Ostravské stopy: Lidé z Ostravy jsou přímočařejší a otrlejší, míní Tanja

  17:55aktualizováno  17:55
Zpěvačka Tanja se opět dala dohromady s kapelou Citron a i dnes jí to na rockové scéně sekne, sálá energií. A protože je místní, v podstatě se vrací po letech na místo činu... Právě tato zpěvačka hovoří v dalším z dílů seriálu Ostravské stopy.

Tanja na mnoho let opustila Ostravsko, dlouho dokonce pracovala v zahraničí. Ale už je zpátky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kariéru začínala jako studentka Matičního gymnázia, když se prosadila v konkurzu do televizního pořadu Dluhy Hany Zagorové. „Jsem rodačka z Ostravy, ale pocházím z Vratimova, což je osm kilometrů od Ostravy. Tím, že jsem se opět dala dohromady s kapelou Citron, se po letech oklik dostávám do míst, kde jsem již dříve bydlela a začínala kariéru,“ říká rockerka.

Tanja

Zpěvačka Tanja Kauerová

Tanja Kauerová (1962), rodačka z Ostravy, absolventka zdejšího Matičního gymnázia ve Šmeralově ulici. Na pěvecké scéně se prosadila v druhé polovině 80. let, vrcholem byla tři samostatná alba a spolupráce s kapelou Citron.

S jejím lídrem Radimem Pařízkem založila rodinu, ale posléze se rozvedli a Tanja odešla na dlouhá léta do světa.

V roce 2013 však začal její návrat. Účastnila se turné skupiny Citron v nové sestavě s Láďou Křížkem.

Vyprodané koncerty umožnily podzimní turné a spolupráce trvá do dnešních dnů, kdy Citron brázdí vyprodané haly na dvojkoncertu se slovenskou Tublatankou.

Když z Ostravy počátkem 90. let po rozvodu s Radimem Pařízkem odešla, zamířila do Kamenice u Prahy, kde zůstala šestnáct let.

V Národním divadle například spolupracovala s nedávno zemřelým klasikem české kinematografie Milošem Formanem v inscenaci Dobře placená procházka a vzpomíná na něj jako na úžasného člověka.

Práce s Formanem? Nejhezčí profesní období

„Byla jsem tři roky v blízkosti režiséra světového formátu a v Národním divadle. Pracovalo se v příjemné atmosféře a věřím, že jsme se všichni na zkoušky těšili. Nevytvářel dusnou atmosféru mezi účinkujícími a byl neskutečně normální a lidský. Měla jsem možnost poznat, jak pracuje s profesionály, ale i amatéry, a překvapilo mě například, že nás nechával tvořit a pak teprve režíroval. Vycházel z nás samotných a potom ‚to‘ jen takzvaně uhladil. A k tomu mu pomáhali citlivou rukou jeho synové Petr a Matěj. Bylo to pro mě nejhezčí období v profesním životě,“ vzpomíná Tanja.

Posléze její kroky zamířily do Řecka, Německa a Švýcarska. Ale ani tady nevydržela. „Nakonec jsem přijala Radimovu nabídku a vrátila se s Citronem na Ostravsko, takže se uzavřel jeden velký kruh. Je skvělé, že se člověk vrací zpátky, čemuž bych dříve nikdy nevěřila. Nechtěla jsem to a ani neplánovala, ale osud člověka zavede zpátky, aniž by tušil, jak k tomu dojde,“ popisuje Tanja svou životní pouť.

Bronzový slavík 1989 a 1990

To, že se sem vrátila, vysvětluje s nadsázkou i tím, že pochází právě z nedalekého Vratimova. „Jeho název je odvozen od slova vrátím. Takže se vracím. Spojitostí je ale více, z Vratimova například pochází i fotograf Fedor Gabčan, který mě začínal portrétovat na začátku mé kariéry,“ dodává Tanja.

Ostrava pro ni byla spjata především se studiem a rozjíždějící se kariérou, která vyvrcholila dvojnásobným bronzovým Zlatým slavíkem v letech 1989 a 1990. „Od mých mladých let byly pátky a soboty hlavně o práci. Ale mám sestru dvojče, tak ona všechny ty Sněhurky a podobné podniky navštěvovala místo mě. Ve vší počestnosti samozřejmě,“ naráží na známý bar v centru města.

Tehdy Tanju zaměstnávala kapela Feferon. „Měla jsem kapelu s názvem Feferon, což bylo dáno potřebou mít podobný název jako známá formace Citron. Amatérská kapela, se kterou jsem začínala v patnácti, jezdili jsme po zábavách a bylo to skvělé. Ve Vratimově jsem vyhrála soutěže Vratimovská zlatá růže. Poté následovaly Dluhy Hany Zagorové, no a pak pořádal Radim Pařízek konkurz, a tak jsem přišla k Citronu,“ popisuje své kroky Tanja.

Po maturitě už si mohla dovolit vyrazit na dvouleté evropské turné a její úspěch pojistila trojice sólových alb: Tanja, Pád do nebe a Ďábel se svatozáří. Nazpívala rovněž duet se zpěvákem Láďou Křížkem, s kterým v těchto dnech také opět stojí na jednom pódiu.

„Miluji klid. Takže koncerty, parta a čau“

„Ostrava, to byla vždy výborná atmosféra. Jenom kolem 90. let nastala trochu pauza, kdy všechno utichlo a nikdo nevěděl, co bude dělat. Jestli nebude dobré realizovat i jiné řemeslo. Nebyla jsem typický noční živel, že bych chodila do nějakých podniků, vždycky jsem byla ráda, že jsem se vyspala a jela dál. Koncerty navíc trvají dlouho po půlnoci, když se kolem třetí dostanete domů, jste rád, že se vyspíte. Nemám ráda oslavy nebo svatby, na kterých jsem i kdysi zpívala. Naopak miluji klid, takže koncerty, parta a čau. Svým způsobem jsem introvert,“ vysvětluje.

Fotogalerie

Což ale ostře kontrastuje s nabitým sálem haly Tatran, ve které vystupovala s Citronem na společném turné s Tublatankou. Bylo vyprodáno.

„Každý rok tady hrajeme a jsem přesvědčena, že kdyby se tato hala dala do pořádku, tak je nádherná. Stačí, když se podíváte na ten strop. Zákulisí je horší, ale hala jako taková je výborná. A že je vyprodáno, to je skvělé a jsem překvapená. Práce mě baví, ale pak chci mít svůj klid. V tu chvíli zamířím do svého baráčku u Krnova, kde je chráněná oblast a čistý vzduch. Potřebuju čistý vzduch a klid, to jsou dvě jistoty, které bezvýhradně preferuju,“ svěřila se ještě před začátkem svého vystoupení v zákulisí haly.

Citron a Limetal mohou existovat samostatně

Na Ostravu ale nezanevřela. „Ostrava je fajn, zdejší lidé v sobě mají zvláštní energii. Samozřejmě specifický styl mluvy, styl podání. Jsme daleko přímočařejší, jasnější ve vyjadřování. Což může být někdy pro nezasvěcené i hodně na škodu. K tomu jsme navíc i otrlejší, více vydržíme,“ míní Tanja.

Nelze se nedotknout situace kolem Pařízkovy kapely Citron, která před pár lety doznala radikální proměny a rozštěpila se na dva samostatně fungující celky.

„Citron – Limetal, to je jako s manželstvím, když nastanou problémy, kdy se nedá navzájem domluvit, každý má jinou vizi, tak raději jít od sebe. Je to velká škoda, ale čas ukáže a už ukazuje, že obě dvě kapely můžou žít samostatně. Tak to prostě je, my jsme se s Radimem také kdysi rozešli a po tolika letech jsme se vrátili,“ říká Tanja, která s Citronem chytila druhý dech.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Kvůli smogu a prachu na severní Moravě platí regulace i pro Třinecko

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz