Chemici firmy Aquatest zjišťovali obsah záhadných barelů v hale ve...

Chemici firmy Aquatest zjišťovali obsah záhadných barelů v hale ve Frýdku-Místku - Starém Městě. (6. února 2019) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Frýdek-Místek dál usiluje o náhradu likvidace skládky, najal i polské právníky

  • 1
Až do sousedního Polska sahají spory vyvolané náklady na likvidaci černé skládky, kterou lidé začátkem roku 2019 objevili na pomezí Frýdku-Místku a sousedního Starého Města. Za likvidaci skládky z roku 2019 město zaplatilo už téměř 15 milionů korun.

Frýdecko-místecký magistrát, který tehdy odstranění nebezpečné skládky řešil, se u soudů stále domáhá náhrady škody. Zatím neúspěšně.

„V souvislosti s odstraňováním a likvidací nelegálně uskladněného odpadu vznikla městu škoda ve výši 14,5 milionu korun. Tu jsme uplatňovali u okresního soudu, ale obžalovaný byl zproštěn viny s tím, že dle názoru soudu nebylo prokázáno, že skutek spáchal,“ přiblížila problémy s vymáháním škody mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

„Město se proti rozsudku, stejně jako státní zástupce, odvolalo. Řízení nyní bude pokračovat u Krajského soudu v Ostravě.“

V barelech se zřejmě nachází odpadní hořlavá směs.

V průběhu soudního jednání u frýdecko-místeckého soudu se ale ukázalo, že podobný proces běží i v sousedním Polsku.

„U soudu v Krakově je toho času na základě obžaloby podané tamní prokuraturou vedeno trestní řízení proti 41 obžalovaným, a to právě i v souvislosti s nelegálně uskladněným odpadem ve Starém Městě,“ informovala mluvčí magistrátu.

A právě kvůli připojení k polské větvi vyšetřování začal frýdecko-místecký magistrát hledat možnou pomoc polských advokátů.

A podle údajů zveřejněných serverem hlidacstatu.cz úspěšně. S magistrátem podepsala smlouvu na zastupování polská advokátní kancelář Hajduk & Partners. Město by za služby mělo zaplatit 80 tisíc korun.

Šestnáct druhů nebezpečných látek

„Pro smlouvu o poskytování právních služeb se rada města rozhodla s ohledem na rozdílnost polského právního systému, zejména trestně právní úpravy, a nutnosti znalosti polského jazyka,“ vysvětlila Jana Musálková Jeckelová. „Právní odbor oslovil i jiné advokátní kanceláře v okolí Frýdku-Místku, Ostravy, Třince a Českého Těšína, ale pouze tato byla způsobilá právní zastoupení převzít.“

Na začátku roku 2019 bylo ve Starém Městě u Frýdku-Místku objeveno několik tisíc sudů a kontejnerů s nebezpečnými látkami.

„Ve skladu je na 650 tun nelegálního a nebezpečného odpadu. Ve více jak třech tisících sudech a IBC kontejnerů bylo zjištěno šestnáct druhů nebezpečných látek, převážně barev a laků, rozpouštědel, sorbentů, emulzí, oplachových vod, ale i kyselin a alkálií,“ informovala o obsahu nebezpečných látek na sklonku zimy před třemi roky tehdejší tisková mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

„Někteří z obžalovaných se už doznali“

Kvůli nebezpečí kontaminace spodních vod a ohrožení životního prostředí zaměstnanci frýdecko-místeckého magistrátu museli zasáhnout a zajistit likvidaci látek.

Ty se do skladu dostaly poté, co si jej od vlastníka pronajala polská firma. Ta se následně k uskladněnému odpadu nehlásila.

Do května roku 2019 byly nebezpečné odpady ze skladu ve Starém Městě u Frýdku-Místku odvezeny a zlikvidovány ve spalovnách napříč republikou. Město jen do té doby zaplatilo na tři miliony korun, celkové náklady byly odhadovány na osm milionů. Nakonec město požaduje 14,5 milionu korun.

„Polské trestní řízení je ve fázi prvních výslechů svědků, někteří se už doznali. Je zde proto větší předpoklad úspěšnosti vydobytí nároku na náhradu škody,“ odůvodnila mluvčí připojení k polské žalobě.