ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Cisterny, nádrž i vaky. Města v kraji bojují proti usychání zeleně

  • 1
Horko s minimem srážek ničí zeleň ve městech Moravskoslezského kraje. Chřadnou břízy, lípy i duby, zvláště mladé výsadby. Zalévají je cisterny, testují se i zavlažovací vaky.

Desetina nových výsadeb, ale i vzrostlé stromy. Břízy, smrky, javory a lípy uvadají v Krnově vlivem sucha. Město mění systém zálivky i pravidla nové výsadby a není jediné. 

Ostravský obvod Jih zavádí zavlažovací vaky, Frýdek-Místek si pomáhá cisternou, Klimkovice budují nádrž na dešťovou vodu a například Český Těšín jedná o pomoci s dobrovolnými hasiči.

„Usychají především stromy v uličních stromořadích, kde jsou stísněné podmínky, také v místech s vysokým podílem zpevněných ploch nebo tam, kde se vyskytuje nekvalitní zemina,“ uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Město už změnilo četnost zalévání nových výsadeb, zavlažuje častěji po menších dávkách. „To znamená, že je nezaléváme jednou za týden, a to stromy sto litry a keře dvaceti litry vody, ale dvakrát do týdne padesáti a deseti litry,“ vysvětlila Círová. Dodala, že problém vede i ke změnám při nových výsadbách. Například se omezí lípy či břízy.

Problém s usychající zelení má celý kraj. Třeba ve Frýdku-Místku se situace zhoršuje. „Ztráty vlivem uschnutí budou v tomto roce s největší pravděpodobností vyšší,“ konstatoval předseda představenstva technických služeb Jaromír Kohut. Vozy, které mají ve Frýdku-Místku na starost zalévání, vyrážejí do ulic denně kromě neděle už v pět ráno.

„Posílili jsme zálivku o další vozidla vybavená tisícilitrovými nádobami. Spolupracujeme s naším provozem Komunikace, kdy nám u větších ploch květinových záhonů nebo výsadeb pomáhají velkou cisternou. Momentálně čekáme na dodání další cisternové nástavby,“ dodal Kohut.

Nejlidnatější ostravský obvod Jih testuje zavlažovací vaky, které stromy zalévají postupně. Pracovníci technických služeb prvních třicet vaků umístili k mladé výsadbě. „V Ostravě zkoušíme tento způsob údržby nových výsadeb jako první. Pokud se obdobně jako v jiných městech osvědčí, přikoupíme další,“ řekl starosta Martin Bednář.

Obvod současně zadal projekční kanceláři Mendelovy univerzity v Brně zpracování strategického plánu rozvoje zeleně. „Bude obsahovat propočet vsakování srážkových vod a na jeho základě doporučenou výsadbu a údržbu rostlin pro obvod. Budeme jej moci využít již od příštího roku,“ doplnila mluvčí obvodu Gabriela Gödelová.

Pomoci se zaléváním by mohli i hasiči

Opava se potýká především s usycháním nově vysazených dubů, a to i přes zalévání. Kropicí vozy tam jezdí denně kromě nedělí a každý den do zeleně rozlijí padesát kubíků vody.

„Při volbě nových dřevin se zaměřujeme na vhodnost do extrémních stanovišť. Možná se dočkáme i výsadeb druhů, které jsou vidět v jižních státech,“ uvedl Karel Kovalčík z opavského odboru životního prostředí.

Ve Slezské Ostravě teplejší klima natrvalo promění tamní záhony. „Na podzim plánujeme výsadbu trvalkových záhonů, které jsou lépe odolné než letničky,“ sdělila mluvčí obvodu Jana Pondělíčková.

Český Těšín jedná kvůli zalévání s hasiči. „Aby pomohli zalévat mladé výsadby v parcích, jako naposledy v srpnu 2015, kdy sucho přetrvávalo celé prázdniny. Hasiči tehdy dováželi do parků vodu třemi cisternami a denně se spotřebovalo pětatřicet kubíků vody,“ uvedla mluvčí města Dorota Havlíková.

V Klimkovicích by od příštího roku měla k zavlažování posloužit nádrž na dešťovou vodu. „Projekt jímání dešťové vody ze střechy zámku se zpozdil nálezem historických studní na nádvoří, čekáme na zahájení archeologického průzkumu. V plánu je vytvoření nádrže na dešťovou vodu i v parku. Část dešťovky pak bude možné použít k zalévání,“ řekl starosta Jaroslav Varga.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar