Pracovníci na dispečinku informačního střediska hasičů přijali hlášení o požáru po čtvrt na sedm ráno a na místo okamžitě vyslali tři jednotky hasičů. Ihned po příjezdu začali hasiči bojovat s hořící elektrokoloběžkou, kterou vynesli na bezpečné místo.
„Zároveň jsme začali evakuovat obyvatele bytového domu, kdy u patnácti z nich bylo nutné použít vyváděcí masku, jeden musel být za pomoci hasičů z domu vynesen a sedm dalších se během požáru nadýchalo zplodin hoření. Ty jsme předali do péče zdravotníkům,“ popsala průběh zásahu mluvčí hasičů Kamila Langerová s tím, že celková škoda se odhaduje na 300 tisíc korun.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o ojedinělý případ, hasiči nabádají při manipulaci s elektrokoloběžkami k opatrnosti.
Muže dostali z hořícího bytu díky beranidlu, oheň se rozšířil z postele |
„Pokud se koloběžka nabíjí a začne se dít něco nestandardního, je nutné okamžitě odpojit koloběžku od zdroje napájení,“ varovala Langerová. Poškození se může projevit například nafouknutím, nebo i zápachem či kouřem při nabíjení
„Při podobném požáru, je – pokud je to možné – nutné odstranit hořlavý materiál z okolí koloběžky, respektive v počáteční fázi rozvoje požáru přesunout koloběžku na volné venkovní prostranství.“
Podle mluvčí je možné požár hasit vodou či hasícím přístrojem. „Samotné hašení může být komplikované, neboť požár je živen chemickou reakcí probíhající uvnitř akumulátoru. Proto doporučujeme vyhýbat se jakémukoli kontaktu s kouřem a raději zavolat hasiče,“ dodala mluvčí.