Současný stav Slezanky na Horním náměstí v Opavě. (2. června 2018)

Současný stav Slezanky na Horním náměstí v Opavě. (2. června 2018) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Opavskou Slezanku příští rok zbourají, uvolní místo pro bytové domy i sál

  • 4
Budova někdejšího obchodního centra Slezanka stojící v historickém jádru Opavy se příští rok začne bourat. Opavská radnice na jejím místě na Horním náměstí počítá se stavbou několika bytových domů a multifunkčního sálu s venkovním amfiteátrem.

Rekonstrukce ani přestavba chátrajícího objektu se podle vedení města nevyplatí.

„Jen zajištění statiky stávající Slezanky by vyšlo na zhruba 20 milionů korun. Její přestavba je proto neekonomická,“ uvedl primátor Opavy Tomáš Navrátil. 

Tak vypadala jižní strana Horního náměstí v Opavě, kde nyní stojí Slezanka, v 19. století.

Po demolici a nezbytném archeologickém průzkumu by na místě měly vzniknout bytové domy inspirované předválečnou bytovou výstavbou na opavském Horním náměstí.

„V prostoru dnešního divadelního klubu bude malé náměstíčko se vstupem do nového multifunkčního sálu, který Opavě citelně chybí, potřebného zázemí a venkovního amfiteátru na menší akce pod širým nebem,“ doplnil Navrátil.

Nová výstavba vyřeší i problém s parkováním

Bytové domy by měli stavět soukromí investoři, sál město. Pod novou výstavbou vznikne dvoupodlažní podzemní parkování. „Budou zde parkovací místa pro obyvatele bytových domů, pro návštěvníky multifunkčního sálu, sousedícího Slezského divadla a pro další akce v centru města,“ nastínil primátor.

V plánovaném sále by se měly konat koncerty, plesy, společenská setkání i přednášky. Celý projekt podle zástupců radnice vyřeší letitý problém s chátrající a nevyužitou budovou, oživí centrum města a pomůže i s parkováním.

„Podle dopravních propočtů by stavba sálu za městem vytvořila větší dopravní zátěž než stavba sálu v centru, které je dobře dostupné i díky blízkým zastávkám MHD,“ doplnil mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.

Panelový blok obchodů a restaurací vznikl počátkem 70. let minulého století podle návrhu architekta Josefa Krischkeho na místě dosud nezastavěné poválečné proluky. V září 2008 Opava jeho část odkoupila za 270 milionů korun. Od té doby město řeší její další využití.