Trable s nádorem zvládl. Teď projede jižní Afriku na „kozím dechu“

  15:55aktualizováno  17:55
V džípu? To by uměl každý. A navíc by nikoho nezaujal. Proto když Martin Tomaško s přítelkyní Petrou plánovali, na čem projedou jižní Afriku, vybrali Stadion S11. Ano, čtete dobře, „kozí dech“. Po návratu napíšou knihu, jejíž výtěžek podpoří onkologicky nemocné děti.

Petra Šimková s Martinem Tomaškem se vydávají na takřka dvouměsíční dobrodružnou cestu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Příběh téhle africké tour začal vlastně už před třemi lety.

Dnes čtyřicetiletý Martin Tomaško si tehdy při pobytu v nemocnici uvědomil, jak je zdraví křehké - a jak snadno je člověk může ztratit.

Lékaři mu diagnostikovali velký nádor v oblasti dutiny břišní. Naštěstí se později ukázalo, že není zhoubný. I tak ale Martina čekala náročná léčba.

Martin a Petra na cestě

Kdo je kdo

Martin Tomaško (40)
Vyrostl v Hlučíně, teď ale bydlí v Krmelíně. V současné době pracuje jako hasič u krajského záchranného sboru. „Ve svém volném čase se věnuji zejména vodáctví, působím jako vodácký instruktor v Občanském sdružení Posejdon. Rád také cestuji, zejména do vzdálenějších exotických krajin,“ říká o sobě na webu www.stadiontourafrika.cz.

Je i vášnivý motorkář. Nyní jezdí na motorce Honda 1100 VT Shadow. Nedá ovšem dopustit na svůj oblíbený moped Stadion S11. Je rozvedený, má čtyři děti.

Petra Šimková (39)
Matka tří dětí v současné době žije ve Frýdku-Místku. Pracuje v pobytovém zařízení pro osoby s mentálním a tělesným postižením, kde má krom jiného na starosti vzdělávací projekty hrazené z Evropského sociálního fondu.
V sociální oblasti se zároveň vzdělává na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Práce s osobami s postižením a jinak handicapovanými je pro mne posláním a důležitou součástí mého života,“ říká o sobě Petra.
Má široké spektrum zájmů, ale v poslední době se blíže seznamuje s vodou – pokouší se zdolávat její peřeje. Ráda si vychutnává příjemné chvíle při vyjížďkách na motorce s Martinem. A krom jiného také ráda cestuje.

Při druhé z operací, s nimiž se pojí vysoké riziko úmrtí, se lékařům ostravské fakultní nemocnice podařilo odstranit asi devadesát procent nádoru zvaného desmoid. Deset procent - ty, které odstranit nešlo - bylo třeba ozařovat.

Až vyšetření CT rok po operacích dalo Martinovi a jeho blízkým definitivní naději - zbylý nádor byl neživý a beze změn.

Jak pomoci druhým

Další rána pak přišla v roce 2013, kdy Martinovi zemřela maminka. Boj s rakovinou bohužel prohrála. „S přítelkyní Petrou jsme přemýšleli nad nějakou dobrovolnou činností, kterou bych mohl vrátit to, co udělalo zdravotnictví pro mou záchranu života. A hlavně, jak pomoci druhým, které postihlo toto zákeřné onemocnění,“ vzpomíná Martin Tomaško.

Vzhledem k tomu, že je duší dobrodruh a už dřív procestoval řadu zemí (krom evropských třeba i Laos, Kambodžu nebo Vietnam), byla nasnadě cestovatelská výprava. Jenže kam? Vyhrála to jižní Afrika. Martin s Petrou se rozhodli, že z cesty, kterou zdolají, napíšou knihu, jejíž výtěžek podpoří Nadační fond dětské onkologie Krtek v Brně.

Jet na kole či v autě, to nepřicházelo v úvahu Bylo ovšem jasné, že nemohou jet na kole ani v autě. „Cestovat v drahém džípu, to by dokázal každý. My chtěli něco originálního,“ vysvětluje Martin.

Konec napínání: vybrali si moped Stadion S11 lidově zvaný kozí dech.

„Ten výběr má další důvody,“ pokračuje Martin. „Stadion, to je srdeční záležitost, už jako kluci jsme na něm lítali a vždycky jsme chtěli jet někam dál. Navíc přeprava tohoto mopedu je snadná, můžeme ho převézt v letadle jako zavazadlo.“

Přečtěte si o cestě do jižní Afriky z hlediska mopedů

Dnes - na Mikuláše - vyrazili Martin s Petrou na pražské Letiště Václava Havla, odkud v 19:05 hodin odletí do jihoafrického Johannesburgu. Mají s sebou jen dvojici mopedů obohacených o náhradní díly a příruční zavadla, do kterých vtěsnali karimatky, spacáky a další nejnutnější věci.

Náhradní kusy oblečení navlékli na sebe a drobnou elektroniku dali do kapes. „První den budeme muset někde poblíž letiště najít klidné místo a smontovat mopedy do pojízdného stavu. Později budeme muset taky nakoupit jídlo na cestu,“ přemýšlí Martin.

Fotogalerie

Trasa, kterou si pár naplánoval, měří zhruba pět tisíc kilometrů. Z Johannesburgu dvojice vyrazí do Gaborone v Botswaně, projedou přes Zimbabwe, podívají se k Viktoriiným vodopádům a také - pokud vše klapne - splují řeku Zambezi.

Mopedy jsou složené z více strojů

Vánoce stráví ve městě Lusaca v Zambii a nedlouho po Novém roce zamíří do Tanzanie. Do 5. února, na kdy si naplánovali odlet, chtějí ještě projet Zanzibar a Keňu. Cíl cesty si stanovili v Nairobi.

Během výpravy plánují fotit a pečlivě dokumentovat dění. „To bude mít na starosti hlavně Petra, já se budu především starat o stroje. Už nejsou tak dokonalé jako ty dnešní,“ říká Martin, který pracuje jako hasič.

Mopedy, které s sebou pár poveze, mají původní kostry, mnohé z dílů ale pocházejí z dalších strojů značky Stadion S11, které Martin stačil nashromáždit. „Jednotlivé díly z různých mopedů jsme museli poskládat tak, aby výsledné Stadiony jely co nejlépe.“

Pokud byste chtěli putování Martina s Petrou sledovat průběžně, můžete. Na stránkách www.stadiontourafrika.cz bude pár během šedesát dnů trvající cesty zveřejňovat své postřehy.

Prohlédněte si mopedy, které projedou jižní Afriku:

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Sběratel má na zahradě nevšední muzeum. Desítky starých mlýnských kamenů

Muž z Oder sbírá mlýnské kameny.

Nevšední muzeum provozuje na své zahradě sběratel Jiří Král z Oder na Novojičínsku. K vidění jsou zde desítky kusů...

Ostravské stopy: Z Karoliny, ještě z továrny, mám klip, vzpomíná Nagy

Peter Nagy má novou desku ROCKami overené

Hvězda slovenské popové scény Peter Nagy slaví letos šedesátku a nedávno roztančil se svou kapelou Indigo návštěvníky...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz