Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Za situaci v Přednádraží může majitel domů, míní ostravský primátor

  15:11
Obyvatelé ghetta v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze žijí už druhý týden bez vody a ve strachu z násilného vystěhování. Domy jsou totiž v havarijním stavu. Lidé si přejí jejich záchranu. Zda se to podaří, není zatím jasné. Problém je totiž i v nefunkční veřejné kanalizaci. Primátor Ostravy je přesvědčen, že hlavním viníkem situace je vlastník domů.

Ostravský primátor Petr Kajnar říká, že město nemůže řešit problémy za nezodpovědné majitele. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zatímco současný majitel domů v Přednádraží, které dříve patřily Českým drahám, tvrdí, že prvotní příčinou jejich špatného stavu je nefunkční veřejná kanalizace, která patří městu, primátor Ostravy Petr Kajnar to odmítá.

Co se podle vás bude dít s obyvateli a domy v ulici Přednádraží?
Stále platí usnesení stavebního úřadu, tedy státní správy, které říká, že domy jsou v havarijním stavu a mají být vyklizeny. Lidé, kteří se v nich zdržují, tak činí na zodpovědnost svou a majitele domů.

Majitel domů na Přednádraží Oldřich Roztočil.

Majitel domů na Přednádraží Oldřich Roztočil.

Přesto, může město zoufalým obyvatelům jakkoli pomoci?
Domy jsou soukromé. Město nemůže opravovat domy majitelům, kteří je zanedbali nebo si je nečinným přihlížením nechali zdevastovat. Nepostupujeme tak u žádného z tři sta tisíc obyvatel Ostravy, nevidím důvod, proč dělat v Přívoze výjimku. Naši pracovníci se s obyvateli sešli a řekli jim, jaké možnosti tady jsou. Jde například o vybudování dočasných odpadních jímek, což mohl majitel udělat už dávno.

Proč ale město neopraví kanalizaci? Patří mu ze zákona jako nalezená věc. Potvrzuje to i dokument vydaný magistrátem. Nebo máte doklad o jiném vlastníkovi?
Kanalizace byla historicky zřejmě předávána při převodech vlastnického práva domů a pozemků. Dohledávání dokumentace včetně jejího přesného vytyčení bylo velmi složité. Listiny, které byly vyvěšeny na úřední desce, byly zpracovány dle tehdy dostupných podkladů. Kanalizace v nich byla vytyčena jen odhadem dle povrchových znaků. Po šesti měsících měla kanalizace skutečně připadnout městu. Ale ukázalo se, že dokumentace ani vytyčení neodpovídá skutečným poměrům v lokalitě. Nepovažujeme ji tedy za majetek města.

Vedoucí stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívozu Jiří Švarc oznamuje

Vedoucí stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívozu Jiří Švarc oznamuje obyvatelům domů v Přednádraží, že se musejí vystěhovat. (3. srpna 2012)

Ale jde o veřejnou kanalizaci, tedy o veřejnou službu, za kterou ručí město. V té lokalitě už byla epidemie žloutenky. Opraví ji někdo, než se vyjasní vlastnictví?
Není to tak, že by se město zbavovalo zodpovědnosti za kanalizaci, ale nemůže investovat desítky milionů do majetku, o kterém si není jisto, že je jeho. Nelze řešit problémy nezodpovědných majitelů tím, že je přehodíme na město.

Podle mínění zástupkyně ombudsmana či vládní zmocněnkyně pro lidská práva selhalo město, když kanalizaci neopravilo, i státní orgány, když tu opravy nenařídily. Připouštíte pochybení?
Ne. Paní Jitka Seitlová i Monika Šimůnková vycházejí, podle mého názoru, z nedostatku informací. Město začalo před dvěma lety pracovat na projektu Sociální inkluze, systémového začleňování sociálně vyloučených. Má pomoci s jejich zařazením tak, aby se tito lidé uměli postarat sami o sebe a břímě nákladů nemusela nést společnost. Místo návštěv a slovní podpory bychom přivítali podporu finanční. Náklady na projekt neseme sami.

Považujete za pomoc města nahánění lidí z Přednádraží na předražené ubytovny? Ani rodiny bez dluhů neuspěly na radnici obvodu se žádostí o obecní byt.
Domy jsou v havarijním stavu vinou majitele. On je tedy ze zákona povinen najít obyvatelům náhradní bydlení. Obvod to dělat nemusí, nikoho nenahání, jen se snaží řešit neutěšenou životní situaci sociálně vyloučených.

Většině lidí už vypršely nájemní smlouvy, takže nárok na náhradní byt od podnikatele nemají. Ale jsou to pořád obyvatelé města, mnozí tam žijí dvacet až čtyřicet let.
Snažím se, aby radnice přistupovala ke všem obyvatelům města stejně. Nemyslím, že bychom měli podporovat někoho více proto, že křičí hlasitěji než ostatní. Pro sociálně vyloučené existuje rozsáhlá pomocná síť, která jistě není dokonalá. Právě proto jsme zahájili program Sociální inkluze, který pomoc řeší systematicky, to znamená, že uchazeči o pomoc musí také pracovat. Pořád existují stovky volných pracovních míst.

Nevadí vám, že splašky z nefunkční kanalizace prosakují do země a poškozují životní prostředí?
Za situaci je odpovědný majitel domů. Je to jeho vina.

Má město zájem vybudovat místo domů průmyslovou zónu?
Město nemá s tímto územím žádné záměry.

  • Nejčtenější

Z oslavy na Opavsku si osm lidí odneslo jihoafrickou variantu koronaviru

Hygienici v Moravskoslezském kraji zjistili jihoafrickou variantu koronaviru u šesti rodinných příslušníků z Opavska a...

Záhada na Opavsku, nákaza ve dvou městech vysoce převyšuje průměr kraje

Všude jinde epidemie koronaviru ustupuje, dvě města na Opavsku se ale trendu výrazně vymykají. Na otázku, proč je v...

Odvolaní manželé vyhrávají soudy. Fakultní nemocnici to stojí miliony

Igoru Dvořáčkovi, který musel před třemi lety s ostudou odejít z Fakultní nemocnice Ostrava, vrátily soudy práci i...

Majitel Imexu byl před výbuchem v hotelu, v němž bydleli agenti GRU

Majitel Imexu Petr Bernatík mladší se podle informací portálu iRozhlas pohyboval den před výbuchem muničního skladu u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Firmy začínají očkovat. Tisícovky zaměstnanců dělí od vakcíny už jen formality

Premium Velké firmy začaly očkovat své zaměstnance samy. Je to pro ně výhodnější, nemusí testovat a jejich pracovníci nemusí za...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Ostravské stopy: Španělská sbírka galerie je unikátní, upozorňuje Štěpánek

Kurátor Pavel Štěpánek zná Ostravu už z doby socialismu a jako profesor výtvarného umění platí za největšího znalce...

Jízda příměstským autobusem se v kraji prodraží o 40 procent na kilometr

Cestující v Moravskoslezském kraji si od prázdnin výrazně připlatí za jízdu v příměstských autobusech. Zástupci...

Ředitel přehlídky: Stálo nás to nervy, ale festival Leoše Janáčka bude

Jedno z prvních setkání s živou mexickou nebo francouzskou kulturou nejen v tomto roce umožní Mezinárodní hudební...

Opilý Slovák v Opavě ukradl sanitku. Daleko nedojel, vrazil do policejních aut

Kdyby nepil, možná by nebyl v maléru. Řeč je o Slovákovi, který v Opavě ukradl sanitku a následně s ní naboural hned...

Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!
Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!

Na 10 uživatelek čeká textilní razítko na míru, díky kterému předejdete zbytečným ztrátám. Je citlivé k pokožce a vydrží i v pračce. Zapojte se do...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...