí jedno auto, z
Ostravu kvůli opravě Svinovských mostů sužují dopravní komplikace. Na
Ostravu kvůli opravě Svinovských mostů sužují dopravní komplikace. Na

Při zahájení rekonstrukce napadl sníh, což způsobilo velké dopravní problémy.

Jižní most se pro řidiče aut uzavřel už v lednu a uzávěra trvala až do srpna. Pak se situace otočila. Řidiči mohli vjet na opravený jižní silniční most, ale nedostali se a zatím stále nedostanou na jeho severní část. Hlavní objízdnou trasou je Rudná ulice ústící do ulice 17. listopadu v Porubě. Řidiči ale mohou využívat také bezplatnou dálnici.

Zákaz porušilo přes tisíc řidičů

Ačkoli Ostravané o zákazu vjezdu na opravované mosty věděli, mnozí ho cíleně porušovali. Cestu si zkracovali tak, že projížděli stavbou. Kromě nich i neinformovaní přespolní řidiči a cizinci. Hříšníky postihovali městští policisté.

"Od začátku roku do úterý jsme přistihli 1 303 řidičů, kteří porušili zákaz vjezdu na Svinovské mosty," sdělila mluvčí strážníků Dana Klišová.

Řidičů, kteří projeli stavbou nebo využili pruh určený pro autobusy a brzdili hromadnou dopravu, bylo víc. Ale mnozí vyvázli bez následků. Vzpomíná na to třeba žena z Novojičínska.

"Stalo se mi to krátce po uzavření jižního mostu. Bavily jsme se v autě s kamarádkou, já o uzávěře nevěděla a nikde jsem neviděla zábrany. Ona je z Ostravy, ale až těsně před mosty začala křičet, že tam nesmím. Bylo pozdě. Tak jsme projely a nic se nestalo," líčí.

Na pokutách se zaplatilo takřka čtyři sta tisíc

Většina řidičů přistižených při porušení zákazu vjezdu ovšem musela zaplatit pokutu. "Naši strážníci uložili na místě 1 146 pokut za 391 500 korun. Zbytek přestupků se řeší ve správním řízení," říká Klišová.

A některé případy porušení předpisů skončily ještě hůř. Například koncem listopadu v podvečerních hodinách zamířil 52letý řidič dodávky na uzavřenou část mostů. Při přejíždění kolejí se jeho vůz srazil s tramvají. Nehod se tam stalo víc...

Oprava mostů měla stát i s daní téměř 800 milionů korun. Město ale v soutěži firem stlačilo cenu stavebních prací na 416,3 milionu. Většinu nákladů uhradí z evropských dotací. "Svinovské mosty opravu nutně potřebovaly. Patří k nejdůležitějším dopravním uzlům ve městě," dodal primátor.

Nejčtenější

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Hrčava řeší obecní miliony. Podává trestní oznámení

Obec Hrčava.

Trestní oznámení na neznámého pachatele se rozhodli podat současní zastupitelé Hrčavy na Frýdecko-Místecku. Podezřívají...

Soud opět projedná tragédii ve Studénce, kde vlak narazil do spadlého mostu

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008)

Přes deset let uplynulo od železničního neštěstí s osmi mrtvými a více než devadesáti zraněnými ve Studénce, ale soudní...

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Najdete na iDNES.cz