Nigérie, Čína, Bělorusko. Gymnazisté napsali vládcům téměř 1 800 dopisů

  15:55aktualizováno  15:55
Studenti gymnázia v Karviné se zapojili do projektu Amnesty International na pomoc lidem, kterým se děje bezpráví, nebo se ocitli v problematické životní situaci. Sepsali skoro 1 800 dopisů, které adresovali vlivným státníkům různě ve světě. V České republice se tak stali nejpilnějšími pisateli.

Nejvíce naléhavých dopisů, takřka 1 800, se z České republiky "rozletělo" do světa z karvinského gymnázia. | foto: Archiv karvinského gymnázia

Do mezinárodního Maratonu psaní dopisů, který každoročně organizuje Amnesty International, se studenti karvinského gymnázia zapojili loni před Vánoci.

Jeho loňský ročník měl v Česku dosud nebývalý ohlas. Lidé v kavárnách, galeriích, čajovnách, ale třeba i v klubu důchodců, na faře nebo na jedné narozeninové oslavě napsali bezmála pět tisíc dopisů. A největším množstvím přispěli právě gymnazisté z Karviné.

Jak se zapojit do pomoci

  • Můžete podepsat petici či dopis proti porušování lidských práv v konkrétních případech v řadě zemí světa. Možné to je i na webu www.3minutystaci.cz.
  • Můžete podpořit přímo činnost Amnesty International, která kvůli zachování nezávislosti nepřijímá žádné peníze od vlád, a je tedy závislá na grantech a darech. Dnes má celosvětově přes 3,2 milionu členů a dárců, přes čtyři tisíce v Česku.
  • Zapojit se můžete přímo do činnosti místní skupiny Amnesty International v Ostravě. Koordinátorem je Petr Vavroš, který má e-mailovou adresu petr.vavros@gmail.com.

"Všiml jsem si této akce na internetu a řekl si, že by bylo super, kdybychom ji uspořádali u nás ve škole," říká Jakub Gamrot, který chodí do druhého ročníku gymnázia.

Organizace byla náročná

Jeho spolužáky myšlenka nadchla. Napsali do pražské centrály Amnesty International, odkud jim poslali všechny potřebné materiály včetně informací o dvanácti lidech z různých koutů světa, na jejichž podporu se akce konala.

Byla mezi nimi Azza Hilál Ahmad Sulejmánová, kterou zbili vojáci při protestech na egyptském náměstí Tahrír, čínský právník hájící oběti bezpráví Kao Č’-Šeng a předseda běloruské lidskoprávní organizace Ales Běljackij, kteří jsou nespravedlivě vězněni, nebo například obyvatelé nigerijské oblasti Bodo, jimž ropná katastrofa vzala obživu i domov.

Jakub Gamrot spolu s několika spolužáky vzali organizaci maratonu do svých rukou. "Museli jsme vytisknout obrovské množství dopisů (podepsat již hotový dopis byla jedna z možností, jak se do akce zapojit - pozn. red.), připravit nástěnky, stánek s informacemi, dokonce jsme materiály, které byly původně v angličtině, sami přeložili do češtiny, abychom zvýšili počet studentů, které akce osloví. Organizačně to byla výzva," netají sedmnáctiletý Jakub.

Někteří psali každou přestávku

Psalo se a psalo. Karvinští gymnazisté věnovali dopisům bezpočet přestávek.

Psalo se a psalo. Karvinští gymnazisté věnovali dopisům bezpočet přestávek.

Před samotným maratonem pak ještě s několika kamarády obcházeli třídy a informovali studenty o akci. "Jen krátce - během minutky nebo dvou - jsme studenty a vyučující seznámili s maratonem. Nechtěli jsme do účasti nikoho nutit, však se taky celá akce nekonala ve výuce, ale o přestávkách," vysvětluje organizátor.

Nečekal, že akce vyvolá až takový ohlas. Po celou dobu jejího trvání totiž mnozí ze studentů o přestávkách nedělali nic jiného, než že psali dopisy prezidentům a dalším představitelům zemí, kde byla a jsou porušována lidská práva. Výsledek překvapil tým organizátorů z karvinského gymnázia i zástupce Amnesty International v Praze. Studenti napsali 1 800 dopisů!

"Myslím si, že ty dopisy opravdu mají sílu pomoci lidem, v jejichž prospěch jsou rozesílány. V minulosti se už stalo, že díky nim byli někteří nespravedlivě odsouzení vězni propuštěni. A když ne propuštěni, tak alespoň méně mučeni," vypráví student a dodává, že i psaní vzniklá během posledního ročníku maratonu už mají některé hmatatelné výsledky. 

"Z pražské centrály Amnesty International jsme dostali zprávu, že dopisy zapůsobily například na řešení problému násilně vysídlených rodin v jedné čtvrti v Rumunsku. Starosta tamního města po obdržení psaní lidem nabídl náhradní ubytování."

Jakub Gamrot doufá, že se akci podobně úspěšně podaří zopakovat i letos před Vánoci. A do té doby nechce v aktivitách na poli ochrany lidských práv ustat. "V Karviné se chystáme vytvořit místní skupinu, která bude fungovat pod hlavičkou Amnesty International. Chtěli bychom pořádat třeba happeningy nebo filmové maratony na lidsko-právní téma."

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Záněty i omrzliny. První ordinaci pro chudé využilo za rok skoro tisíc lidí

Specializovaná ordinace pro chudé funguje v Ostravě už více než rok. Navštívilo...

Zpočátku je k návštěvě motivovaly balíčky s vitaminy, očkováním či stravenkou, teď už přicházejí sami. Nejčastěji se...

Studenti rozmisťují po Ostravě ptačí budky. Opeřence budou sledovat kamerou

Studenti v Ostravě budou zkoumat hnízdění ptáků a rozborem skořápek jejich...

Síť ptačích budek v těchto dnech rozmisťují studenti Ostravské univerzity ve vybraných částech Ostravy. S jejich pomocí...

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz