Náročný zásah hasičů při požáru nejvyššího dvanáctého poschodí a střechy...

Náročný zásah hasičů při požáru nejvyššího dvanáctého poschodí a střechy panelového domu v Českém Těšíně. (30. listopadu 2022) | foto: HZS MSK

Požárů v kraji loni výrazně přibylo, na vině byl i suchý březen

  • 1
Náročný rok, naštěstí po dvou letech bez nutnosti extrémního zákroku. Hasiči v Moravskoslezském kraji po tragickém žhářském požáru v Bohumíně s jedenácti oběťmi v roce 2020 a o rok později obřím ohni stovek autovraků v Ostravě nemuseli řešit nic podobně neobvykle složitého.

„Ale to neznamená, že bychom měli oddechový rok. Požárů bylo ještě více než předešlé roky a opět jsme museli plnit mimořádný úkol, a to zvládnutí uprchlické vlny po zahájení války na Ukrajině,“ zmínil krajský šéf hasičů Radim Kuchař převážení tisíců uprchlíků a zajištění provozu uprchlického centra zejména na ostravském výstavišti Černá louka.

Moravskoslezští hasiči loni přijali na tísňových linkách 112 a 150 téměř tři sta tisíc hovorů a vyjížděli k pětadvaceti tisícům případů.

„Počet hovorů klesá, v počtech výjezdů jsme však stále na prvním místě ze všech krajů včetně Prahy,“ připomněl krajský ředitel.

Počet požárů překročil dvoutisícovou hranici

Přibylo však požárů. Zatímco v roce 2020 jich bylo 1 889 a předloni 1 753, loni už 2 180.

„Samozřejmě to není příznivý trend, doufáme, že to bude výjimka,“ doplnil Radim Kuchař a zmínil jednu z příčin nedobré bilance roku 2022: „Velký vliv měl i abnormálně suchý březen, kdy jsme vyjížděli k poměrně vysokému počtu požárů.“

Největší škodu, osmnáct milionů korun, způsobil oheň v září v hale kalírny v průmyslovém areálu v Kopřivnici na Novojičínsku. Ze stejného regionu pochází říjnový požár administrativní budovy ve Studénce, který poničil majetek za osm milionů korun.

„Zmínil bych ještě listopadový požár vrchního poschodí panelového domu v Českém Těšíně, který se v první chvíli podobal tomu velmi tragickému bohumínskému případu. Nakonec se nám podařilo oheň zvládnout tak rychle, že jsme tento výjezd poslali do soutěže o zákrok roku,“ připojil ředitel Kuchař.

Moravskoslezští hasiči také pomáhali zkrotit letní požár v národním parku České Švýcarsko. „Zasahovalo tam našich 181 hasičů, na místo jsme poslali i techniku,“ podotkl Jiří Němčík, krajský hasičský náměstek, který při likvidaci nejrozsáhlejšího loňského požáru ve střední Evropě velel mnoha zásahům.

Zájem o práci ve sboru je veliký

Početní stav mají hasiči v kraji naplněný. Jak ředitel Kuchař podotkl, zájem dokonce převyšuje současnou poptávku po nových lidech. „Máme výhodu mnoha jednotek dobrovolných hasičů, kde se na další profesní kariéru připravuje poměrně hodně mladých lidí,“ nastínili Kuchař.

V kraji nyní slouží 1 075 hasičů, z nichž k zákrokům vyjíždí 840, zbytek tvoří pracovníci prevence, technické podpory a další.

Hasiči si také chystají otevřít dvě nové centrály. Už letos na jaře v Novém Jičíně, kde převzali novostavbu na okraji města nedaleko silnice D47.

Na konci minulého roku začala stavba nové základny v Kopřivnici, kde hasiči dosud pobývají v provizorních podmínkách. „Tam bychom se mohli nastěhovat někdy v roce 2024. Vznikne moderní centrála, kde budeme působit společně se záchranáři, kteří jsou nyní v pronajatých prostorách,“ doplnil Kuchař.

V loňském roce hasiči dvakrát vyzkoušeli novinku, a to hromadné plošné zasílání textových zpráv. Poprvé se tak stalo v listopadu v Třinci, kde rozeslali přes 44 tisíc SMS upozorňujících na začátek a konec rozsáhlého hasičského cvičení. Podruhé to bylo 16. prosince při sněhové kalamitě, která vedla k uzavření frekventované silnice I/11 mezi Miloticemi nad Opavou a Velkými Heralticemi na pomezí Bruntálska a Opavska.

„Přijížděly tam další automobily, aby jejich řidiči zjistili, že nemohou dále, což náš zásah komplikovalo. Proto jsme využili i tento doplňující způsob oznámení,“ vysvětlil Jiří Němčík. Přes sedmdesát tisíc textových zpráv obdržely všechny mobily na celém zasaženém území a v jeho nejbližším okolí.