Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Pacient neměl jinou volbu. Srdce na baterie, nebo nevyhnutelný konec

  21:00
Napadlo ho se vším skoncovat. Ale byla to je myšlenka. Pak se 58letý Pavel Fišer z Orlové na Karvinsku rozhodl pro srdce na baterie. Tedy alespoň do doby, než se najde dárce skutečného orgánu.

Pavel Fišer tašku s bateriemi srdeční pumpy odloží až po transplantaci srdce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

První infarkt a první stent do zúžené srdeční tepny dostal před dvěma lety. Loni se funkce jeho srdce zhoršila. Letos už neměl velkou naději na přežití. Přesto váhal, zda souhlasit s neobvyklou operací. Měl strach. A ptal se sám sebe, jestli to má vůbec smysl.

"Říkal jsem si, jestli není lepší umřít," netají Pavel Fišer z Orlové. Věděl, že po opakovaných infarktech má jeho biologická pumpa výkonnost sotva třetinovou.

Srdeční selhání

Nejčastější důvod k hospitalizaci na interním a kardiologickém oddělení v České republice i západní Evropě. Vzhledem k rostoucímu výskytu srdečního selhání se v posledních deseti letech mluví o epidemii této nemoci. Srdeční selhání znamená slabost srdce jako pumpy.

Výsledkem je špatné prokrvení a nedostatečný přísun kyslíku do mozku, plic i kosterního svalstva.

Nemocný člověk je slabý, otékají mu nohy, špatně se mu dýchá. Více než sedmdesát procent lidí umírá do pěti let od prvních příznaků. Příčin je víc, nejčastěji nemoc věnčitých tepen a její akutní forma infarkt. Pokud nelze odstranit příčinu a nezabírají léky, zbývá transplantace srdce.

Orgánů je ale málo a řada lidí by se operace nedočkala. Nadějí je pro ně umělá pumpa, která se nejčastěji vkládá do levé srdeční komory - ta bývá namáhaná a postižená víc.

Nakonec se rozhodl, že ve svých osmapadesáti letech to ještě nevzdá. Souhlasil se zákrokem a stal se tak prvním pacientem, kterému lékaři Nemocnice Podlesí v Třinci napojili na poškozenou levou komoru jeho skomírajícího srdce malé mechanické čerpadlo poháněné elektrickým proudem - ve dne z baterií, v noci ze sítě.

Vyjít schody? Nemožné. Ale šlo to

"Baterie jsou v téhle brašně. Jediné omezení je, že ji musím nosit pořád při sobě, i při sprchování - na to mám speciální tašku. Jen před spaním musím baterie vždy vyjmout, dát do nabíječky a přístroj připojit přímo do sítě," popisuje současný život s umělým srdcem muž, který je měsíc po operaci a stále se zotavuje v nemocnici.

Nestěžuje si. Naopak. "Nic mě nebolí od chvíle, kdy jsem se probudil z umělého spánku. Cítil jsem se líp než předtím, jen jsem byl zesláblý. Když jsem se poprvé snažil vyjít schody, zdálo se to nemožné. Visel jsem na zábradlí. Ale nakonec to zvládl," říká muž.

Pokud nenastanou komplikace, už příští týden by ho měli lékaři pustit domů. Asi nejvíc se teď těší na svého psa, kterého neviděl asi tři měsíce. Po posledním infarktu už totiž putoval po nemocnicích.

První infarkt ho postihl poté, co se z domku v Dolních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku přestěhoval do bytu v Orlové. Svoji roli sehrál stres ze série úmrtí v rodině i stěhování, ale muž přiznává i silnou závislost na tabáku.

Pavel Fišer s taškou s bateriemi srdeční pumpy. Vedle sedí kardiochirurg Piotr Branny.

"Kouřil jsem od osmnácti let, a to až tři krabičky denně. Teď už jsem nekuřák," netají muž, kterému by měla mechanická pumpa pomoci přežít do doby, než se dočká transplantace biologického srdce od zemřelého dárce.

"Určitě by bylo lepší mít normální srdce. Baterie vydrží nejdéle dvanáct hodin a člověk na to musí pořád myslet. Mám sice i speciální tašku na záda, abych měl volné ruce a mohl pracovat třeba na své zahrádce, ale pořád je to určitý druh omezení," vysvětluje Fišer.

Umělé srdce = pumpa

Nemocnému srdci pomáhá čerpat krev malá mechanická pumpa. Je spojena s kontrolním zařízením a bateriemi mimo tělo.

Příslušenství váží dva kilogramy, jedna baterie vydrží okolo deseti hodin. V noci je pacient připojen k síti. Při výpadku elektřiny přístroj alarmuje a jeho záložní baterie vydrží půl hodiny.

Jak dlouho bude jeho zesláblé srdce bít souběžně s mechanickou pumpou, nikdo neví. "Pro někoho se najde srdce do měsíce, jiní lidé čekají v seznamu kandidátů vhodných k transplantaci rok i déle," vysvětluje primář kardiochirurgie Nemocnice Podlesí Piotr Branny, který muže operoval.

Třinecké učili pražští specialisté

Implantovat mechanickou pumpu se učil v pražském IKEM, který Pavla Fišera zařadil na čekací listinu na transplantaci. I na první operaci v Třinci dohlíželi dva odborníci z tohoto institutu: kardiolog a anesteziolog.

Donedávna totiž implantovali mechanické podpory srdce pouze lékaři v Praze a Brně. Třinecká Nemocnice Podlesí, která patří Agelu, se tak stala teprve třetím pracovištěm v zemi a prvním v Moravskoslezském kraji, které zákrok nabízí.

Kromě Pavla Fišera už lékaři implantovali jiný typ pumpy také mnohem mladšímu pacientovi. "Ten ale dostal jiný typ přístroje. Jeho srdce bývá dočasně napojeno pomocí hadic na srdeční podporu - přístroj, který stojí u postele pacienta," vysvětluje kardiochirurg Piotr Branny.

Zdravotní komplikace čekají na příležitost

Hadicemi je propojena i malá pumpa v srdci Pavla Fišera s kontrolérem a dvěma bateriemi, které jsou mimo jeho tělo. Většinou nosí muž celé příslušenství v malé černé brašně na dlouhém uchu přehozeném přes rameno a krk.

"Brašna je lehká, váží asi jen dvě kila," říká muž smířlivě. Ještě před pár lety by totiž s sebou musel tahat mnohem těžší a větší zavazadlo - asi jako nákupní tašku.

Za posledních devět let dostalo přenosná mechanická srdce zhruba 250 pacientů z celé země, většina v Praze, někteří v Brně.

Pavel Fišer leží v nemocnici už přes měsíc. "Chvíli totiž trvá, než si organismus pacienta zvykne na novou situaci. Zpočátku také hrozí řada komplikací od infekcí až po zhoršenou funkci plic. Pan Fišer měl zpočátku velké potíže s dýcháním, zhruba týden musel byl připojený na přístroj," vysvětluje Piotr Branny.

K ještě lepší léčbě pomůže hybridní sál

Primář třineckého kardiocentra Marian Branny uvedl, že implantace srdečních pump, se kterými se může nemocný volně pohybovat, je nejvyšším stupněm léčby selhávajícího srdce. Na řadu přichází obvykle až poté, když nepomáhají léky a jiný typ léčby není možný.

"V roce 2010 jsme vytvořili tým lékařů, který prošel speciálním tréninkem, a ve spolupráci s pražským IKEM jsme vytvořili třetí specializované centrum srdečního selhání v zemi. Jeho součástí je ambulance srdečního selhání, lůžkové oddělení, diagnostický komplex zobrazovacích metod, katetrizační a operační sály," říká Branny.

Dodal, že v květnu budou mít lékaři k dispozici i takzvaný hybridní sál - třetí v pořadí a zároveň nejmodernější operační sál svého druhu v zemi. Jeho součástí je totiž angiolinka. Ta umožní lékařům dělat další složité výkony na srdci, třeba měnit chlopeň přes srdeční hrot.

Nové centrum srdečního selhání vzniklo v Moravskoslezském kraji mimo jiné i díky velmi dobré spolupráci obou lékařů se shodným příjmením. Kardiochirurg Piotr Branny a kardiolog Marian Branny jsou nejen kolegové, ale také bratranci.

  • Nejčtenější

Po srážce pendolina a posunovacího „kocoura“ zemřel strojvedoucí

Ve stanici Bohumín na Karvinsku se v pondělí brzy ráno srazilo pendolino odjíždějící do Prahy s posunovací lokomotivou....

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie ve Frýdku-Místku vyšetřuje vraždu miminka, stíhá patnáctiletou dívku

Kriminalisté obvinili z vraždy patnáctiletou dívku, která podle dostupných informací minulý týden ve Frýdku-Místku...

S poslední částí dálnice zmizí od Nového Jičína dvě pumpy i sjezd od Rybího

Budoucí podobu chybějícího úseku dálnice D48 mezi Novým Jičínem a Rybím představilo veřejnosti Ředitelství silnic a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Europarlament vůči ocelářům z Moravskoslezského kraje přitvrzuje

Evropský parlament potvrdil obavy manažerů ocelářských firem v regionu a navrhl urychlení zavádění opatření ke...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Deník Ukrajinky: Představuji si, jak kluci skočí na tátu a já brečím

Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se svými malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a...

Moravskoslezský kraj může na Černé kostce ušetřit. Nebo ani nezačne stavět

Stavba Černé kostky, tedy vědecké knihovny a digitálního centra v Ostravě, nemusí krajský rozpočet zatížit vůbec, nebo...

Krnov chce lepší křižovatky či přestupní uzel u nádraží, radí se s občany

Tipy, jak by se měly změnit křižovatky nebo cyklostezky v Krnově, mohou obyvatelé města posílat na radnici. Zastupitelé...

Po srážce pendolina a posunovacího „kocoura“ zemřel strojvedoucí

Ve stanici Bohumín na Karvinsku se v pondělí brzy ráno srazilo pendolino odjíždějící do Prahy s posunovací lokomotivou....

Imperial Hotel Ostrava
Recepční

Imperial Hotel Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 23 400 - 30 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...