„A tak nyní, kdy je nutné inženýrské sítě opravovat, musíme stromy nad nimi pokácet, přestože jsou zdravé,“ podotkl Kuś. Podle něj správci sítí v některých případech nemusejí o povolení žádat a nejsou ani ze zákona povinni o kácení informovat vedení obvodu.
Situace je o to složitější, že na stejném místě už nemůže být vysazen strom nový. „Hledáme proto vždy nová místa pro výsadbu, což bývá s ohledem na to, že je náš obvod opravdu hustě zasíťovaný, často problém. Pokud není možné stejný počet stromů vysadit v daném místě, vysazujeme je v lokalitách poblíž,“ dodal místostarosta.
Nutnost vykácet stromy v době rekonstrukce Zámostní ulice a jejího okolí řešili letos i radní obvodu Slezská Ostrava. Důvodem byly opět inženýrské sítě pod komunikací. Ani tady podle starosty Richarda Vereše nepovolili správci sítí stromy ponechat. Radnice do opravených ulic výsadbu zeleně vrátí, ale v jiném druhovém složení. Vysazené stromy budou nižší a sadba bude taková, aby nové kořeny nemohly sítě v budoucnu ohrozit.
Za 15 let padlo deset tisíc stromů
Většinu stromů však musejí dřevorubci skácet kvůli jejich špatnému stavu. Za posledních patnáct let se v Ostravě podle arboristy Jiřího Poulíka ze společnosti SafeTrees, která stromy v Ostravě mapuje, padlo právě z tohoto důvodu asi deset tisíc stromů.
„Stromy v městské zástavbě jsou značně stresované kvůli řadě nepříznivých vlivů typických pro hustě osídlené lokality. Patří mezi ně třeba prach a exhalace, výrazně vyšší teplota oproti volné krajině, nárazovité proudění vzduchu, ale i obtížně dostupná voda a živiny v půdě,“ sdělil Poulík. „Pominout nemůžu ani vandalismus, venčení psů, parkování aut a podobně.“
Velká část stromů začíná mít problémy
Nyní se navíc podle něj podepisuje na stromech jejich stáří. „Většina z 85 tisíc stromů, které jsme v Ostravě mapovali, byla vysazena v době, kdy začala výstavba obvodů. To znamená, že dnes jde z velké části o dospělé stromy s mnoha vyvinutými defekty a problémy s vitalitou.“
Třicet nemocných kusů by chtěli letos skácet ve Slezské Ostravě, o desítkách kácení hovoří radní v obvodu Ostrava-Jih a podobná je situace v Ostravě-Vítkovicích.
„Po dohodě s dendrology jsme letos museli u vítkovického nádraží a hřbitova pokácet topoly a kaštany napadené buď houbou, nebo hmyzem. V Sirotčí ulici musela být pokácena bříza,“ řekl místostarosta Vítkovic Petr Menšík.
V Porubě letos skácejí 260 stromů. „Průběžně odstraňujeme dřeviny na pokraji životnosti, nebo ty, které jsou suché či provozně nebezpečné. Současně sázíme nové, což bude letos 358 stromů, keřů a jehličnatých dřevin,“ uvedl porubský mluvčí Martin Otipka. „V ochranném pásmu inženýrských sítí, které obvodem vedou, stromy sázet nemůžeme, pomáháme si protikořenovými zábranami. Stromy pak se souhlasem majitele sítí mohou růst i v ochranném pásmu.“