Jeden z posledních velkých zásahů báňských záchranářů bylo před dvěma lety neštěstí v Dole ČSM na Karvinsku.

Jeden z posledních velkých zásahů báňských záchranářů bylo před dvěma lety neštěstí v Dole ČSM na Karvinsku. | foto: ČTK

OKD prodalo báňské záchranáře Diamu, fungovat budou dále

  • 4
Nového vlastníka má od prvního prosincového dne Hlavní báňská záchranná stanice (HBZS) zajišťující bezpečnost na šachtách, fungování a výjezdy báňských záchranářů. Od společnosti OKD odkoupil báňské záchranáře státní podnik Diamo.

Diamo se mimo jiné stará o zahlazování důlních škod a následků těžby na Ostravsku a Karvinsku. Od příštího roku povede i útlumové práce na uzavíraných šachtách OKD.

„V pondělí jsme v Praze podepsali dohodu mezi OKD HBZS a státním podnikem DIAMO o prodeji této stanice,“ přiblížil transakci výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

„Součástí prodeje je převod majetku a také všech 143 zaměstnanců HBZS. Stanice bude nadále ve vztahu k OKD plnit svoje závazky a povinnosti,“ doplnil. 

Báňští záchranáři zasahují při malých i velkých nehodách v podzemí. Z poslední doby je známý například jejich zásah po tragickém výbuchu na Dole ČSM v prosinci roku 2018.

„HBZS byla součástí dceřiné firmy OKD. Hlavním úkolem báňských záchranářů je provádět práce a rychlé účinné zásahy k záchraně lidských životů a majetku při závažných provozních nehodách včetně poskytování první pomoci v podzemí,“ vysvětlila mluvčí OKD Naďa Chattová.

„V OKD stále zůstává potřebný počet záchranářů, profesionálních i dobrovolných a na jejich práci a systému školení se nic nemění,“ dodala.

Státní podnik Diamo odkoupil HBZS od OKD za 263 milionů korun. Společnost OKD prodejem řeší hlavně své ekonomické problémy, kdy má kvůli nízkým cenám uhlí nedostatek peněz. Jen v minulém roce těžební firma prodělala 860 milionů korun a současné ceny uhlí nenapovídají, že by se situace na trhu s černým uhlím zlepšila.