Ostrava v unikátním evropském projektu. Moderní přístroje změří smog

  8:08aktualizováno  8:08
Kolik škodlivin vdechne Ostravan, když jde po ulici? A kolik jeho děti běhající po zahradě? V Ostravě startuje ojedinělý evropský projekt zkoumající znečištění s pomocí obyvatel a miniaturních měřicích přístrojů s nejmodernějšími technologiemi. Ostrava je jedním z devíti měst Evropy, kde se uskuteční.

Centrum Ostravy z ochozu radniční věže v době nejhorší smogové inverze. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Projekt CITI -SENCE vyhlásila Evropská komise a odstartovala jej mimo jiné i ve španělské Barceloně, skotském Edinburghu, srbském Bělehradě či norském Oslu. Vědci mají k dispozici dvanáct milionů eur a chtějí zjistit skutečnou zátěž obyvatel způsobenou znečištěným ovzduším a promítnout ji na jednotlivce.

Měření ovzduší

  •  Zatím poslední technologickou novinkou, která hlídá ostravské ovzduší, je mobilní měřicí vůz Zdravotního ústavu s nejmodernějším evropským vybavením.
  • Projekt CITI-SENSE jde ještě dál. Mobilní androidové technologie zjistí, kolik prachu Ostravané vdechnou při cestě do práce, sportu, jízdě na kole či při práci na zahradě. Město tak zařadí do mezinárodního kontextu.

"Běžná monitorovací síť ukáže jen průměr. Ale nedává obraz o tom, kolik škodlivin člověk do sebe dostane, když jede na kole, jde podél frekventované silnice nebo se pohybuje na zahradě svého domu. Znečištění ovzduší přitom není homogenní," říká šéfka projektu Alena Bartoňová z Norského institutu pro výzkum ovzduší.

Vědci se zaměří na nejzatíženější obvod

Dodává, že právě přímý dopad na jednotlivce, zjištění míst s největším znečištěním a také zapojení občanů do těchto aktivit je smyslem čtyřletého výzkumu.

Tým vědců se zaměří například na ostravský obvod Radvanice a Bartovice, který leží v sousedství hutního kolosu ArcelorMittal. "Záměrem je rozmístit tam síť senzorických zařízení, která změří konkrétní znečištění. Rozmístíme je tam za účasti místního občanského sdružení Vzduch, budou na zahradách i dalších místech. V soukromí lidí," vysvětluje koordinátor české účasti na projektu Ivan Gabal.

S projektem pomohou i občanská sdružení

Měřiče budou statické, ale počítá se také s tím, že by je lidé nosili u sebe, přímo na těle. Ukáže se tak, jak se míra znečištění mění při jejich pohybu městem.

"Jsme místní, můžeme lépe vytipovat místa. Ale jednání jsou zatím v začátcích. Co všechno bude naše spolupráce pro naše členy znamenat, uvidíme po vzájemných dohodách," uvedla Pavla Skýbová ze sdružení Vzduch. V poradní skupině jsou i zástupci druhého ostravského sdružení - Čisté nebe.

Ostravsko i v posledních dnech trápí smog. (25. října 2012)

Ostravsko i v posledních dnech trápí smog. (25. října 2012)

Zároveň s monitorováním znečištění se bude pokračovat v testování zdravotních dopadů znečištěného ovzduší na Ostravany. Poprvé jej provedl tým Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v letech 2008 až 2010. Stejný tým teď na své výzkumy naváže.

Během čtyř let, kdy se projekt v Ostravě uskuteční, vzniknou i nové technologie. Moravskoslezské metropoli přímo na míru. V týmu vědců jsou proto i IT odborníci. "Hned v první fázi v každé lokalitě vznikne aplikace, která vychází z místní situace," upřesňuje Gabal. První série spolehlivých výsledků bude k dispozici do dvou let.

Evropská unie přispívá částkou 8,9 milionu, zbytek dofinancovává třicítka firem a institucí z Evropy, Austrálie a Jižní Koreje. Pro Ostravu to znamená, že bude vůbec poprvé relevantně zařazena do evropského kontextu. Podle stejných kritérií, stejným způsobem. "Ostrava bude těžit ze spolupráce se špičkovými světovými pracovišti," upozorňuje vědecká koordinátorka Bartoňová.

Lidé smog nejen dýchají, ale také vytvářejí

Mnoho si aktéři slibují také od přímé účasti lidí. "Když lidé pochopí, že také svou činností, tím, kde pracují, co dělají, také k problému přispívají, usnadní to také řešení. Lidé musí dostat kvalitní informace a uvědomit si, že ovzduší se jich týká jako těch, kteří škodliviny vdechují, ale i těch, kteří je produkují," vysvětluje Bartoňová.

Ostrava se do evropského projektu dostala jako jedno míst, která zatížené životní prostředí trápí nejvíce. Českou účast zajišťují Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR, Fakulta dopravní ČVUT Praha a společnost GAC, která se věnuje výzkumu a analýze dat a informací v oblasti veřejného mínění, společenské dynamiky politického vývoje, marketingu a médií.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Moravskoslezští politici ANO v kraji dominují, ve vedení hnutí paběrkují

V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura (17. únor 2019)

Hejtmanství, ale také ostravský, havířovský i opavský magistrát a několik dalších radnic. Hnutí ANO obsadilo v...

Při úpravách potoků uhyne až šedesát procent ryb, zjistili ochránci

Úhyn desítek metráků ryb řeší rybáři v Ivanovicích na Hané. Příčinu určí až...

Až šedesát procent ryb uhyne podle výzkumu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) v Beskydech při úpravách koryt...

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Najdete na iDNES.cz