S problémy se potýká také filozofická fakulta Slezské univerzity v Opavě.

S problémy se potýká také filozofická fakulta Slezské univerzity v Opavě. | foto: Slezská univerzita

Z univerzit kvůli platům odcházejí učitelé, na středních školách platí víc

  • 2
Závažná, alarmující, kritická. Tak označují zástupci univerzit v Moravskoslezském kraji situaci, v níž se nacházejí jejich filozofické fakulty. Těm ubývají vyučující, kteří kvůli významně špatným finančním podmínkám míří na nižší stupně školství, kde jsou platy vyšší.

Podle univerzit tyto nerovné podmínky ohrožují existenci některých oborů. V kraji jde o cizí jazyky či češtinu, potíže má i psychologie.

„Mnozí kolegové zejména z filologických kateder odcházejí do regionálního školství, neboť platové podmínky jsou tam lepší. S ministerstvem školství od jara intenzivně jednáme, ale dosud nedošlo k posunu a situace se s inflací a vyššími energiemi výrazně zhoršuje,“ nastínil děkan Filozofické fakulty Ostravské univerzity Robert Antonín, který je zároveň předsedou Asociace děkanů filozofických fakult.

Ohrožena je i výuka silných jazyků

K situaci přímo na ostravské filozofické fakultě dodal, že pokud by se vývoj takto ubíral dál, ovlivní přinejmenším všechny jazykové katedry včetně silných jazyků jako angličtina, němčina a francouzština.

Za posledních pět let odešly z ostravské filozofické fakulty desítky akademických pracovníků. „Hovoříme o desítkách nižších, avšak vzhledem k počtu zaměstnanců je pro některé týmy i odchod jednotlivců zásadní,“ upřesnil.

Stejné situaci čelí i Slezská univerzita. „Máme problémy při personálním zajištění humanitních oborů. Zejména těch, v nichž mohou talentovaní akademici najít uplatnění v podstatně lépe mzdově ohodnoceném regionálním školství. Týká se to cizích jazyků, češtiny, ale i dalších,“ popsala děkanka Filozofickopřírodovědecké fakulty Slezské univerzity Irena Korbelářová.

Na střední škole dostanou více

Upřesnila, že odcházejí mladší lidé po krátkém působení na fakultě a mnohdy se nedaří obsazovat ani místa uvolněná po odchodu do důchodu nebo kvůli onemocnění.

„Finanční možnosti, které můžeme nabídnout, jsou hluboko pod úrovní ohodnocení pedagogů na středních školách, a to i u graduovaných akademiků,“ dodala Korbelářová s tím, že mnohé obory stojí na menších týmech, kde i odchod jednotlivce může být problém.

Podle Asociace děkanů filozofických fakult je průměrná hrubá mzda odborného asistenta s vědeckou hodností na filozofických fakultách 33,5 tisíce korun, což je asi o 14 tisíc méně, než dostávají učitelé na nižších stupních vzdělávání.

Asociace na nerovné podmínky a podfinancování humanitních a společenskovědních pracovišť upozorňuje dlouhodobě. V návrhu finančního posílení filozofických fakult například Ostravská univerzita pracuje s částkou pět až osm milionů korun.

Na platy chybí desítky milionů

Podle děkanky Korbelářové ze Slezské univerzity k dosažení úrovně průměrných platů ve školství a zajištění kvalitního vzdělávání scházejí prostředky ve výši spíše desítek než jednotek milionů.

„Financování jednotlivých pracovišť na fakultě probíhá na základě jisté solidarity a s ohledem na nutnost zajistit chod všech akreditovaných programů. Nízký koeficient náročnosti u humanitních oborů, jenž znamená jen minimální příspěvek na vzdělávání a takřka nulové ocenění vědecké a tvůrčí produkce, je tak poškozující pro všechna pracoviště,“ řekla.

Redakce MF DNES se žádostí o stanovisko kontaktovala ministerstvo školství, to však prozatím nereagovalo. Podle zástupců univerzit je nejvyšší čas problém řešit. „Na problém neupozorňujeme pět minut po dvanácté, ale řekněme že za pomyslných pět minut dvanáct. Situace je tedy stále řešitelná,“ konstatoval děkan Robert Antonín.