Firmy z Ostravska investují miliardy. Opravily pec, otevřely lakovnu

  11:58aktualizováno  11:58
Navzdory několik let trvající hospodářské krizi investují největší moravskoslezské firmy do svého rozvoje miliardy korun. Například v ostravské společnosti ArcelorMittal dokončili generální opravu vysoké pece, rozšiřují se i strojírenské Vítkovice nebo výrobce speciálních jeřábů a vrtných plošin Huisman.

Trochu to připomíná olympiádu. Pochodeň zažehující vysokou pec však nebyla zapálena slunečními paprsky, nýbrž od žhavého železa. | foto: ArcelorMittal Ostrava

Zapalování olympijského ohně připomínalo v neděli dokončení generální opravy vysoké pece v ostravské společnosti ArcelorMittal Ostrava. Je to jedna z mnoha velkých investic, které firmy z regionu v posledních týdnech ohlásily. "Zapalování pece proběhlo tradičně, fakulí zapálenou od roztaveného železa," přiblížil hutnické rituály ředitel vysokopecního závodu Jan Haščin.

Podobně jako zapalování olympijského ohně je i zažehnutí vysoké pece mimořádnou událostí, k níž dochází jen jednou za několik let. Železo se totiž ve vysokých pecích taví kontinuálně a každé její odpojení je spojeno s miliardovými náklady. Proto se vysoké pece "vypínají" jen před generálními opravami, případně v době, kdy pro surové železo není dlouhodobě odbyt.

Místo, odkud se napouští surové železo o teplotě kolem 1 500°C do Veroniky

Výroba surového železa v ArcelorMittal Ostrava.

Ostravský Mittal tak bude mít krátkodobě v provozu tři vysoké pece, ovšem jen do doby, než se výroba v nově opravené peci stabilizuje. "Náběh vysoké pece je delší proces. Teprve po ustálení provozu pec produkuje stabilní ocelárenské železo," vysvětlil Jan Haščin.

"Generální oprava vysoké pece stála téměř miliardu korun. Nově opravená pec, kde již byly místo ručně dusané nístěje (spodní část vysoké pece - pozn. red.) použity uhlíkové bloky, bude mít v porovnání s další vysokou pecí číslo 4 mimo jiné přibližně o pět let delší životnost nístěje a přibližně o 200 tun denně lepší výkon," dodal Jan Haščin s tím, že vysoká pec číslo 4 bude po najetí výroby na nově zapálené peci odstavena a opravena.

Vítkovice investovaly do nové linky v Polsku

Miliarda na opravu pece v Mittalu ale není jedinou velkou investicí v Moravskoslezském kraji. Obdobnou částku investovaly i strojírenské Vítkovice do nové linky na výrobu ocelových lahví.

Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku ve firmě Huisman Konstrukce otevřel novou...

Novou halu firmy Huisman v dubnu otevřel prezident Václav Klaus.

"Linka v hodnotě zhruba jedné miliardy korun rozšířila kapacity polské dceřiné firmy Vítkovice Milmet," řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. "Investice v Polsku je pro nás zásadní z několika důvodů. Kromě miliardové hodnoty, posiluje pozici našich dceřiných firem ve výrobě ocelových lahví v Evropě," vysvětlil generální ředitel vítkovického holdingu Jan Světlík s tím, že nová linka pomůže i mateřskému závodu v Ostravě.

Společnost Huisman ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku by chtěla, i díky investici do nové výrobní haly, přijmout ještě v tomto roce okolo stovky nových zaměstnanců.

Šanci mají hlavně kvalifikovaní dělníci, znalost angličtiny nutná

"Dokončujeme konstrukční centrum a montážní halu. Díky tomu budeme přijímat nové zaměstnance. Zájemci mohou najít uplatnění v konstrukci a designu, montáži, svařování i jiných technických úsecích," přiblížil ředitel společnosti Huisman Konstrukce Roman Stankovič s tím, že výhodou pro uplatnění na postech konstruktérů a designérů je alespoň mírně pokročilá znalost angličtiny.

Třinecké železárny. Letecký pohled.

Třinecké železárny

Desítky milionů korun investují do rozvoje dceřiných firem i majitelé Třineckých železáren. "V naší dceřiné společnosti Metalurgia Radomsko jsme modernizovali hned několik provozů za desítky milionů korun," řekla mluvčí Třineckých železáren Lucie Drahošová.

"Zlepšení konkurenceschopnosti přinese i nová lakovna ve společnosti Slévárna Třinec, která nám umožní zvýšit výrobu lakovaných odlitků," dodala mluvčí.

Do rozvoje konkurenceschopnosti ale neinvestují jen firmy. Počet nových míst se v regionu rozšiřuje i díky aktivitám Agentury pro regionální rozvoj. "Naposledy to bylo v porubském Vědecko-technologickém parku, kde vzniklo třicet míst ve společnosti Hella," řekla mluvčí agentury Šárka Swiderová.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Agresivní vir chřipky dostává lidi do nemocnic

Chřipka je letos zákeřná.

O tři pacienty s takzvanou prasečí chřipkou pečují nyní v třinecké nemocnici Podlesí. Jejich stav je vážný.

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Opilá žena bez řidičáku nabourala městské strážníky

Opilá řidička nabourala policejní auto.

Opilá řidička nabourala dnes po půlnoci auto městským strážníkům v Českém Těšíně. Žena navíc nevlastní ani řidičský...

Najdete na iDNES.cz